Top News – Festë në plazh/ Turistët britanikë në rrezik dëbimi nga Australia
29/12/2020 12:49

Australia thotë se mund të deportojë shumë turistë që kanë shkelur rregullat e Covid-it, pasi qindra prej tyre janë parë të festojnë në një plazh në Sidnei në ditën e Krishtlindjes. Video të festës janë ndarë në mediat sociale dhe tregonin turma të rinjsh që këndonin dhe kërcenin në Bronte Beach, duke shkelur rregullat. Shumë prej tyre besohet se janë britanikë. Eventi shkaktoi zemërim dhe zyrtarët e quajtën atë absolutisht të patolerueshme. Sindei po përballet me një shpërthim të ri të virusit pas muajsh pa raste lokale. Rishfaqja e virusit, një javë para krishtlindjes, çoi në rikthimin e kufizimeve në qytet, përfshirë ndalimin e tubimeve dhe festave dhe një izolim në rajonet më të prekura. Ministri australian i emigracionit, Alex Hawke, tha se ai ishte shokuar nga skenat në Bronte Beach dhe lëshoi një paralajmërim për vizitorët e tjerë. “Nëse dikush kërcënon shëndetin publik, viza e tij mund të anulohet dhe revokohet”, tha ai. Sidoqoftë, ai nuk saktësoi se si apo nëse autoritetet do të gjurmonin personat që morën pjesë në festën në Bronte Beach, asnjë prej të cilëve nuk është gjobitur apo penalizuar nga policia.

Top News- Kryeministri rrezikoi mbytjen në Adriatik!/Si e shpëtoi gazetari pak para se të fundosej
09/08 19:06
Top News – Putin urdhëron vrajsen e ministrit /Si e zbuloi në kohë Ukraina komplotin rus!
09/08 16:37
Top News – Jo më viza turistike për rusët!/Thirrjet në BE për izolimin e Rusisë gjatë luftës
09/08 16:10
Top News – Franca koleksionon videolojërat/Biblioteka Kombëtare i konsideron trashëgimi kulturore
09/08 15:50
Top News – Ariu gjithë natën në makinë… / Mbyll derën nga brenda e nuk del dot
09/08 15:49
Top News – Kopshti Zoologjik, luanët në ankand / ’Janë shtuar shumë, kursejmë për ushqimin’
09/08 15:49
Top News – Gjueti ‘thesari’ në Groenlandë / Miliarderët në sulm: Akujt po shkrihen, ç’do zbulojnë?
09/08 15:35
Top News – Kina po përgatit pushtimin e Tajvanit / Njësoj si Rusia, stërvitje masive para ofensivës
09/08 15:32
Top News-Alo taksi! Një xhiro për 1 dozë kokainë!/Dënohen 2 shqiptarë në Britaninë e Madhe, ja emrat
09/08 15:01
Top Channel/ Festa e Ashure, Shiitët kutojnë martirizimin e nipit të profetit
09/08 14:48
Top Channel/ Digjet nafta në Kubë. Zjarri në depozita, viktima e të plagosur
09/08 14:48
Top Channel/ Rinovohet Bazilika e Cisternës. Vepra e Justinianit të Madh shndërrohet në një tempull
09/08 14:47
Top News – Rusia po tërheq forcat nga Donbasi?! / Kievi paralajmëron ofensivë të re në jug të vendit
09/08 13:00
Top News – Infektohet fëmija me linë e majmunit / Gjermani, virusi për herë të parë te një i mitur
09/08 12:54
Top News – Aleatë edhe në hapësirë! / Rusia lëshon satelitin iranian, alarmohet Uashingtoni
09/08 12:53
Top Channel/ “Avengers” rikthehen në 2025, Marvel njofton filmat e ri të sagës që theu rekordin
09/08 12:51
Top Channel/ Shuhet Ylli i filmit “Grease”/ Olivia Newton-John mbyll sytë në moshën 73-vjeçare
09/08 12:50
Top News – Luftë edhe në hapësirën kibernetike / ’Shpërthejnë’ dezinformatat për Rusinë e Ukrainën
09/08 12:49
Top News – Shqiptari u vra në Itali për borxhet/ Hetimet marrin tjetër rrugë, dalin detaje të reja
09/08 12:45
Top News – FBI ‘pushton’ shtëpinë e Donald Trump në Florida / ‘Sulm kundër rikandidimit tim!’
09/08 12:37