Top News – Helmimi i Navalnit me agjent nervor/ SHA, vendos sanksione ndaj Rusisë
02/03/2021 22:38

Qindra vajza të rrëmbyera nga një shkollë në nigerinë veriperëndimore javën e kaluar, janë cliruar. Presidenti i nigerisë, Muhammadu Buhari shprehu gëzimin për lirimin e tyre dhe i kërkoi forcave të sigurisë të gjurmojnë dhe të kapin rrëmbyesit e tyre, pasi Nigeria doli nga rrëmbimi i katërt në masë në më pak se tre muaj. Autoritetet thanë fillimisht se 317 vajza ishin rrëmbyer nga persona të armatosur, që njihen si banditë, pasi hynë në një shkollë vajzash në një fshat të largët, të premten. Por, zyrtarët thonë tani se numri i të rrëmbyerave ishte 279 dhe se asnjë prej tyre nuk mungonte. Ata thanë se vajzat ishin liruar me ndihmën e banditëve të penduar. Ato do të marrin tani kujdes mjekësor në mënyrë që të rikthehen sa më shpejt pranë familjeve të tyre dhe në shkollë po ashtu. Zyrtarët i bënë apel prindërve të mos lejojnë që incidenti ti dekurajojë që të dërgojnë fëmijët në shkollë. Bandat e armatrosura në nigerinë veri perëndimore dhe atë qendrore kanë intensifikuar sulmet vitet e fundit, rrëmbimet për harace, përdhunimet etj. Në dhjetor më shumë se 300 djem u rrëmbyen nga një shkollë në një tjetër rajon. Ata më pas u liruan por incidenti ndezi shumë zemërim duke kthyer në kujtesë rrëmbimin e 276 vajzave nga xhihadistët në qytetin verilindor të Chibokut, në 2014. Pamjet: AFP

Athinë, kapet 4.4 tonë kanabis/ Droga nga Libani kishte destinacion Sllovakinë
23/04 02:26
Top Channel/ Sekti budist tailandez tenton rekord botëror me 330,000 qirinj lutjeje – Pa koment
22/04 21:53
Top Channel/ Në malet e Lima në Peru, uji mblidhet me metoda para-hispanike – Pa koment
22/04 21:51
Top Channel/ Ushtria e Izraelit mobilizohet në zonat e aneksuara Golan, pas sulmit me raketë
22/04 21:50
Top Channel/ Indonezia krijon qendër kërkimi në bazën detare për gjetjen e nëndetëses së zhdukur
22/04 21:50
Top Channel/ Në qytetin e shkatërruar Donbas, ushtarët Ukrainas vrojtojnë pozicionet e separatistëve
22/04 21:49
Top News – Franca ‘ia hodhi’ valës së tretë/ Bie numri i infektimeve, pritet lehtësim i masave
22/04 21:13
Top News – Momenti i sikletshëm i Samitit/ Problemet teknike ‘hutojnë’ Putinin
22/04 21:12
Top News – SHBA me një shtet të ri…! Miratohet projektligji për njohjen e Washington DC
22/04 20:53
Top News – Pfizer zbulon mashtrimin/ Krem anti-rrudhë në vend të vaksinës
22/04 20:02
Top News – Dita ndërkombëtare e tokës/ NASA, emetimet e karbonit në rritje pas pandemisë
22/04 19:58
Top News – Trupat ruse do të kthehen në bazë/ ‘Armatimet e rënda pranë Ukrainës do të qëndrojnë’
22/04 18:31
Top News – ‘Gjenocidi’ nga perandoria osmane/ Kështu do ta quajë Biden masakrën ndaj armenëve
22/04 18:10
Top Channel/ E rrallë, në Mars prodhohet oksigjen që mund të thithet nga njerëzit
22/04 17:53
Top News – Vuçiç në Republikën Srpska/ ‘As nuk më shkon ndër mend të flasim për luftë’
22/04 17:45
Top Channel/ “Mos more se është fëmijë”, polici qëllon e vret adoleshenten
22/04 15:44
Top Channel/ Biden “i shpall luftë” Turqisë: Do ta njoh genocidin armen!
22/04 15:42
Top Channel/ “Të shpëtojmë planetin”, SHBA angazhohet të përgjysmojë emetimet e karbonit
22/04 15:29
Top Channel/ Masakra e Nicës, arrestohet pas 5 vitesh 28 vjecari shqiptar
22/04 15:24
Top News – Të gatshëm në çdo kohë/ Ukraina miraton një ligj të ri për rezervistët
22/04 15:24