Top News – Gjueti e paligjshme në lagunë/ Greqi, dhjetëra flamingo të helmuara me plumb
06/03/2021 17:00

Në një rrugë fshati që banorët vendas e kanë quajtur rruga e flamingove, Stavros Kalpakis, endet përgjatë agios mamas, një lagunë në greqinë lindore, duke parë në horizont me dylbi. Ambjentalisti vesh cizmet e tij të llastikut dhe zhytet në ujë deri në gju. Kur kthehet disa momente më vonë, mban në dorë një flamingo rozë të ngordhur, një prej dhjetra flamingove që mund të shihen në zonë në këtë gjendje javët e fundit, të vrarë nga helmimi me plumb. Rreth 50 zogj të tillë kanë ngordhur deri më tani në lagunën e vogël në gadishullin verior Halkidiki, rreth 580 km në veri të athinës – thotë Kalpakis. Nga disa dhjetëra flamingo që u morën nga ambjentalistët për kujdes mjekësor, asnjë nuk mundi të shpëtohej.

Top News – Rikthehet George Bush/ Vjen me një libër me kujtime, biseda dhe intervista
19/04 13:49
Top News – Rusia i kundërpërgjigjet Çekisë/ Dëbon 20 diplomatë, një ditë kohë për tu larguar
19/04 13:09
Top News – Nëse Navalni vdes në burg…/ SHBA, paralajmëron Rusinë se do të ketë pasoja
19/04 13:08
Top News – Tesla pa shofer../ Aksident në Teksas, vdesin dy persona
19/04 12:31
Top News – Antarktidë, shkrihet A68/ Ajsbergu më i madh në botë, u shkëput në 2017-ën
19/04 12:26
Top News – 5 mijë vetë në koncert live/ Test në Britani, a maska dhe pa distancim social
19/04 12:25
Top News – Gjysma e të rriturve në SHBA/ Kanë marrë një dozë të vaksinës anti covid
19/04 12:22
Top News – Largimi nga Afganistani/ Blinken, kërcënimi nga terrorizmi është zhvendosur gjetkë
19/04 12:21
Top News – Dita e madhe e Nasa-s/ Ingenuity, helikopteri që do të fluturojë mbi Mars
19/04 12:20
Top Channel/ Pandemia në Ballkan, pabarazi dhe zemërim
19/04 12:15
Top Channel/ Greqia nuk e hap kufirin me Shqipërinë deri në këtë datë
19/04 11:56
Top Channel/ Ankaraja thirrje SHBA-së: Mos ndërhyni në raportet tona me Greqinë
19/04 11:53
Top Channel/ Tensionet ruso-ukrainase, drejt Detit të Zi nisen luftanije britanike
19/04 11:37
Top Channel/ NASA teston helikopterin e parë në Mars
19/04 11:36
Top Channel/ Rusia hakmerret, dëbon 20 diplomatë çekë
19/04 11:27
Top Channel/ SHBA kërcënon Rusinë, “ Po vdiq Navalny, do të ketë pasoja”
19/04 11:24
Top News – ‘Navalny në rrezik për jetën’/ Paralajmërohen protesta masive në Rusi
18/04 22:00
Top Channel/ Vuçiç, “Jam për kufijtë ekzistues, Kosova të jetë brenda Serbisë”!
18/04 19:36
Top Channel/ Dëbimi i diplomatëve, Moska paralajmëron hakmarrje!
18/04 19:36
Top Channel/ 73 vjecarja doli nga dyqani pa paguar, polici i thyen krahun
18/04 19:13