Top News – Gjermani, frika e covid/ `Shpërthen` shitja e dezinfektuesve
22/10/2020 21:56

Në Gjermani, shteti me ekonominë më të fuqishem të Europës, njerëzit kanë vërshuar të blejnë dezinfektues e letër higjenike, duke bërë që shitjet e tyre të rriten ndjeshëm. “Paniku i blerjeve ka shpërthyer sërish”, deklaroi zyra gjermane e statistikave e cila llogarit që blerja e letrave të tualetit te jete rritur brenda një javë në masën 90% ; dezinfektuesit 72.5 për qind dhe sapuni 62.3 për qind. Gjermania ka qenë më e suksesshme në luftën kundër koronavirusit, krahasuar me shumë shtetetë tjera evropiane, përfshirë Britaninë dhe Francë, por shifrat edhe atje rriten me ritëm të shpejtë javët e fundit. Duket se ftohja e motit ka ndikuar duke shtuar rrezikun pasi njerëzit kalojnë më shumë kohë në ambiente të mbyllura. Për këtë arsye, qeveria gjermane është duke investuar 500 milionë euro për të përmirësuar sistemet e ventilimit në ndërtesa publike, me qëllim të luftimit të koronavirusit. Grantet do të shkojnë për përmirësim të qarkullimit të ajrit në zyra publike, muze, teatro, universitete dhe shkolla.

Top News – Blinken, sekretar shteti/ Biden fillon emerimet, kthen Kerry
23/11 23:23
Top News – American music awards/ Shkëlqen sërish Jennifer Lopez
23/11 23:20
Top News – Italia nuk qetësohet/ 630 viktima, 22 930 të infektuar
23/11 23:19
Top News – Kujdes lirinë e shtypit/ Brukseli paralajmeron Francën
23/11 18:45
Top News – Armiku i armikut tim../ Netaniahu në Arabine Saudite
23/11 18:45
Top News -Arrestohet “Skënderbeu” i drogës/Itali, siciliani identifikohej me emrin e heroit shqiptar
23/11 15:35
Top News – Punonjësit me Covid-19/ Plas kaosi në aeroportin e Shanghai-t
23/11 14:58
Top News – SHBA, miratohet urgjent ilaçi i ri/ “Mrekulli” me antitrupa
23/11 12:25
Top News – SHBA, vdekjet nga Covid-i/ Qindra trupa në kamionë frigoriferikë
23/11 12:24
Top News – Festa në mes të pandemisë/ Anglia lejon takimet familjare
23/11 12:12
Top News – Sekretari i ri i shtetit/SHBA, diplomati që do `zhbëjë` Trump
23/11 12:01
Top News – OBSH jep alarmin: Prisni valën e tretë të Covid-19!
23/11 11:38
Top News – Në samitin e G20-ës/ Merkel ngre shqetësime për vaksinën
23/11 11:28
Top News – Del më në fund rezultati/ Vaksina e Oksfordit, mbrojtje 70%
23/11 11:27
Top News – Kusht i presidentit turk/ Turqia në BE, të mbahen premtimet!
22/11 20:58
Top News – 28.337 raste me covid/ Itali, 6000 raste më pak në 24 orë
22/11 20:58
Top News – Spray anti-covid/ Australi, qeveria financon kurën
22/11 17:33
Top News – Protesta në Bjellorusi/ Mijëra në shesh kundër Lukashenkos
22/11 17:01
Top News – Twitter e Facebook/ Përgatiten për tranzicionin…
22/11 17:01
Top News – Trump JR në izolim/ ’Do të pastroj armët e mia’
22/11 17:01