Top News – Francë, më e keqja kaloi/ Macron-i: Të ruhemi nga vala tjetër
25/11/2020 10:57

Franca nis këtë fundjavë lehtësimin e masave kundër pandemisë, duke përfshirë këtu dhe hapjen e disa dyqaneve, njoftoi presidenti Emmanuel Macron. Shefi i Elizesë shtoi se njerëzit do të jenë në gjendje të shijojnë momentet e festave bashkë me të familjet e tyre në periudhën e Krishtlindjeve, por baret dhe restorantet sipas tij do të mbeten të mbyllura deri në 20 janar. Më e keqja e valës së dytë në vend sipas kreut te shtetit, tashmë mund të thuhet se ka kaluar, edhe pse në fjalimin televiziv drejtuar vendit theksoi se duhet bërë kujdes për të shmangur një valë të tretë. “Duhet të bëjmë ç’është e mundur që të parandalojnë një valë te tretë dhe një karantinë të tretë. Nëse deri në 15 dhjetor infektimet e reja dhe shtrimet në spital do të jenë në nivele të qëndrueshme, atëherë bllokimi mund të hiqet në masë më të madhe. Do të jemi në gjendje të lëvizim përsëri pa autorizim, përfshirë dhe udhëtimet mes rajoneve dhe t’i kalojmë Krishtlindjet me familjet tona. Unë i bëj megjithatë apel ndjenjës tuaj të përgjegjësisë: kjo sigurisht nuk do të jetë një festë Krishtlindjeje si të tjerat”, tha Macron. Të hënën, Franca raportoi 4,452 raste të reja me Covid-19, numri më i ulët ky që prej shtatorit. Macron tha se suksesi i vaksinave ofron një rreze shprese dhe se Franca do të synojë ta nisë vaksinimin në fund të dhjetorit e në fillim të janarit, duke nisur me të moshuarit dhe personat më të cënueshëm nga sëmundja.

Top News – Arrestohet pranë kongresit/ SHBA, kishte akreditim të rremë dhe armatime
17/01 19:02
Top News- Edhe hajdutët kanë zemër…/ I vjedhin makinën invalides por pendohen…
17/01 18:51
Top News – Nuk ndalet koronavirusi/ Austria zgjat izolimin deri me 7 shkurt
17/01 18:51
Top News – 273 milionë dollarë në plehra/ Hodhi gabimisht hard diskun me 7500 Bitcoins
17/01 18:51
Top News – Shpërthen vullkani/ Indonezi, dhjetëra fshatra mbulohen nga hiri
17/01 18:51
Top News – Dita ndërkombetare e Picës/ Ushqimi më i njohur dhe idashur në botë
17/01 16:52
Top News – Ditën e parë në shtëpinë e bardhë/ Biden kthen Amerikën në marrëveshjen e Parisit
17/01 15:08
Top News – Drejt SHBA-së të Bidenit/ 4500 emigrantë nga Hondurasi arrijnë në Guatemala
17/01 15:07
Top News – ‘Megaraketa’ e NASA-s/ Përfundon para kohe testi i rëndësishëm
17/01 13:41
Top News – Inaugurimi i Biden/ 50 shtetet amerikane në gadishmëri për dhunë
17/01 13:32
Top News – I pari me Joe Biden president/ Londra organizon samitin e G7-ës në qershor
17/01 12:53
Top News – Alpinistët nepaleze/ Bëjnë histori duke ngjitur në dimër majën k2
17/01 12:52
Top News – Nën ‘magjinë’ e dimrit/ Bora mbulon kryeqytetet evropiane
17/01 12:52
Top News – Gati për zgjedhjet e 14 shkurtit/ Kosovë, ja surprizat e listave të partive politike
17/01 12:52
Top News – Vaksina kineze në Serbi/ Mbërrin avioni me një milionë doza
16/01 17:33
Top News – Emigracioni në SHBA/ Presidenti i ri angazhohet për ndryshime
16/01 16:07
India ‘përvesh mëngët’/ Nis programi më i madh në botë i vaksinimit
16/01 16:07
Top News – Pfizer vonon vaksinat/ Zemërohen vendet e bashkimit Evropian
16/01 16:07
Top News – Platforma e re e mesazheve/ Rriten përdoruesit, Signal në vështirësi
16/01 13:07
Top News – Varianti Britanik i covid/ Dominues në SHBA deri në muajin mars
16/01 13:06