Top News – Evrope, bie mbështetja/ Pandemia dëmton populizmin
26/10/2020 19:28

Mbështetja për populistët në evropë ka rënë ndjeshëm gjatë vitit të shkuar, tregon një vëzhgim i YouGov, me gjithnjë e më pak njerëz në një varg vendesh që i përkrahin ata. Një vëzhgim i kryer në rreth 26 mijë njerëz në 25 shtete të ndryshme, treguan një rënie të konsiderueshme të tendencave populiste në 2020. Njohësit e politikës kanë shprehur habi me përmasat e rënies por thonë se një nga arsyet kryesore mund të jetë pandemia e koronavirusit dhe se mbështetja për populizmin mund të ringrihet ndërsa fokusi i krizës do të devijojë më pas drejt ekonomisë. Ju mund ta mendoni virusin si një vullkan – thotë Mathijs Rooduijn, një sociolog politik në universitetin e amsterdamit dhe ekspert i populizmit. “Ai e ka goditur rëndë populizmin por mund të lërë pas terren pjellor për të ardhmen”. Populizmi, që e përkufizon politikën si një betejë mes njerëzve të thjeshtë dhe elitave të korruptuara, është rritur shpejtë si forcë politike, me mbështetjen për partitë populiste në zgjedhjet kombëtare në evropë që u rrit nga 7 për qind në më shumë se 25 për qind në 20 vitet e fundit. Liderët politikë, kryesisht nga e djathta ekstreme, mateo salvini në italio, marine le pen në francë, viktor orban në hungari etj, kanë shënuar rritje dhe partitë politike kanë hyrë në qeveri në disa vende evropiane. Por vëzhgimi i fundit i kryer në korrik dhe gusht, doli në përfundimin se në britani, danimarkë, francë, gjermani, itali, poloni, spanjë e sudei, gjithnjë e më pak njerëz mbështesin momentalisht populizmin. Pamjet: AFP

Kulla më e lartë në botë, kuqezi/ Urime nga Burj Khalifa në Dubai. Edhe ura e Bosforit kuqezi për 108 vjetorin e pavarësisë
29/11 01:30
Top News – Itali, ulen infektimet/ Numri i viktimave mbetet i lartë
28/11 22:11
Top News – Greqi, rekord viktimash/ Situata e pandemisë, e rënduar
28/11 21:48
Top News – Kulla më e lartë në botë/ Dubai, vishet me ngjyrat kuq e zi
28/11 19:29
Top News – Resortet e skive/ Evropë, nuk ka sezon këtë vit
28/11 18:38
Top News – Moti i keq… Sardenjë, viktima e të zhdukur
28/11 17:59
Top News – BE dhe Britania/ Përpjekje për një marrëveshje
28/11 17:58
Top News – Vaksina e Oksfordit/ Avantazhet ndaj rivaleve
28/11 17:57
Urimi i veçantë nga Dubai, ndërtesa më e lartë në botë vishet kuq e zi
28/11 17:51
Top News – Spitalet në Angli/ Vaksina antiCovid vjen për 10 ditë
28/11 16:38
Top News – Vjenë, hoteli pa klientë/ Kohë pandemie, punonjësit nisin të shesin ëmbëlsira
28/11 16:32
Top News – Makina me hidrogjen/ Në prag të revolucionit të gjelbër
28/11 16:29
Top News – Ndihmon kundër Covid-it/ Britani, vitamine ‘D’ falas
28/11 14:54
Top News – Gjykata e Apelit/ Refuzon Trump për Pensilvaninë
28/11 13:07
Top News – Vrasja e shkencetarit/ Irani-Izraeli si mercenar
28/11 12:58
Top News – OBSH për vaksinën/ ’Duhen vlerësime të sakta’
28/11 12:56
Top News – Pandemia në glob/ Evropa zbut masat, SHBA në alarm
28/11 12:29
Greqia nuk gjen qetësi/ 101 viktima dhe mbi 2000 raste të reja në 24 orët e fundit
28/11 02:56
Top News – Si u zbulua mafiozja/ Ekzekutoi të dashurin shqiptar
27/11 21:54
Top News – Kim Jong i pamëshirshëm! Diktatori ekzekuton 2 persona
27/11 21:51