Top News – Fotografia e vitit/ Jeta e egër, fiton tigri siberian
23/10/2020 19:03

Një tigër Siberian që përfaqëson një pemë: kjo është fotoja fituese e konkursit të Muzeut të Historisë së Natyrës në Londër, e shpallur këtë vit nga Dukesha e Kembrixhit, Kate Middleton. Fotoja e tigrit mjaft të rrallë, që duket sikur shkrihet me pemën dhe natyrën rreth tij titullohet: Përqafimi, dhe është shkrepur nga Sergey Gorshkov pas 11 muajsh të kaluar në spostim të vazhdueshëm me kamerat e tij të fshehta. Ajo është fituesja e titullit të madh të fotografit më të mirë të jetës së egër për vitin 2020. Bëhet fjalë për konkursin më prestigjoz ndërkombëtar të kushtuar fotografimit të natyrës. Cmimi I dytë I shkoi finlandezes Liina Heikkinen per foton e saj “Dhelpra që kapi rosën”. Të dyja fotot u përzgjdhën mes 100 finalisteve të seleksionuara ndërmjet shkrepjeve të 49 mijë kandidatëve e të përzgjedhura për teknikën, anën e tyre artistike dhe kreativiten. Ky konkurs tërheq më të mirën e fotografisë mbi natyrën. Pamjet e tij ofrojnë një vision magjepsës të bukurisë dhe brishtësisë së jetës në planetin tonë. Pamjet: AFP

Kulla më e lartë në botë, kuqezi/ Urime nga Burj Khalifa në Dubai. Edhe ura e Bosforit kuqezi për 108 vjetorin e pavarësisë
29/11 01:30
Top News – Itali, ulen infektimet/ Numri i viktimave mbetet i lartë
28/11 22:11
Top News – Greqi, rekord viktimash/ Situata e pandemisë, e rënduar
28/11 21:48
Top News – Kulla më e lartë në botë/ Dubai, vishet me ngjyrat kuq e zi
28/11 19:29
Top News – Resortet e skive/ Evropë, nuk ka sezon këtë vit
28/11 18:38
Top News – Moti i keq… Sardenjë, viktima e të zhdukur
28/11 17:59
Top News – BE dhe Britania/ Përpjekje për një marrëveshje
28/11 17:58
Top News – Vaksina e Oksfordit/ Avantazhet ndaj rivaleve
28/11 17:57
Urimi i veçantë nga Dubai, ndërtesa më e lartë në botë vishet kuq e zi
28/11 17:51
Top News – Spitalet në Angli/ Vaksina antiCovid vjen për 10 ditë
28/11 16:38
Top News – Vjenë, hoteli pa klientë/ Kohë pandemie, punonjësit nisin të shesin ëmbëlsira
28/11 16:32
Top News – Makina me hidrogjen/ Në prag të revolucionit të gjelbër
28/11 16:29
Top News – Ndihmon kundër Covid-it/ Britani, vitamine ‘D’ falas
28/11 14:54
Top News – Gjykata e Apelit/ Refuzon Trump për Pensilvaninë
28/11 13:07
Top News – Vrasja e shkencetarit/ Irani-Izraeli si mercenar
28/11 12:58
Top News – OBSH për vaksinën/ ’Duhen vlerësime të sakta’
28/11 12:56
Top News – Pandemia në glob/ Evropa zbut masat, SHBA në alarm
28/11 12:29
Greqia nuk gjen qetësi/ 101 viktima dhe mbi 2000 raste të reja në 24 orët e fundit
28/11 02:56
Top News – Si u zbulua mafiozja/ Ekzekutoi të dashurin shqiptar
27/11 21:54
Top News – Kim Jong i pamëshirshëm! Diktatori ekzekuton 2 persona
27/11 21:51