Top News – Gjyqi i 400 mafiozëve… / Skena nga ‘Padrinoja’, në maxi-procesin në Itali
29/11/2021 14:23

“Bosët e Ndrangheta-s përdornin koka delfinësh të ngordhur për të kërcënuar informatorë të mundshëm”, u tha në një nga gjyqet më të mëdha të mafias në Itali. Në skena që kujtonin filmin ikonik të 1972 ‘Padrinoja’, në atë që Jack Ëoltz zgjohet për të gjetur kokën e prerë të kalit të tij të preferuar në krevatm klani sicilian po ashtu hidhte qenë apo dhi të ngordhura në prag të dyerve të shtëpisë së armiqve të tij. Anëtarë të grupit të fuqishëm kriminal po ahstu akuzohen se mbanin armë në kishëzat e varrezave, i jepnin ryshfete gjykatësve dhe fallsifikonin certifikata mjekësore për të ndihmuar vrasësit të arratiseshin nga burgu. Gangsterët janë në gjykim për një pafunësi krimesh, mes të cilëve pesë vrasje. Në njërin rast ata kishin vrarë një anëtar gay të klanit për shkak të seksualitetit të tij dhe trupin e kishin mbuluar me cimento. Dhjetëra anëtarë të ‘Ndranghetës kanë dalë në procesin më të madh ndaj mafias në tre dekada, nën akuza për gjithcka, që nga frikësimi e deri tek blerja e votave, nga trafiku i drogës e deri tek vrasjet. Më herët këtë muaj, 70 anëtarë janë burgosur për më shumë se 20 vite në fazën e parë të gjykimit masiv, me 355 të tjerë që do të gjykohen në vijim në procesin që do të zgjasë dy ose më shumë vite.

Top News- Lufta mes karteleve të drogës /91 vrasje për çdo ditë gjatë vitit 2021 në Meksikë
21/01 17:39
Top News-Llogaria deri në centimetrin e fundit/Kalimi ‘magjik’ i jahtit gjigant poshtë një ure
21/01 17:00
Top News- Kushti pa asnjë negociatë nga Rusia/‘Ukraina dhe lidhja e NATO me Ballkanin’
21/01 15:33
Top News- 63 shqiptarë, kodi i kuq i Interpol/ Disa prej tyre kërkohen nga shtete të tjera
21/01 15:21
Top Channel/Çokollata e zezë fuqi “magjike”, studimi i ri: “Shmang kancerin”!
21/01 14:42
Top Channel/ “Rreth globit për 5 muaj”: Pilotja adoleshente vendos rekord fluturimi
21/01 14:40
Top Channel/ Nis në Gjenevë takimi SHBA-Rusi për Ukrainën, Lavrov: “Nuk presim zgjidhje”
21/01 14:39
Top Channel/Ballkani Perëndimor, prioritet i Gjermanisë: Do ndihmojmë Shqipërinë!
21/01 14:38
Top News – Nëse Rusia dërgon forca në Ukrainë… / SHBA: Përgjigje të shpejtë dhe të ashpër!
21/01 13:04
Top News – Izraeli blen tri nëndetëse gjermane / Marrëveshje shumë miliarda dollarëshe
21/01 13:03
Top News – 40 automjete mbi njëri-tjetrin / Stuhia e borës shkakton aksidentin e frikshëm zinxhir
21/01 13:01
Top News – Bisedime urgjente SHBA-Rusi / Shpresa e fundit për zgjidhjen e krizës në Ukrainë
21/01 12:52
Top News – Putini rrethon Evropën! / Stërvitje masive në Atlantik, Arktik, Paqësor e Mesdhe
21/01 12:50
Top News – SHBA, padit Bjellorusinë / Rrëmbeu një avion për të arrestuar disidentin
21/01 12:50
Top News -‘ Bota në rrezik katastrofe!’ / Ora e Apokalipsit, vetëm ‘100 sekonda para mesnate’
21/01 12:47
Top News – Sistemet S-400 në Bjellorusi / Moska dërgon dy batalione, Ukraina në shënjestër
21/01 12:46
Top News – Turqia kërcënon Greqinë / ’Nëse sulmohemi do ta paguani shtrenjtë!’
21/01 12:46
Top News – Ëndrra e fundit e ‘Kavaljerit’ / Silvio Berlusconi kërkon presidencën e Italisë
21/01 12:28
Top News – Lufta, asnjëherë më pranë se kaq! / Autoblindat ruse pranë Ukrainës, pamjet satelitore
21/01 12:20
Top Channel/ Moska nuk pret më, nis ushtrinë: demonstrim gjigand force në Mesdhe e Paqësor!
21/01 11:54