Top News – I druhen infektimit/ Italianët nuk përdorin kartmonedhat
22/10/2020 21:58

Mbi nëntë milion qytetarë italianë kanë deklaruar se nuk duan të përdorin më monedha dhe kartëmonedha nga frika se përmes tyre mund të infektohen me koronavirus. Të dhënat vijnë nga një sondazh i kryer në mesin e tetorit mbi një kampion personash të moshës 18 vjeç e lart. Studimi, i realizuar nga instituti kërkimor Emg Acqua per Facile.it, del në përfundimin se meshkujt kanë më shumë gjasa ta bëjnë këtë zgjedhje. Kjo kategori njerëzish preferon blerjet me kartë. Nuk mungojnë megjithatë edhe besnikët e parasë kesh, të cilët thonë se nuk kanë ndërmend aspak të heqin dorë nga monedhat e banknotat. Italia shënoi së fundi 136 vdekje të reja nga koronavirusi e 16 mijë infektime. Në fillimet e pandemisë, ajo u bë vendi europian më I prekur prej sëmundjes së mbërritur nga Kina, por masat e rrepta arritën të japin fryte duke e frenuar ëm në fund virusin, vetëm që tani, me ftohejn e motit, ai të shpërthente sërish, ashtu si dhe në mjaft pjesë të tjera të Europës.

Top News – Blinken, sekretar shteti/ Biden fillon emerimet, kthen Kerry
23/11 23:23
Top News – American music awards/ Shkëlqen sërish Jennifer Lopez
23/11 23:20
Top News – Italia nuk qetësohet/ 630 viktima, 22 930 të infektuar
23/11 23:19
Top News – Kujdes lirinë e shtypit/ Brukseli paralajmeron Francën
23/11 18:45
Top News – Armiku i armikut tim../ Netaniahu në Arabine Saudite
23/11 18:45
Top News -Arrestohet “Skënderbeu” i drogës/Itali, siciliani identifikohej me emrin e heroit shqiptar
23/11 15:35
Top News – Punonjësit me Covid-19/ Plas kaosi në aeroportin e Shanghai-t
23/11 14:58
Top News – SHBA, miratohet urgjent ilaçi i ri/ “Mrekulli” me antitrupa
23/11 12:25
Top News – SHBA, vdekjet nga Covid-i/ Qindra trupa në kamionë frigoriferikë
23/11 12:24
Top News – Festa në mes të pandemisë/ Anglia lejon takimet familjare
23/11 12:12
Top News – Sekretari i ri i shtetit/SHBA, diplomati që do `zhbëjë` Trump
23/11 12:01
Top News – OBSH jep alarmin: Prisni valën e tretë të Covid-19!
23/11 11:38
Top News – Në samitin e G20-ës/ Merkel ngre shqetësime për vaksinën
23/11 11:28
Top News – Del më në fund rezultati/ Vaksina e Oksfordit, mbrojtje 70%
23/11 11:27
Top News – Kusht i presidentit turk/ Turqia në BE, të mbahen premtimet!
22/11 20:58
Top News – 28.337 raste me covid/ Itali, 6000 raste më pak në 24 orë
22/11 20:58
Top News – Spray anti-covid/ Australi, qeveria financon kurën
22/11 17:33
Top News – Protesta në Bjellorusi/ Mijëra në shesh kundër Lukashenkos
22/11 17:01
Top News – Twitter e Facebook/ Përgatiten për tranzicionin…
22/11 17:01
Top News – Trump JR në izolim/ ’Do të pastroj armët e mia’
22/11 17:01