Top News – Evropa në krizë! Vala e dytë “bën kërdinë”
23/10/2020 12:41

Kriza e koronavirusit në Republikën Çeke është aq e rëndë saqë kur kryeministri Andrej Babis doli para gazetarëve bëri diçka që pak liderë mund ta bëjnë. Ai i kërkoi ndjesë popullit dhe e bëri këtë pesë herë. Babis pranoi se ai dhe qeveria e tij kishin bërë gabime në menaxhimin e pandemisë dhe iu lut njerëzve të ndiqnin rregullat strikte të izolimit. “Më vjen keq për kufizimet e reja që kanë prekur bizneset, qytetarët, punonjësit. Më vjen keq që de facto e kisha përjashtuar mundësinë që të ndodhte e gjithë kjo pasi nuk mund ta imagjinoja që kjo do të ndodhte”, tha ai. Për javë të tëra në fakt kryeministri kishte refuzuar të vendoste masa më të rrepta për popullatën duke cituar nevojën për të mbrojtur ekonominë. Vendi me 10 milionë banorë tani raporton më shumë raste të reja koronavirusi për 100 mijë banorë se çdo vend tjetër në botë. Apologjia e liderit çek vjen ndërsa vende të tjera evropiane, përfshirë gjermaninë, francën e poloninë, raportuan shifra rekord rastesh ditore dhe irlanda po përgatitet të imponojë izolimin më strikt në evropë.

Anglia ndahet në 3 nivele/ Pas 2 dhjetorit kalon nga Lokdown i plotë në 3 nivele masash shtrënguese
26/11 22:39
Greqia shtyn izolimin/ Masat kufizuese deri në 7 dhjetor, alarm për rastet e reja dhe viktimat
26/11 22:38
Top News – Luftë me armë shqiptare! Hetime, shkuan në Siri e Afganistan
26/11 22:32
Top News – Krim pasioni, ja dënimi/ Gruaja italiane murosi shqiptarin
26/11 21:44
Top News – Miliarderë në kohë covid/ Në pak muaj katërfishojnë pasurinë
26/11 21:20
Top News – Lufta për pushtet/ Kush kërkon vendin e Merkelit
26/11 21:14
Top News – Greqi, situate e rëndë/ 1 mijë të vdekur brenda 10 ditëve
26/11 19:59
Top News – PSG kujton Maradonen/ Homazh i ndjerë për legjendën – Pa koment
26/11 19:43
Top News – Krimi makabër në Zvicër/ Autori shqiptar, detajet tronditëse
26/11 18:38
Top News – Punonjësit e shëndetësisë/ Merkel: Për ta, vaksina para festave
26/11 17:14
Top News – Profecia e frikshme/ Çfarë tregon filmi për Covid 19
26/11 16:27
Top News – Moda e pandemisë/ Pizhamat-pjesë e garderobes SHIK
26/11 16:23
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – Wadephul për negocjatat/ Shqipëria të përmbushe kushtet
26/11 16:18
Top News – Lajcak në krah të Vuçiç/ Qortime Kosovës se i ndaloi hyrjen
26/11 16:16
Top News – Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm
26/11 15:17
Top News – Udhëtimet për festa/ Kryebashkiaku shkel rregullin i pari
26/11 15:16
Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46