Top News-Emrat e grave në rrugët e Tiranës/Në shenjë përkujtimi për viktimat e dhunës
14/01/2022 20:20

Dhuna fizike ndaj grave dhe vajzave është një ndër fenomenet më të rënda, me të cilin po përballet sot shoqëria shqiptare. Cdo vit raportohet për një numër të lartë viktimash, të cilat janë gra dhe vajza të pafajshme. Shpesh herë, mos të themi cdo herë, partnerët e tyre nuk mendojnë si zgjidhje konflikti komunikimin, por zgjedhin mënyrën e gabuar, duke i vrarë apo masakruar gratë. Ndonjëherë vdekja ndodh për shkak të dhunës brutale të ushtruar në trup, e në të tjera raste ato ekzekutohen me armë zjarri, ku rasti më I fundit ishte 4 ditë më parë në Vaun e Dejës, ku viktimë e konfiktit brenda familejs mbeti një grua 40 vjecare. Vetëm në vitin që lamë pas, janë vrarë 20 gra, emrat e të cilave janë ngjitur përkohësisht në disa tabela të rrugëve të Tiranës. Nisma u ndëmror nga aktivistët e Kolektivit Feminist në Tiranë përgjatë ditës së enjte. Ky hap u ndërmor në shenjë përkujtimi për gratë të cilat mbetën viktima të dhunës patriarkale në Shqipëri.

Top Channel/ Po vjen mot siberian, dëborë akull dhe temperatura deri në -17 gradë
22/01 02:54
Top News-Viktima e parë e motit ekstrem/Elbasan, i moshuari rrëshqet në rrugë dhe humb jetën
21/01 23:00
Top News-Urdhër i papritur nga ujësjellësi i Tiranës/Mbushni ujë për disa ditë, ja shkaku i papritur
21/01 21:59
Top Channel/ Analiza vjetore e Policisë Lezhë, pjesë edhe Drejtori i Përgjithshëm Gledis Nano
21/01 20:44
Top News-Alarm nga covid dhe gripi stinor/Mbingarkesë në spitale, 13 pacientë janë rëndë
21/01 20:06
Top Channel/ Zgjedhjet në SPAK, paditen në gjykatë/ Prokurorja Sonila Muhametaj
21/01 19:54
Top Channel/ Përdhunonte prej 4 vitesh adoleshenten shqiptare, arrestohet prifti në Greqi
21/01 19:48
Top Channel/ Nxënësit, 5 ditë pushime/ Por kopshtet dhe çerdhet e Tiranës do të qëndrojnë të hapura
21/01 19:45
Top Channel/ Dëborë dhe akull në Juglindje/ Vështirësi në rrugët Elbasan-Korçë dhe rruga drejt Kolonjës
21/01 19:44
Top Channel/ Shkodër, vetëm reshje shiu/ Në zonat e thella temperaturat kanë rënë ndjeshëm
21/01 19:42
Top Channel/ Kukës, s’ka bllokim të rrugëve/ Temperaturat janë duke u ulur. Të hënën dita më e acartë
21/01 19:39
Top Channel/ Po vjen mot siberian/ Dëborë, akull dhe temperatura deri në minus 17 gradë
21/01 19:36
Top Channel/ Komisioni i Rithemelimit në Korçë hyn në seli, çelësin ia marrin pronarit të ndërtesës
21/01 19:14
Top Channel/ Situatë e jashtëzakonshme/ Ministrja thirrje: Të mos shpërdorohet energjia elektrike
21/01 19:11
Top Channel/ Ngrica në rrugë, reshje bore dhe erë e fortë në Bulqizë
21/01 18:19
Top Channel/ Dëbora frymëzon presidentin, i këndon Korçës në mes të stuhisë
21/01 18:10
Top News-Trafiku i arabëve, dalin përgjimet/‘Erdhën krushqit…sa lekë duhen paguar’
21/01 18:06
Top Channel/ Reshjet e borës në Bulqizë, të shoqëruara me erë të fortë, krijohen ngrica në rrugë
21/01 17:53
Top Channel/ Reshje të dendura bore në Bulqizë, por rrugët janë të hapura
21/01 17:51
Top Channel/ I ftohti polar prek vendin, reshje të dendura bore në Bulqizë
21/01 17:51