Top News – ‘Ingenuity’ ia del mbanë/ Bëhet i pari helikopter me motor që fluturon mbi mars
19/04/2021 15:00

Helikopteri Ingenuity i NASA-s e përmbushi me sukses misionin. Ai u bë mjeti i parë që fluturon mbi një planet që nuk është toka dhe këtë e konfirmuan të dhënat dhe imazhet që mbërritën në tokë. “Të dhënat konfirmojnë se Ingenuity ka kryer fluturimin e tij të parë, fluturimi i parë i një mjeti fluturues në një planet tjetër”, tha një inxhinier në laboratorin jet Propulsion ndërsa dhoma e kontrollit shpërtheu në brohorima. Një klip i shurtër i sjellë në tokë nga roveri Perseverancë, tregonte helikopterin që peshon 1.8 kg, fillimisht në tokë, që ngrihej deri në tre metra mbi sipërfaqen e marsit dhe më pas ulej në tokë sërish. Vetë Ingenuity solli në tokë një imazh bardh e zi të tij, nga kamera që mban poshtë, duke treguar një hije të madhe në sipërfaqe. “Ne tani mund të themi se qëniet njerëzore kanë fluturuar me një helikopter me motor në një tjetër planet!” thanë inxhinierët e NASA-s. “Kemi folur për kaq shumë kohë për momentin tonë në mars, ekuivalent me atë të vëllezërve Ëright në tokë, dhe ja ku jemi”, shtuan ata. Fluturimi i parë me një mjet me motor në tokë, u krye nga orville dhe Uilbur Ëright në 1903 në Kitty Haëk, në karolinën e veriut. Një copëz pëlhure nga ai avion, është vendosur edhe brenda Ingenuity, në nder të asaj arritjeje.

Top News – Masakër para shkollës së vajzave/ Kabul, 50 viktima në sulmin me bombë
09/05 13:25
Top News – Franca dhe Gjermania apel SHBA/ Hiqni ndalesën për eksportin e vaksinave anti covid
09/05 13:25
Top News – Zi në familjen Obama/ Ndahet nga jeta qeni Bo, ‘mik dhe shoqërues besink’
09/05 13:24
Top News – Fiton partia pro-pavarësisë/ Tani në Skoci më shumë shanse për një referendum
09/05 13:22
Top News – Kryebashkiaku mysliman i Londrës/ Sadiq Khan siguron edhe një mandat tjetër
09/05 13:22
Top Channel/ Serbët, breshëri plumbash drejt një grupi kosovarësh në veri të Kosovës
09/05 12:51
Top Channel/ “Të ngrihen të gjithë myslimanët”, Erdogan paralajmëron Izraelin për sulmin e Al Aksa!
09/05 11:59
Top Channel/ Dita e Europës, BE-ja mes krizave dhe sfidave të së ardhmes
09/05 11:51
Top Channel/ Tmerroi botën, raketa kineze e dalë jashtë kontrollit bie në Tokë
09/05 11:50
Top Channel/ Koronavirusi “prek dhe vampirët”, Kështjella e Drakulës bëhet qendër vaksinimi
09/05 11:49
Top Channel/ Triumfojnë nacionalistët, Skocia drejt ndarjes nga Mbretëria e Bashkuar
09/05 11:48
Top News – Rreziku nga raketa kineze kalon/ Shpëton Italia, objekti shpërbëhet mbi oqeanin Indian
09/05 11:37
Top News – ‘Një lëmsh zjarri…’/ Ja si u pa raketa kineze në qytetet e botës
09/05 11:36
Top News – Një tjetër natë dhune/ Shumë të lënduar në përleshjet në Jerusalem
09/05 11:34
Top News – Neandertali 100 mijë vjeçar/ Itali, zbulim i rëndësishëm në shpellën prehistorike
09/05 11:33
Top Channel/ Grekët rihapin plazhet private pas izolimit të gjatë të Covid – Pa koment
08/05 21:22
Top Channel/ Dhjetra peshkarexha franceze rrethojnë impjantin energjitik të erës në shenjë proteste
08/05 21:21
Top Channel/ Futbollistët vaksinohen kundër Covid-19 në Uruguai – Pa koment
08/05 21:20
Top Channel/ Sonda e NASA-s dërgon pamje me zhurmën e helikopterit të saj që fluturon në Mars
08/05 21:19
Top Channel/ Zbulim i jashtëzakonshëm i njeriut të Nandertalit në shpellën në Itali – Pa koment
08/05 21:18