Top News – Ferri mbi tokë…/ Luftimet Izrael-Gaza, 60 fëmijë mes viktimave
17/05/2021 12:22

Izraeli ka kryer dhjetëra sulme ajrore mbi Rripin e Gazas të hënën pasi militantët palestinezë lëshuan një breshëri raketash në qytetet jugore të Izraelit. Sulmet në agim mbi gaza, ishin disa prej më të rëndëve të parë që kur luftimet nisën një javë më parë. Izraeli tha se ai kishte goditur shënjestra që i përkisnin grupit militant hamas dhe disa shtëpi të komandantëve të grupit, por edhe rrugë kryesore dhe linja të energjisë elektrike janë dëmtuar po ashtu. Ndërkohë, apelet ndërkombëtare për një armëpushim vazhdojnë të rriten. Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mbajti një takim të dielën dhe sekretari i përgjithshëm Antonio Guterres paralajmëroi se intensifikimi i luftimeve ka potencialin të shkaktojë një krizë humanitare dhe sigurie, të pakontrollueshme. Ai bëri apel për fundin e menjëhershëm të dhunës shokuese. Por, ndërkohë nuk ka asnjë sinjal që të flasë për ndaljen e dhunës në një kohë kur konflikti hyn në javën e tij të dytë.

Top News – Mbi 600 mijë viktima nga COVID/ SHBA në vend të parë për viktima dhe raste pozitive
16/06 01:38
Top News – BE: Shqipëria, ‘e sigurt’ nga Covid/ Bashkë me Serbinë dhe Maqedoninë v. në ‘safe-list’
15/06 22:56
Top Channel/ Avioni i Biden ulet në Gjenevë për samitin me liderin rus Putin
15/06 21:31
Top Channel/ Kroçera e parë ndërkombëtare ankorohet në Spanjë që prej heqjes së kufizimeve të pandemisë
15/06 21:30
Top Channel/ Francezi Alain Cocq i jep fund jetës ligjërisht në Zvicër
15/06 21:29
Top Channel/ Presidenti turk Erdogan viziton qytetin simbolik pas konfliktit në Karabakh
15/06 21:29
Top Channel/ Zjarri gjigand vijon të djegë fabrikën e kimikateve në Illinois, SHBA
15/06 21:28
Top News – Gati ‘përballja’ e dy superfuqive/ Biden mbërrin në Gjenevë, nesër takimi me putin
15/06 20:23
Top News – Gjobë 1 mln euro gjigandit suedez/ Gjykata franceze dënon IKEA për spiunim të stafit
15/06 20:22
Top News – ‘Gërdec’ në SHBA/ Zjarr masiv në një fabrikë kimikatesh në ilinois
15/06 20:15
Top News – ‘World wide web’ del në ankand/ Krijuesi i internetit, nuk regjistroi kurrë patentë
15/06 20:14
Top Channel/ 10 vjecari “hero” mbytet për të shpëtuar të motrën!
15/06 16:46
Top Channel/ Eksperti: Kontakti me alienët do shfaroste jetën në Tokë, janë më të avancuar se ne!
15/06 16:46
Top News – Nga Saharaja në SHBA/ Stuhia masive e rërës kapërcen oqeanin Atlantik
15/06 16:22
Top News – ‘Një takim aspak i lehtë’/ Lajçak në dukje optimist-e rëndësishme që u mbajt
15/06 16:19
Top News – Zbulohen gurët misteriozë/ ‘Ethet e diamantëve’ përfshijnë fshatin afrikan
15/06 15:54
Top News – Putin lëshon raketën hipersonike/ Mesazh për Biden, stërvitja më e fundit ushtarake
15/06 15:22
Top Channel/ Stafi ka frikë të udhëtojë, avionët A380 mbushen me gjarpërinj e akrepa!
15/06 14:24
Top News- Dhëmbë për dhëmbë…/ Biden paralajmëron para takimit me putinin
15/06 14:24
Top News – Korrupsion edhe në BE/ Një në pesë persona paguan ryshfet për shërbime
15/06 14:23