Top News – Ishujt Marshall/ Shenojnë rastet e para të covid-it
29/10/2020 23:03

Ishujt Marshall, një nga të paktat vende të globit që nuk ishin prekur nga covid 19, ka regjistruar dy rastet e para pozitive të virusit. Qeveria e arqipelagut të largët në Paqësor, tha se dy punonjës në një bazë ushtarake amerikane kishin rezultuar pozitivë pasi kishin ardhur nga Hauëai, të martën. Të dy ata kishin fluturuar me një avion ushtarak dhe ishin izoluar nga komuniteti në mbërritje. Ishujt marshall mbyllën kufijtë në mars për ta mbajtur larg virusin. Autoritetet nënvizuan se të dy rastet janë konfirmuar ndërsa ata ishin në karantinë dhe nuk ka rrezik për transmetim në komunitet. Pjesa më e madhe e ishujve të paqësorit mbyllën kufijtë e tyre ditët e para të pandemisë, në mesin e shqetësimeve se sistemet e tyre të dobëta shëndetësore nuk do të mund të përballonin një shpërthim infektimesh. Në qershor, ishujt marshall zbutën kufizimet për të lejuar kryesisht punonjësit e bazës ushtarake amerikane të hynin në vend, por me një karantinë tre javore në bazë. Kiribati, Micronesia, Nauru, Palau, Samoa, Tonga, Tuvalu dhe Vanuatu besohet se janë ende të paprekur nga virusi.

Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46
Top News – Greqi, 87 viktima/ Covid, mbi 2 mijë raste të reja
25/11 22:32
Top News – Në Itali, ditë e zezë/ 722 viktima në 24 orët e fundit
25/11 19:02
Top News – Befason kërkuesi britanik/ Zbulon shtëpinë e Jezu Krishtit
25/11 17:09
Top News – Koronavirusi në Austri/ Në janar, nis vaksinimi masiv
25/11 16:06
Top News – “Sasi gjigante droge”/ Ishte thjesht detergjent pluhur
25/11 15:41
Top News – Zyrtarët rusë në alarm/ Pengohet sulmi i ISIS-it në Moskë
25/11 14:04
Top News – Skenari i frikshëm/ E ardhmja e Islandës, pa akullnaja
25/11 14:04
Top News – Frikë në Berlin, makina përplaset me rrethimin e zyrës së Merkelit
25/11 13:45
Top News – Dhimbja e Meghan Markle-it/ Dukesha humbi fëmijën e dytë
25/11 12:58
Top News – Biden bën deklaratën e fortë: SHBA gati të përballet me kundërshtarët
25/11 12:52
Top News – Gjermania shtrëngon masat “për të shpëtuar” festat e fundvitit
25/11 11:41
Top News – Francë, më e keqja kaloi/ Macron-i: Të ruhemi nga vala tjetër
25/11 10:57
Greqi, 101 viktima në 24 orë/ Mitsotakis: Sistemi shëndetësor ka punuar në limite dhe ka duruar
24/11 22:40
Top News – Itali, 853 të vdekur/ Konfirmohen 23,232 raste të reja
24/11 22:35
Top News – Për herë të fundit/ Melanie pret pemën e krishtlindjeve
24/11 22:29
Top News – Babagjyshi me maskë/ Çokollatat unike në Hungari
24/11 21:13
Top News – Marrëveshja e Dejtonit/ 25 vjet pas masakrave në Bosnje
24/11 21:10