Top News – Itali, masat e reja/ Kundërshtohen nga bizneset në vend
26/10/2020 19:18

Nga resortet e skive në veri deri tek restorantet në jug, shumë italianë po kundërshtojnë masat më të fundit të qeverisë për të luftuar koronavirusin. Kryeministri Giuseppe Conte tha se kufizimet, që përfshijnë mbylljen e bareve dhe restoranteve në orën 18.00 dhe mbylljen e plotë të palestrave, pishinave, kinemave dhe resorteve të skive, janë të nevojshme nëse njerëzit duan të kalojnë krishtlindje të qeta. Por, periudha e pushimeve nuk do të jetë aspak e qetë për bizneset që ende nuk e kanë ngritur kokën nga izolimi i pranverës dhe që mund të mos rihapen më kurrë. Baret dhe restorantet janë jetike për shumë qytete italiene, vecanërisht në jug. Në sicili, numri i restoranteve është rritur me 50 për qind tetë vitet e fundit. Tani, ekspertët mendojnë se 50 për qind e restoranteve që po operonin edhe deri më tani me kapacitet të reduktuar, nuk do të mund të hapen më fare pasi kostoja e hapjes është shumë më e ulët nga të ardhurat që mund të sigurohen. Për sa i takon resorteve të skive, urdhëri për mbylljen erdhi vetëm një ditë pas hapjes së tyre. Edhe pronarët e palestrave dhe pishinave kanë protestuar ndërsa për shumëkënd, mbyllja e kinemave dhe teatrove do të vrasë përfundimisht kulturën. Shkalla e infektimeve në itali është pesëfishuar që nga 8 tetori, duke shkuar në mbi 21 mijë të dielën. Ndërsa shtrimet në kujdes intensiv në të gjithë vendin janë trefishuar në më pak se tre javë. Vetwm tw hwnwn autoritetet raportuan mbi 17 mijw raste tw reja dhe 141 viktima

Kulla më e lartë në botë, kuqezi/ Urime nga Burj Khalifa në Dubai. Edhe ura e Bosforit kuqezi për 108 vjetorin e pavarësisë
29/11 01:30
Top News – Itali, ulen infektimet/ Numri i viktimave mbetet i lartë
28/11 22:11
Top News – Greqi, rekord viktimash/ Situata e pandemisë, e rënduar
28/11 21:48
Top News – Kulla më e lartë në botë/ Dubai, vishet me ngjyrat kuq e zi
28/11 19:29
Top News – Resortet e skive/ Evropë, nuk ka sezon këtë vit
28/11 18:38
Top News – Moti i keq… Sardenjë, viktima e të zhdukur
28/11 17:59
Top News – BE dhe Britania/ Përpjekje për një marrëveshje
28/11 17:58
Top News – Vaksina e Oksfordit/ Avantazhet ndaj rivaleve
28/11 17:57
Urimi i veçantë nga Dubai, ndërtesa më e lartë në botë vishet kuq e zi
28/11 17:51
Top News – Spitalet në Angli/ Vaksina antiCovid vjen për 10 ditë
28/11 16:38
Top News – Vjenë, hoteli pa klientë/ Kohë pandemie, punonjësit nisin të shesin ëmbëlsira
28/11 16:32
Top News – Makina me hidrogjen/ Në prag të revolucionit të gjelbër
28/11 16:29
Top News – Ndihmon kundër Covid-it/ Britani, vitamine ‘D’ falas
28/11 14:54
Top News – Gjykata e Apelit/ Refuzon Trump për Pensilvaninë
28/11 13:07
Top News – Vrasja e shkencetarit/ Irani-Izraeli si mercenar
28/11 12:58
Top News – OBSH për vaksinën/ ’Duhen vlerësime të sakta’
28/11 12:56
Top News – Pandemia në glob/ Evropa zbut masat, SHBA në alarm
28/11 12:29
Greqia nuk gjen qetësi/ 101 viktima dhe mbi 2000 raste të reja në 24 orët e fundit
28/11 02:56
Top News – Si u zbulua mafiozja/ Ekzekutoi të dashurin shqiptar
27/11 21:54
Top News – Kim Jong i pamëshirshëm! Diktatori ekzekuton 2 persona
27/11 21:51