Top News – Hotel në hapësirë/ Projekti bën përpara, parashikohet të hapet në 2027
05/03/2021 14:12

Nëse po sheh ëndrra me sy hapur për udhëtime në të ardhmen ndërkohë që je i bllokuar në shtëpi për shkak të pandemisë, përse të fantazosh për plazhet e Balit apo kanalet e Venecias, kur pushimet në hapësirë mund të jenë të mundshme? Në 2019, një kompani kaliforniane, Gateway Foundation, publikoi planet për një hotel tip kroçere, që një ditë mund të qëndrojë mbi atmosferën e tokës. Asokohe ai u quajt stacioni Von Braun, dhe koncepti futuristik përfshinte 24 module të lidhur me njëri tjetrin që përbënin një lloj rrote gjigante në orbitën e tokës, dhe ishte planifikuar që të ishte operacional deri në 2027. Tani që kanë kaluar disa vite, hoteli ka një emër të ri Voyager Station, dhe do të ndërtohet nga Orbital Assembly Corporation, një kompani e re ndërtimi e kryesuar nga një ish pilot, John Blincow, që drejton po ashtu fondacionin Gateway. Në një intervistë për CNN, Blincow shpjegoi se ka patur disa vonesa për shkak të pandemisë, por ndërtimi i hotelit në hapësirë pritet të nisë në 2026 dhe një pushim në hapësirë mund të jetë realitet pas 2027. Ne po përpiqemi ta bëjmë publikun të kuptojë se kjo erë e artë e udhëtimeve në hapësirë është në prag. Ajo po vjen dhe po vjen shpejt”, tha Blincow.

Protesta të dhunshme në Greqi/ Mijëra studentë u përplasën me policinë në Selanik, kundërshtojnë ligjin e qeverisë
16/04 01:57
Top Channel/ Vizita e Dendias nuk solli qetësi,deklarata të forta nga ministrat e Greqisë e Turqisë
16/04 01:54
Top News – E mban ‘sekret’ firmën/ Von der Leyen merr dozën e parë të vaksinës
15/04 22:34
Top News – Skandal në Danimarkë/ Vdesin 3 persona nga salmonela në ilaçet bimore
15/04 22:27
Top News – Francë, rrëmbehet 8 vjeçarja/ E dyshuar kryesore nëna e saj
15/04 22:10
Top News – Blinken viziton Afganistanin/ Jep siguri mbi partneritetin mes dy vendeve
15/04 22:06
Top Channel/ Franca këshillon largimin nga Pakistani prej protestave të dhunshme anti-franceze
15/04 21:31
Top Channel/ Me performanca e kurora lulesh, Korea e Veriut shënon ditëlindjen e Kim Il Sung
15/04 21:30
Top Channel/ Kili, shpendët karakteristikë të lindur në rezervat, lëshohen në botën e egër
15/04 21:29
Top Channel/ Arabët izraelitë protestojnë në mbështetje të Palestinës në ditën e pavarësisë
15/04 21:27
Top Channel/ Parisi kujton dy-vjetorin e zjarrit shkatërrimtar në katedralen Notre-Dame – Pa koment
15/04 21:26
Top Channel/ 100 ditë nga Lojërat në Tokio/ Rio ndez statujën e Krishtit Shërues me unazat Olimpike
15/04 21:24
Top Channel/ Stuhi e re rëre godet qiellgërvishtësat e Pekinit – Pa koment
15/04 21:23
Top News – Autori i masakrës në lokalin Joy/ Greqi, del nga burgu “taqi shqiptari”
15/04 20:43
Top News – “Do tregoj që je homoseksual…”! Shqiptari u zhvat paratë fëmijëve italianë
15/04 20:42
Top News – Kaos në aeroportin e Londrës/ Qeveria fajëson pasagjerët për radhët e gjata
15/04 19:02
Top Channel/ Merkel e Biden bashkë kundër Rusisë, “ultimatum” Moskës
15/04 18:36
Top Channel/ Dëmtohet nga zjarri, nëndetësja bërthamore ndahet në dysh!
15/04 18:35
Top News – Kaq e kishte dhe romanca e tyre! Jennifer Lopez konfirmon ndarjen nga Alex Rodriguez
15/04 18:05
Top News – Uuuups! Nudo para kolegëve/ Incident fatkeq i deputetit kanadez në takimin në Zoom
15/04 16:11