Top News – I goditur rëndë nga pandemia/ SHBA, qyteti i paguan turistët që ta vizitojnë
05/02/2021 12:32

Kur guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom njoftoi një izolim të dytë në të gjithë shtetin në fillim të dhjetorit, bizneset u përgatitën për vështirësi të reja ekonomike. Për zyrtarët e një qyteze të vogël, megjithatë kjo ishte praktikisht një thirrje zgjimi për të zhvilluar një plan i cili t`u vinte në ndihmë bizneseve lokale. Rezultati ishte një projekt i quajtur “Vizitoni Luginën e Santa Marias”, ne bazë të të cilit turistëve do t`iu paguhen 100 $ për të udhëtuar atje dhe për të qëndruar për minimumi dy netë në një nga hotelet e shumta të zonës. Pagesa vjen në formën e një kuponi që mund të përdoret në secilën nga kantinat e verës të qytetit, birraritë ose restorantet. Promovimi nis në 4 Shkurt dhe përfundon në 31 Mars. Lugina e Santa Marias, e cila shtrihet rreth 65 milje në veri të Santa Barbaras, ofron shumë prej gjërave për të cilat janë të famshme destinacionet e të Kalifornisë, por me një çmim më të ulët, thonë zyrtarë vendas. “Lugina jonë ka shumë për ofruar,” i tha CNN Jennifer Harrison, Drejtore e Zyrës së Vizitorëve në këtë qytet. “Ne kemi plazhe, hotele dhe verëra të mira që përbëjnë një mundësi e shkëlqyeshme për udhëtarët e ndërgjegjshëm, të cilët ë dine se nuk duhet të shpenzojnë shumë në këto kohë vështirësish ekonomike”, u shpreh ajo.

Top Channel/ “Kosova, Jeruzalemi i Serbisë”, Vucic akuzohet për “tradhëti”: “S`kam firmosur ende”…
03/02 13:26
Top News – McGonigal në Kongresin Amerikan!/ Pse republikanët kërkojnë ‘kokën’ e zyrtarit të FBI
03/02 13:21
Top News – Vrau bariun shqiptar në 2014/ Gjykata italiane ul dënimin për autorin
03/02 13:14
Top Channel/ Sot në Kiev, samiti BE-Ukrainë: Bisedime në territorin e luftës!
03/02 12:25
Top Channel/ Fundi i një epoke, Boeing 747 mbyll flututurimet 54 vjet pas ngritjes së parë në ajër!
03/02 12:23
Top News – Një ‘Big Bang’ për Ukrainën…Jo armë me ‘copë’ por gjithçka, menjëherë!
03/02 12:16
Top News – ‘Kemi miq në kontinentin amerikan!’ Putin kërcënon SHBA: Do nxjerrim më shumë se tanke
03/02 12:15
Top News – Një njeri më i rrezikshëm se Putin! ’Kërkon dominimin e botës dhe kërcënon më shumë’
03/02 12:11
Top Channel/ Operacioni “Bridora” ndaj azilkerkuesve shqiptar ne Britani!
03/02 12:05
Top News – Dimër vrasës në SHBA! ’Kthehet’ acari, mund të ngrish për vetëm 10 minuta
03/02 11:52
Top Channel/Balona spiune kineze fluturon mbi SHBA, zyrtarët paralajmërojnë Biden: “Mos e rrëzoni”!
03/02 11:47
Top News – ‘Balona spiune’ e Kinës, mbi SHBA! Fluturoi mbi bazën që mban armë bërthamore
03/02 11:46
Top Channel/ Kush po e ushqen krizën? Sanksionet e reja ndaj Rusisë, rritet sërish cmimi i naftës?
03/02 11:46
Top Channel/ Rritet norma e interesit të euros, synohet ulja e inflacioni në eurozonë
02/02 22:11
Top Channel/ Demokracia e botës në stanjacion, Rusia dhe Turqia shënuan përkeqësim
02/02 22:07
Top Channel/ “O gomonet, o pushtetin”/ Paralajmërimi i i ministres së brendshme britanike
02/02 19:51
Top News – ‘Rusia, sërish përballe tankeve gjermane’/ Putin, paralele me Luftën e Dytë Botërore
02/02 18:52
Top News – Biden i ofron Putin 20 për qind të Ukrainës!/ Mediat amerikane zbulojnë negociatat
02/02 18:32
Top News – 30 mijë ushtarë ukrainas në Evropë/ BE nis misionet e trajnimit kundër rusëve
02/02 18:31
Top News – Anijet turke dhe greke përplasen në Egje/ Provokim i frikshëm, Athina publikon pamjet
02/02 17:31