Top News – Hungaria `çmend` Europën/ I rrëzon edhe buxhetin aktual
03/12/2020 19:54

Buxheti i Bashkimit Europian dhe pakoja financiare për rimëkëmbje pas pandemisë, nuk mund të hyjnë në fuqi pa miratimin e Hungarisë, dhe zyrtarët e këtij vendi kanë thënë se nuk mund të pranojnë propozimin. BE-ja e e ka ndërlidhur financimin e shteteve anëtare me respektimin e sundimit të ligjit.Kundërshtimin e Hungarisë e përsëriti, Gergely Gulyas, shef i stafit të kryeministrit, Viktor Orban. “ Nuk mund ta pranojmw buxhetin e BE-së ne formen e tij aktuale, dhe çdo shtet anëtar ka të drejtën e vetos", tha Gulyas, edhe pse theksoi se vendi I tij mbetet I hapur për negociata. Polonia dhe Hungaria po bllokojnë fondet e BE-së me vlerë rreth 1.8 trilionë euro (2.2 trilion dollarë), duke përfshirë qindra miliarda që do të shpërndahen së shpejti, për të ndihmuar bllokut 27-vendesh nga një recesion i dyfishtë i shkaktuar nga një valë e dytë e të infektuarve me koronavirus. Tw dyja kwto vende ndwrkohw janw nwn hetim nga Bashkimi Europian për minimin e pavarësisë së gjyqësorit, medias dhe organizatave joqeveritare dhe rrezikojnë të humbasin qasjen në dhjetëra miliarda euro.

Top News – Turqia krijon sprajin nazal/ E vret koronavirusin në 1 munitë
27/01 00:07
Top News – Biden ‘përplaset’ me Putin, ja çfarë i tha në telefonatën e tyre të parë
27/01 00:06
Top News – `Shkrijnë akujt `SHBA-Gjermani/ Merkel fton Biden për vizitë
26/01 22:40
Top News – `Tradhëtoi` Trump për Biden/ Forbes, Fauci më i paguari nga të gjithë
26/01 22:39
Top News – SHBA, konfirmohet kryediplomati i ri/ Blinken, gati të përballem me kinën e Rusinë
26/01 22:38
Mësuesit marshojnë në Francë për kushtet e punës gjatë pandemisë
26/01 22:33
Qentë e familjes presidenciale Biden zbarkojnë në Shtëpinë e Bardhë
26/01 22:33
Qyteza holandeze përgatitet për trazira të mundshme anti-izolim
26/01 22:32
Akuariumi në Francë mirëpret lindjen e 5 këlyshëve peshkaqenë zebra
26/01 22:30
Qendra britanike e konventave konvertohet për fushatën e vaksinimit ndaj Covid-19
26/01 22:29
Top News – Kapërcehet pragu i viktimave/ Britani, mbi 100 mijë vdekje nga covid
26/01 21:31
Top News – 60 vitet e “përbindëshit” Sovjetik/ Nuk u përdor kurrë për shkatërrim nëndetësesh
26/01 21:03
Top News – Gjen thesarin brenda në shtëpi/ Befason pronari, më ndihmuan fantazmat!
26/01 20:58
Top News – Britanikët po çmenden/ Pas pijes me kanabis të mbretëreshës
26/01 20:56
Britani, sot 1600 viktima/ Kjo është shifra më e lartë e vdekshmërisë në Europe
26/01 20:12
Gjermanisë i mungojnë vaksinat/ Ritme të ngadalta për vaksinimin. Shtohen infektimet
26/01 20:12
Top News – Sekretari i ri i Mbrojtjes/ Ushtria amerikane `ndryshon` kurs
26/01 20:11
Top News – Planifikonte sulm në Shqipëri/ Dyseldorf, dënohet pjesëtari i ISIS-it
26/01 20:10
Top News – News – Pompei tregon thesaret/ Dekada zbulime arkeologjike hapen për publikun
26/01 18:22
Top News – Trazirat e dhunshme në Holandë/ Ministri për protestuesit, `llumi i shoqërisë`
26/01 18:05