Top News – Ekzekutimi në SHBA/ Fjalët e fundit prekëse të të dënuarit
11/12/2020 14:18

Brandon Bernard u bë personi më i ri në 7 dekada qe ekzekutohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. 40-vjeçari u dënua për vrasje në vitin 1999, kur ishte adoleshent. Bernard qe pjesë e një grupi prej pesë të rinjsh, të cilët u përfshinë në vrasjen e një çifti besimtarësh nga Iowa, Todd dhe Stacie Bagley. Edhe pse ai që shtiu ndaj çiftit ishte 19-vjeçari Christopher Vialva, Bernard i vuri zjarrin makinës ku banda kishte detyruar çiftin që të hynte përpara se mbi të dy ata të hapej zjarr. Fjalët e fundit që i dënuari tha përpara se t’i administrohej injeksioni vdekjeprurës ishin: “Më vjen shumë keq”. Një sërë emrash të njohur, ndër të cilët edhe ylli i reality show-t, Kim Kardashian i kishin bërë thirrje presidentit Donald Trump që ta ndryshonte dënimin e Bernard-it nga ai kapital, në burgim të përjetshëm. Lutja e tij për falje u rrëzua në minutën e fundit nga Gjykata Supreme. Edhe katër ekzekutime të tjera janë planifikuar përpara se presidenti Donald Trump të përfundojë mandatin më 20 janar, raporton BBC. Nëse të gjitha ato ndodhin, Trump do të jetë presidenti në kohën e të cilët janë kryer më shumë ekzekutime se çdo paraardhës tjetër i tij në më shumë se një shekull.

Top Channel/ Kinë: 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur nga përmbytjet
18/08 12:10
Top Channel/ Hetimet për vdekjen e fëmijëve/ Mbetjet u gjetën në valixhe në Zelandën e Re
18/08 12:09
Top Channel/ Viktima nga zjarret/ Në Algjeri vdesin 26 persona
18/08 12:09
Top Channel/ Frikë në hapësirë/ Shëtitja e kozmonautëve rusë ndërpritet nga problemi me kostumet
18/08 12:08
Top Channel/Rasti i parë i transmetimit të lisë së majmunit nga njeriu te qeni.OBSH:Asgjë e papritur
18/08 10:20
Top Channel/Centrali bërthamor në rrezik/NATO thirrje Rusisë:Lejoni inspektimin e OKB në Zaporizhia
18/08 09:55
Top News – Parisi shndërrohet në ‘Venecia’!/Zjarr në Portugali, moti merr kthesën e papritur!
17/08 21:00
Top News – Sheiku arab udhëton me autobus/Dëshiron të duket si një njeri i zakonshëm për pushime
17/08 19:36
Top News- Një ‘fashiste’ në krye të Italisë!/Kush është Giorgia Meloni dhe a do marrë pushtetin
17/08 18:26
Top Channel / “Kërkojmë dy idiotë”/ Kryetari i bashkisë së Venecias kërkon djemtë që bënë sërf
17/08 17:46
Top News- Zbulohet sekreti që fshihte Joe Biden/E dinte që në 2021 që do të kishte luftë në Ukrainë
17/08 16:28
Top News- Kina i vjen në ndihmë Putin/ Pekini dërgon trupat ushtarakë për stërvitje në Rusi
17/08 16:02
Top Channel/ Kaos në Paris. Stuhia e dhunshme përmbyt kryeqytetin francez
17/08 15:52
Top News – 100 banka, 1000 të dyshuar! Mashtrimi më i madh tatimor në Gjermani, kancelari në qendër
17/08 15:46
Top News – NASA ‘niset’ drejt Hënës / Raketa gjigante gati për fluturimin inaugurues
17/08 15:45
Top Channel/ Treni ngec mes flakëve në Spanjë, pasagjerët thyejnë xhamat për të dalë
17/08 15:41
Top News – Një S-400 i dytë rus në Turqi / Sistemi raketor i mbrojtjes që e përplasi me SHBA
17/08 15:24
Top News – Zhduket Dubai, ‘e gëlltit’ pluhuri / Stuhi rëre mbi qytet, apeli: Qëndroni në shtëpi
17/08 14:46
Top News – ‘Avullon’ liqeni Garda / Italia po përvëlohet, thatësira më e madhe në dekada
17/08 14:08
Top News – Rusia prezanton ‘arsenalin’ / Forum ushtarak afër Moskës, promovohen armët ruse
17/08 14:06