Top News – Fenomeni ‘Squid Games’ / Ngre në qiell abonimet e reja në Netflix
20/10/2021 12:27

Abonimet në Netflix u rritën në tre mujorin e tretë të 2021 ndërkohë që shout në gjuhë të ndryshme nga anglishtja vazhduan të transmetoheshin dhe të rezultonin si performuesit më të mirë të platformës. Kompania amerikane shtoi 4.4 milionë përdorues në vetëm tre muajt deri më 30 shtator, dy herë më shumë se në tre mujorin paraprak. Seria televizive koreano, Squid Game, ishte hiti më i madh, i ndjekur nga 142 milionë abonentë në katër javët e para të tij. Kjo vjen ndërkohë që një pjesë e stafit të Netflix, planifikojnë një grevë në mesin e polemikave në lidhje me komedianin Dave Chappelle. Ata akuzojnë yllin se ka ofenduar personat transgjinorë në specialen më të fundit të tij në Netfliks por kompania e ka mbrojtur atë. Performanca e fortë e Netflix, pason një start jo të kënaqshëm në 2021 kur kërkesa në rritje për transmetime streaming që u pa më herët gjatë izolimeve, u zbeh. Platforma më e madhe streaming në botë, pret tani të shtojë rreth 8.5 milionë abonentë të rinj në tremujorin e katërt. E rritja vjen nga shou popullorë si Sex Education, Queen's Gambit dhe Squid Game, që po shokon globin. Kjo e fundit tregon historinë e një grupi njerëzish të detyruar të luajnë lojëra vdekjeprurëse fëmijësh për para dhe është bërë një sensacion viral duke rrëzuar nga froni dramën Bridgerton që ka qenë edhe shou më popullor i Netflix deri më sot. Sipas Bloomberg, drama koreane i sjell gjigandit të streamungut 900 milionë dollarë ndërkohë që ka kushtuar 21.4 milionë dollarë. Një tjetër shou në gjuhë jo angleze, la casa de papel, po ashtu ka rezultuar e suksesshme, me serinë e pestë që është ndjekur nga 69 milionë shikues në katër javët e para të saj.

Top Channel/ Covid, rekord viktimash në Greqi. Në një ditë 104 qytetarë grek humbën jetën
30/11 02:44
Top News- Stuhia ‘shkund’ Stambollin/19 të plagosur dhe 4 viktima nga moti i keq në Turqi
29/11 23:05
Top News- Vaksinë kundër variantit të ri/BioNTechnis punën për dozat e reja kundër Omicron
29/11 22:52
Top News- Varianti i ri shqetëson Biden / Presidenti pyet sa na mbrojnë vaksinat
29/11 22:22
Top Channel/ Gjashtë kratere hapen në vullkanin e La Palma, llava mbulon zona të reja
29/11 21:25
Top Channel/ Ish-lideri i Gjeorgjisë Sakashvili, thotë në gjyq se është torturuar në burg
29/11 21:25
Top Channel/ Parlamenti suedez zgjedh Andersson për herë të dytë si kryeministrie
29/11 21:24
Top Channel/ Maduro i Venezuelës dënon raportin e monitoruesve evropianë të zgjedhjeve
29/11 21:23
Top News- NATO kërcënon hapur / Thirrje Putinit të mos pushtojë Ukrainën
29/11 20:52
Top channel/ Operacione shqiptaro-angleze/ Londër, Çuçi takon ministren e brendshme britanike
29/11 19:58
Top News- Ka alarmuar botën/Cilat janë simptomat e variantit Omicron
29/11 18:52
Top Channel/ Erërat e forta shkatërruan gjithçka/ Pamje të frikshme nga Turqia, shënohen 4 viktima
29/11 18:22
Top News – I gjithë qyteti në alarm / Stuhia e shiut, shkatërrime të mëdha në Stamboll
29/11 17:59
Top News-Bashkëshorti polak i vrau djalin/Gruaja shqiptare flet për herë të parë
29/11 17:02
Top News – Mbretëresha ‘rrëzohet’ nga froni / Princi Çarls në Barbados, republika më e re në botë
29/11 14:35
Top News – Charter me drogë nga Amerika Latine/ Trafikantët, taktika e re me destinacion Evropën
29/11 14:34
Top News – Gjyqi i 400 mafiozëve… / Skena nga ‘Padrinoja’, në maxi-procesin në Itali
29/11 14:23
Top News – Një hap larg luftës bërthamore / Rusia përballë Perëndimit, paralajmërimi i admiralit
29/11 14:20
Top News – Kur fati të troket në derë… / Pensionistja fiton lotarinë për herë të 3-të në 3 vite
29/11 14:12
Top News-Ushtari besnik i Toto Rina/ Itali, gjendet i vdekur në shinat e trenit
29/11 13:51