Top News – E paprekur falë hirit/ Pompei, zbulohet karroca e rrallë e aristokratëve
27/02/2021 14:26

Në Pompei, gërrmimet kanë nxjerrë në dritë një objekt të rrallë: një karrocë të përdorur me shumë gjasë nga aristokratët e kohës për ceremony martesore e cila është ruajtur në gjendje perfekte, dhe kjo falë hirit që e ka mbuluar pas shpërthimit të Vezuvit që shkatërroi qytetin. Karroca i ka mahnitur arkeologët me elegancën e zbukurimeve të saj, ndërsa ruante ende gjurmët e jastëkeve të përdorur nga pronarët për t`u mbështetur. Ekspertët thonë se mund të bëhet fjalë për një “pilentum”, nje karroce antike e shumëpërfolur ceremoniale. Shkatërrimi i Pompeit thuajse 2 mijë vjet më parë, konsiderohet një prej fatkeqësive natyrore më të rënda të regjistruara në historinë njerëzore. Mali i Vezuvit shpërtheu në 24 gusht të vitit 79. Arkeologët thonë se hiri i nxehtë i tij ruajti format e jashtme të viktimave, si dhe shumë sende të përditshme të përdorura prej tyre, përfshirë këtu monedha dhe punime arti, vegla pune apo enë gatimi. Pompei ishte një qytet i vogël tregëtar larg qendrave të njohura romake dhe pranë vendpushimit mesdhetar Herculaneum. Që të dy qendrat u varrosën nga vullkani. “Ishte jetë luksi që u fshi nga faqja e dheut. Është një histori gati mitologjike,” thonë ekspertët, që dëshmon sipas tyre fuqinë gati të pabesueshme të forcave të natyrës. Pamjet: AFP

Protesta të dhunshme në Greqi/ Mijëra studentë u përplasën me policinë në Selanik, kundërshtojnë ligjin e qeverisë
16/04 01:57
Top Channel/ Vizita e Dendias nuk solli qetësi,deklarata të forta nga ministrat e Greqisë e Turqisë
16/04 01:54
Top News – E mban ‘sekret’ firmën/ Von der Leyen merr dozën e parë të vaksinës
15/04 22:34
Top News – Skandal në Danimarkë/ Vdesin 3 persona nga salmonela në ilaçet bimore
15/04 22:27
Top News – Francë, rrëmbehet 8 vjeçarja/ E dyshuar kryesore nëna e saj
15/04 22:10
Top News – Blinken viziton Afganistanin/ Jep siguri mbi partneritetin mes dy vendeve
15/04 22:06
Top Channel/ Franca këshillon largimin nga Pakistani prej protestave të dhunshme anti-franceze
15/04 21:31
Top Channel/ Me performanca e kurora lulesh, Korea e Veriut shënon ditëlindjen e Kim Il Sung
15/04 21:30
Top Channel/ Kili, shpendët karakteristikë të lindur në rezervat, lëshohen në botën e egër
15/04 21:29
Top Channel/ Arabët izraelitë protestojnë në mbështetje të Palestinës në ditën e pavarësisë
15/04 21:27
Top Channel/ Parisi kujton dy-vjetorin e zjarrit shkatërrimtar në katedralen Notre-Dame – Pa koment
15/04 21:26
Top Channel/ 100 ditë nga Lojërat në Tokio/ Rio ndez statujën e Krishtit Shërues me unazat Olimpike
15/04 21:24
Top Channel/ Stuhi e re rëre godet qiellgërvishtësat e Pekinit – Pa koment
15/04 21:23
Top News – Autori i masakrës në lokalin Joy/ Greqi, del nga burgu “taqi shqiptari”
15/04 20:43
Top News – “Do tregoj që je homoseksual…”! Shqiptari u zhvat paratë fëmijëve italianë
15/04 20:42
Top News – Kaos në aeroportin e Londrës/ Qeveria fajëson pasagjerët për radhët e gjata
15/04 19:02
Top Channel/ Merkel e Biden bashkë kundër Rusisë, “ultimatum” Moskës
15/04 18:36
Top Channel/ Dëmtohet nga zjarri, nëndetësja bërthamore ndahet në dysh!
15/04 18:35
Top News – Kaq e kishte dhe romanca e tyre! Jennifer Lopez konfirmon ndarjen nga Alex Rodriguez
15/04 18:05
Top News – Uuuups! Nudo para kolegëve/ Incident fatkeq i deputetit kanadez në takimin në Zoom
15/04 16:11