Top News – Frikë nga varianti i ri / Bota në garë për të zbrapsur ‘Omicron’
27/11/2021 14:22

Vendet në të gjithë botën janë në ethe dhe po vendosin ndalime udhëtimesh dhe kufizime të tjera për vendet e afrikës jugore në një përpjekje për të vënë nën kontroll një variant të ri koronavirusi të quajtur Omicron. Lëvizja vjen pasi variantit të ri iu vendos zyrtarisht një emër nga OBSH. Të dhënat e para sugjerojnë se Omicron ka një rrezik të shtuar riinfektimi. Ndërkohë me qindra pasagjerë që mbërritën në amsterdam nga afrika e jugut po testohen për variantin e ri. Rreth 61 persona në dy fluturime të KLM rezultuan pozitivë dhe janë karantinuar në një hotel afër aeroportit ndërsa po i nënshtrohen testeve të tjera. Holanda aktualisht po përballet me një rekord rastesh të reja. Një izolim i pjesshëm ka hyrë në fuqi që nga mbrëmja e të dielës. Varianti i ri Omicron u raportua së pari në organizatën botërore të shëndetësisë nga afrika e jugut më 24 nëntor. Ai është identifikuar edhe në Botsvana, Belgjikë, Hong Kong dhe Izrael. Raste të tjera të dyshuara janë raportuar në gjermani dhe republikën ceke të shtunën.

Top Channel/ Greqia blen 6 avionë luftarak, janë porositur 24 avionë me vlerë 3,3 miliardë euro
20/01 02:22
Top Channel/ Zjarrfikësit luftojnë flakët pas shpërthimit të pashpjeguar në gazsjellësin në Turqi
19/01 23:13
Top Channel/ Zjarrfikës në shtëpinë e kujdesit në Spanjë ku flakët kanë gjashtë të vdekur
19/01 23:11
Top Channel/ Ish lideri i Ukrainës, Poroshenko flet për mbështetësit para vendimit të gjykatës
19/01 23:10
Top Channel/ Rezorti i skive ku aktori francez vdiq në aksidentin fatal
19/01 23:07
Top News-Përmbytet kampi i shqiptarëve në Francë/Nuk ka viktima, por gjendja është alarmante
19/01 22:45
Top Channel/ Blinken shkon në Ukrainë/ Sekretari amerikan i shtetit bisedime për krizën
19/01 19:58
Top Channel/ Macron kthen sytë nga Ballkani: T’i ofrojmë perspektivë të sinqertë anëtarësimi
19/01 19:55
Top News- Rusia rrethon Ukrainën / Sa trupa janë vendosur në kufijtë e Europës
19/01 19:11
Top News- E para në Europë…!/Britania nuk do kërkojë më pasaportën e vaksinimit!
19/01 18:28
Top News-Kur Vladimir Putin e donte NATO…!/Si u afrua Perëndimi me Rusinë pas Luftës së Kosovës
19/01 16:54
Top News- Pas vendosjes së trupave ruse në kufi/Vendi i BE në alarm për situatën në Europën Lindore
19/01 16:35
Top News-Vrasës me pagesë dhe trafikantë/12 Kriminelët e kërkuar në Britani fshihen në Spanjë
19/01 14:58
Top News – Ukraina-Pushtimi rus i afërt! / Moska ka përfunduar grumbullimin e trupave në kufi
19/01 14:45
Top News – Fton Rusinë në rrugën paqësore… / ’Diplomacia lëvizëse’ e Blinken, pas Kievit në Berlin
19/01 14:38
Top News – Sa 500 bomba bërthamore…! / NASA përllogarit fuqinë e vullkanit në Tonga
19/01 14:37
Top News – Turqi, qielli bëhet i kuq / Shpërthim në gazsjellës, çmimet e naftës në qiell
19/01 14:26
Top News-OKB, ofertë pune për ish kancelaren /Merkel do kryesojë komitetin e pronave publike globale
19/01 14:19
Top News – Atentatet e dështuara në mes të Romës/ Në shënjestër shqiptari i shesheve të kokainës
19/01 12:59
Top News – Bie borë në Sahara…! / Fenomeni i rrallë në shkretëtirë, dunat zbardhen
19/01 12:50