Top News – Escobar i raporton Bidenit për Kosovën / Sot në Shtëpinë e Bardhë, priten vendime
09/06/2023 11:38

Gjatë vizitës në Kosovë ditë më parë i dërguari amerikan, për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se e premtja është afati kur do të raportojë në Shtëpinë e Bardhë për procesin e uljes së tensioneve në veri. Ai i ka kërkuar Kosovës dhe Serbisë që të ndërmarrin hapat e nevojshëm pasi nga përgjigjet e marra dhe raportimi i të premtes në shtëpinë e bardhë, do të dilet me vendime. “Pas kësaj vizite, ne do të raportojmë në Shtëpinë e Bardhë, të premten, për të dhënë një përditësim mbi atë që po ndodh në Kosovë. Dhe unë duhet të raportoj nëse ka ndonjë progres apo jo. Miroslav Lajçak në anën tjetër, duhet të raportojë tek Josep Borrell, rreth situatës. Ky nuk është një afat apo një ultimatum, por një hap i radhës. Në bazë të raportit tim do të merren disa vendime dhe do të ecim përpara”, ka deklaruar ai. I dërguari amerikan për Kosovën dhe ai i BE-së, Miroslav Lajcak, qëndruan këtë javë në Prishtinë dhe Beograd, në një përpjekje të radhës për të ulur tensionet në veriun e Kosovës. Ndërsa nga prishtina, ata duket se u larguan të pakënaqur me qëndrimin e pakompromis të Kurtit, në Beograd deklaruan se vlerësonin gatishmërinë e presidentit serb, Aleksander Vucic, për të punuar për bindjen e serbëve të veriut që të marrin pjesë në zgjedhje.

Top News – Vuçiç, 4 mijë trupa në kufi me Kosovën / Mbron terroristët nga ‘regjimi i Kurtit’
02/10 22:39
Top News – ‘NATO të ndalë me çdo kusht Serbinë’/ Analiza e BILD-Edhe ushtarakisht nëse duhet
02/10 22:39
Top News – Kosova tërheq specialët nga Banjska/ U përball me grupin paramilitar serb më 24 shtator
02/10 21:12
Top News- ‘Rusia mund të jetë e përfshirë’/ Kurti- Bandat serbe nuk kanë shans me policinë e Kosovës
02/10 20:53
Top Channel/ KFOR patrullon në veri/ Në fshatin Banjskë është edhe policia e Kosovës
02/10 19:42
Top News – Serbia, bazë ushtarake afër Kosovës / Mblidhet komisioni i sigurisë, konfirmohet me dron
02/10 19:22
Top News – Nëse urdhërohemi, hyjmë në Kosovë! Ministri serb i mbrojtjes: …por do njoftonim KFOR-in
02/10 18:04
Top Channel/ ”Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën”, reagon ushtria serbe!
02/10 15:24
Top Channel/ Sulme Kosovës nga 37 pozicione të ndryshme, Kurti zbulon planin, reagon BE-ja!
02/10 15:14
Top News – Ra heroikisht në Veri, një mal në Vlorë me emrin e Afrim Bunjakut
02/10 13:22
Top Channel/ Gërvalla paralajmëron luftë, media gjermane: Do “plasë” nëse ndërkombëtarët …
02/10 13:11
Top Channel/ Zbardhet plani i sulmit! Kurti: Aneksimi i veriut duke na goditur nga 37 pika
02/10 12:20
Top News- Grabitet shtëpia e ministres së Kosovës/ Autorët i morën sendet me vlerë para syve të saj
02/10 12:09
Top News- ‘Sulmi synonte aneksimin…’/ Kurti zbardh të tjera detaje nga agresioni në Banjskë
02/10 12:04
Top Channel/ Eksperti britanik: Terroristët në Kosovë përdorën automjetet që SHBA i dha Serbisë!
02/10 11:40
Top News – Aktivizon 48 baza në kufi me Kosovën / Ushtria serbe në gatishmëri, banorët të frikësuar
02/10 11:27
Top News – Qindra trupa britanike vijnë në Kosovë / Përforcohet KFOR pas sulmit mbi policinë në veri
02/10 11:13
Top News – Provat e reja, 90 terroristë në sulm / Grupi u stërvit në Serbi, plan aneksimin i Veriut
01/10 21:54
Top News – Gjurmë ruse në Veri / Sulmi terrorist, Sveçla tregon prova shtesë
01/10 21:53
Top Channel/ Policia, 5 video me prova. Momenti i vrasjes së Afrim Bunjakut nga terroristët serbë
01/10 19:28