Top News – Është e pagjurmueshme… / Koreja e Veriut tregon raketën e testuar së fundmi
20/10/2021 12:12

Koreja Veriore ka konfirmuar se ka testuar me suksues të martën një raketë të re balistike, të lëshuar nga një nëndetëse. Agjencia shtetërore e lajmeve, KCNA, ka thënë se raketa ka pasur “teknologji të avancuar”, çka e bën atë vështirë të gjurmueshme. Koreja Veriore ka kryer një sërë testesh në javët e fundit, duke lansuar edhe ato që ka thënë se janë armë hipersonike, apo me rreze të gjatë veprimi. Kombet e Bashkuara ia ndalojnë këtij shteti testimin e raketave balistike dhe armëve bërthamore. Raketat balistike konsiderohen më kërcënuese, pasi mund të bartin më shumë armë, të kenë rreze më të gjatë veprimi dhe mund të fluturojnë më shpejt. Media shtetërore verikoreane ka thënë të mërkurën se raketa e fundit ka pasur “teknologji kontrolluese”, që ka mundësuar lëvizjen anash. Ajo po ahstu ka publikuar edhe fotografi të raketës. Kjo raketë ka qenë një nga armët e reja që është prezantuar në një parakalim në Phenjan javën e kaluar. Në raportime nuk është përmendur lideri Kim Jong-un, duke sugjeruar se ai nuk ka qenë pjesë e testit. Të martën, shefi i stafit të Koresë Jugore, ka thënë se një raketë është lansuar nga porti Sinpo, në lindje të Koresë Veriore, ku Phenjani zakonisht i vendos nëndetëset e saj. Raketa ka rënë në Detin Lindor, të njohur edhe si Deti i Japonisë dhe ka udhëtuar rreth 450 kilometra me një lartësi maksimale prej 60 kilometrash.

Top Channel/ Covid, rekord viktimash në Greqi. Në një ditë 104 qytetarë grek humbën jetën
30/11 02:44
Top News- Stuhia ‘shkund’ Stambollin/19 të plagosur dhe 4 viktima nga moti i keq në Turqi
29/11 23:05
Top News- Vaksinë kundër variantit të ri/BioNTechnis punën për dozat e reja kundër Omicron
29/11 22:52
Top News- Varianti i ri shqetëson Biden / Presidenti pyet sa na mbrojnë vaksinat
29/11 22:22
Top Channel/ Gjashtë kratere hapen në vullkanin e La Palma, llava mbulon zona të reja
29/11 21:25
Top Channel/ Ish-lideri i Gjeorgjisë Sakashvili, thotë në gjyq se është torturuar në burg
29/11 21:25
Top Channel/ Parlamenti suedez zgjedh Andersson për herë të dytë si kryeministrie
29/11 21:24
Top Channel/ Maduro i Venezuelës dënon raportin e monitoruesve evropianë të zgjedhjeve
29/11 21:23
Top News- NATO kërcënon hapur / Thirrje Putinit të mos pushtojë Ukrainën
29/11 20:52
Top channel/ Operacione shqiptaro-angleze/ Londër, Çuçi takon ministren e brendshme britanike
29/11 19:58
Top News- Ka alarmuar botën/Cilat janë simptomat e variantit Omicron
29/11 18:52
Top Channel/ Erërat e forta shkatërruan gjithçka/ Pamje të frikshme nga Turqia, shënohen 4 viktima
29/11 18:22
Top News – I gjithë qyteti në alarm / Stuhia e shiut, shkatërrime të mëdha në Stamboll
29/11 17:59
Top News-Bashkëshorti polak i vrau djalin/Gruaja shqiptare flet për herë të parë
29/11 17:02
Top News – Mbretëresha ‘rrëzohet’ nga froni / Princi Çarls në Barbados, republika më e re në botë
29/11 14:35
Top News – Charter me drogë nga Amerika Latine/ Trafikantët, taktika e re me destinacion Evropën
29/11 14:34
Top News – Gjyqi i 400 mafiozëve… / Skena nga ‘Padrinoja’, në maxi-procesin në Itali
29/11 14:23
Top News – Një hap larg luftës bërthamore / Rusia përballë Perëndimit, paralajmërimi i admiralit
29/11 14:20
Top News – Kur fati të troket në derë… / Pensionistja fiton lotarinë për herë të 3-të në 3 vite
29/11 14:12
Top News-Ushtari besnik i Toto Rina/ Itali, gjendet i vdekur në shinat e trenit
29/11 13:51