Top News – Gjykatësi `rrëzon` Biden/ I bllokon moratoriumin 100 ditor për dëbimet
24/02/2021 22:03

Një gjykatës federal ndaloi me afat të pacaktuar administratën e Presidentit Joe Biden që të zbatonte një moratorium 100-ditor për shumicën e dëbimeve. Gjykatësi Dreë Tipton, thotë VOA, lëshoi një vendim paraprak të kërkuar nga Teksasi, sipas të cilit moratoriumi shkelte ligjin federal dhe rrezikonte të vendoste kosto shtesë mbi shtetin. Presidenti Biden propozoi një pauzë 100-ditore mbi dëbimet gjatë fushatës së tij si pjesë e një rishqyrtimi më të gjerë të zbatimit të politikave të emigracionit dhe një përpjekje për të pezulluar politikat e ish-Presidentit Donald Trump. Biden ka propozuar një projektligj gjithëpërfshirës për reformimin e sistemit të imigracionit që do të mundësonte legalizimin e rreth 11 milionë njerëzve që jetojnë në Shtetet e Bashkuara në mënyrë të paligjshme. Ai gjithashtu ka vendosur udhëzime të tjera mbi grupet e emigrantëve të paligjshëm që agjentët e imigracionit dhe doganave duhet të vënë në shënjestër në operacionet e zbatimit të ligjit. Gjykatësi Tipton, i emëruar nga ish Presidenti Trump, fillimisht vendosi më 26 Janar se moratoriumi shkelte ligjin federal për procedurat administrative dhe Shtetet e Bashkuara nuk arritën të dëshmonin se pse një pauzë mbi dëbimet ishte e justifikuar. Një vendim për ndalimin e përkohshëm i lëshuar nga gjykatësi më herët pritej të skadonte të martën.

Top Channel/ Kuajt e rrallë të racës Przewalski lëshohen të galopojnë në lëndinat e Pragës
20/04 01:17
Top Channel/ Katër të vdekur nga rënia e avionit të turistëve pranë Parisit
20/04 01:12
Top Channel/ NASA: Helikopteri ‘Ingenuity’ kreu fluturimin e suksesshëm në planetin Mars
20/04 01:09
Top Channel/ Pamje të rënda të operacionit ushtarak në Çad ku u vranë 300 militantë
20/04 01:07
Top Channel/ Republika Çeke, diplomatët rusë përgatiten të largohen nga Praga pas dëbimit
20/04 00:41
Top News – Angli, ‘pak dritë’ për bizneset/ Miliona klientë dyndën në dyqane e clube
19/04 23:42
Top News – Greqia drejt njohjes së Kosovës…!Athina zyrtare fton për vizitë ministren Kosovare
19/04 23:42
Top News – Incidenti me armë në Kavajë/ Basha e cilëson atentat ndaj PD dhe koalicionit
19/04 23:40
Top News – Më shumë se 200 militantë të vdekur / Forcat ajrore Ruse bombardojnë bazat në Siri
19/04 23:40
Top News – Lë jashtë britanikët/ Franca i hap rrugën europianëve të vaksinuar
19/04 20:16
Top News – Mund të kishte pasoja fatale ! Babai hero shpëton djalin nga përplasja tmerruese
19/04 20:16
Top Channel/ Macron uron Osmanin, “ Kosova do të ketë mbështetjen e Francës”
19/04 18:05
Top Channel/ Përplaset makina Tesla, dy viktima – në timon, nuk ishte askush!
19/04 18:04
Top Channel/ Kush është 40 vjecarja që mund të bëhet kancelarja e re e Gjermanisë
19/04 18:04
Top Channel/ Ngrohja globale? “Zhduket” ajsbergu më i madh i botës!
19/04 17:36
Top News – Gati për sulm…/ Foto satelitore tregojnë mobilizimin rus në kufi
19/04 16:12
Top Channel/ Nis hapja, Zvicra e Portugalia lehtësojnë kufizimet
19/04 15:41
Top News – Prindërit luftëtarë të ISIS/ Rusia riatdheson 34 fëmijë të mbetur jetimë
19/04 15:22
Top News – Shtatë vende në stërvitje/ ’Iniochos 2021’ nis në Greqi, angazhohen 33 avionë
19/04 15:09
Top News – ‘Ingenuity’ ia del mbanë/ Bëhet i pari helikopter me motor që fluturon mbi mars
19/04 15:00