Top News – Erdogan zemëron Putinin / Dronët turq po përdoren në Ukrainën lindore
04/12/2021 16:55

Ukraina përdor dronët turq në zonën e konfliktit në rajonin e Donbashit dhe për këtë presidenti rus, Vladimir Putin u ankua tek homologu i tij tur, Recep Tayip Erdogan. Marrëdhëniet mes rusisë dhe ukrainës janë në qendër të vëmendjes ndërsa Kievi thotë se rusia ka mbledhur me mijëra trupa afër kufirit me ukrainën dhe mund të jetë duke nisur një ofensivë uishtarake. Moska mohon planin për një operacion sulmues. Në një bisedë telefonike, Putin i tha Erdogan se forcat ukrainase po kryejnë aktivitete provokuese dhe po përdorin dronët turq Bajraktar në zonën e konfliktit në një përpjekje të mëtejshme për të dëmtuar akordet e paqes së Minskut – tha Kremlini. Zyrtarët turq thanë ndërkohë se Ukraina ishte një nga temat e diskutuara nga Erdogan dhe Putin, por nuk dhanë më shumë detaje. Ukraina ka blerë dhe dislokuar dronët turq në luftën kundër forcave të mbështetura nga rusia në rajonin lindor të donbashit duke zemëruar rusinë. Ministri i jashtëm turk, Mevlut Caushoglu tha se Turqia nuk duhet fajësuar për dislokimin në ukrainë të dronëve të prodhuar në këtë vend. Në tetor, rusia akuzoi ukrainën se po destabilizonte situatën pasi forcat qeveritare përdorën dronët Barjarktar për të goditur pozicionet e kontrolluara nga separatistët e mbështetur nga Rusia.

Top Channel/ India shfaq forcën ushtarake në paradën e Ditës së Republikës
26/01 21:55
Top Channel/ Ambasadori i ri i SHBA prezanton kredencialet te presidenti Erdogan
26/01 21:55
Top Channel/ Ministria ruse e mbrojtjes shfaq ngrijten e gjuajtësve SU-35 drejt Bjellorusisë
26/01 21:54
Top Channel/ Delegacioni taliban del nga hoteli në Oslo pas bisedimeve ‘humanitare’
26/01 21:54
Top News- Rusia dërgon luftanijet pranë BE/20 nëndetëse dhe raketa në Detin e Zi
26/01 20:21
Top News- Vendi ballkanik, bazë për NATO/Hap dyert për ushtarët perëndimorë po u pushtua Ukraina
26/01 20:21
Top Channel/ Shpërthimi i fuqishëm në Athinë, flet dëshmitari: Makina ‘fluturoi’ dy korsi më tutje
26/01 19:19
Top Channel/ Raketa e Space X del nga kontrolli/ Raketa Falcon 9 më 4 mars do përplaset me Hënën
26/01 19:14
Top News- Si e bleu armën 17 vjeçari vrasës!/ Kushton 5 mijë dollarë, prodhohet në SHBA
26/01 18:57
Top News- Pse Putin po i afrohet Italisë/Lëvizja e Rusisë përpara pushtimit të Ukrainës
26/01 18:19
Top News- Rusia gjen aleat të pushtojë Ukrainën/SHBA kërcënon seriozisht shtetin evropian
26/01 17:48
Top News – Mafia shqiptare në mes të Ekuadorit/Si janë organizuar dhe si funksionojnë bandat
26/01 16:24
Top Channel/ “Kurrë më luftë”. Papa Françesku” Lutuni për paqen në Ukrainë
26/01 16:07
Top News –E armatosur me raketa Poseidon e torpedo/’Bisha e detit’ e Vladimir Putin, gati për luftë
26/01 15:58
Top News – Blen snajper ‘për të mbrojtur’ vendin / Nëna ukrainase, gati për luftë me ushtrinë ruse
26/01 15:51
Top News – Masakër në Itali, 5 të vrarë me armë/Autori vetëvritet, mes viktimave dhe dy fëmijë
26/01 15:43
Top News – Mur 350 milionë eurosh në kufi / Polonia ‘blindon’ vijën ndarëse me Bjellorusinë
26/01 15:43
Top News – Nëse Rusia i pret gazin Evropës / SHBA e Australia në ndihmë, furnizime edhe nga Katari
26/01 15:31
Top News – Peshkatarët ‘luftë’ me Putinin / Rusia stërvitje pranë Irlandës, peshkarexhat në protestë
26/01 15:23
Top News – ‘Ta gjejmë ne para Kinës!’ / Ushtria amerikane në ethe për F-35 e rrëzuar në det
26/01 15:21