Top News – Dy galaksi nga ‘agimi’ i universit / Shkencëtarët: Lindën 1 miliardë vite pas Big Bang-ut
23/09/2021 11:34

Janë krijuar rreth një miliardë vite pas Big Bengut, në kohën kur universi kishte jetuar pak më pak se 8 për qind të jetës së tij. Janë dy galaksi origjina e të cilave i takon pra agimit të kohërave dhe zbulimi i tyre, i publikuar në revistën Nature, tregon se universi i hershëm është me gjasë shumë më i pasur nga sa mendohej. Pluhuri ndër-yjor, sic ndodh në këtë rast, mund të fshehë në fakt popullata të tëra galaksish që deri më tani kanë qenë të panjohura. Koordinuar nga universiteti japonez, kërkimi është mbështetur edhe nga universiteti i sapienzës dhe ai i Pizës në itali. Zbulimi i dy galaksive është bërë i mundur falë radioteleskopit Alma të observatorit evropian që ndodhet në një kuotë prej 5 mijë metrash lartësi në andet kiliane. Duke analizuar të dhënat, ekspertët kanë vënë re një prani të fortë të pluhurit dhe karbonit të jonizuar nga zona të hapësirës që mendoheshin të zbrazëta. Kërkuesit kanë thelluar kërkimet e këtyre sinjaleve misterioze duke zbuluar se ato vinin nga dy galaksi të panjohura më parë, që nuk mund të shiheshin me gjatësitë e valëve ultraviolet pasi gjithcka errësohej nga pluhuri kozmik. Vec të tjerash është bërë e ditur se krijimi i galaksive i takon mbi 13 miliardë viteve më parë. Karakteristikat e tyre janë të ngjashme me ato të galaksive të tjera të të njëjtës epokë. Për kërkuesit, rezultati tregon se prania e këtyre dy objektyeve mund të jetë vetëm maja e ajsbergut të ekzistencës së një popullate galaksish që më herët nuk njiheshin nga astronomët.

Top Channel/ Porti i Sudanit në Detin e Kuq, lakmohet nga fuqi të rajonale
20/10 21:45
Top Channel/ Zv. Kryeministri taliban thotë se qeveria e Afganistanit është ‘gjithëpërfshirëse’
20/10 21:44
Top Channel/ Njerëzit mbushin Pagodën Shedagon për festivalin budist të Mianmar
20/10 21:44
Top News-Kryhet operacioni i jashtëzakonshëm/Veshka e derrit vendoset në trupin e njeriut
20/10 21:29
Top Channel/ Nuk ka pushtues që i ndal! Salloni i bukurisë në Kabul, ku vajzat ‘sfidojnë’ talebanët
20/10 19:05
Top News- BE, fonde për Drejtësinë/‘Një vend i Ballkanit do të anëtarësohet deri në 2024’
20/10 17:38
Top Channel/ 5 vjet burg për Benzema? Në gjyq për shantazhin me video seksuale ndaj Mathieu Valbuena
20/10 17:33
Top News- Pranga ish-ushtarëve gjermanë/Donin të krijonin një ushtri private terroriste
20/10 16:31
Top News – Avioni përplaset me ‘gardhin’ / Gjithë pasagjerët të sigurt në incidentin në Houston
20/10 16:29
Top News – Bombarduesit bërthamorë amerikanë / Momenti kur ndiqen nga avionët rusë mbi Detin e Zi
20/10 16:28
Top News – Një fëmijë ngjitet në skenë… / Papa i jep një karrige dhe kapelën e bardhë
20/10 16:25
Top News – Anulon vizitën në Irlandën e veriut / U këshillua nga mjekët, ç’po ndodh me mbretëreshën
20/10 16:02
Top News – Zjarr nga ferri, shpërthen mali Aso / Hi dhe llavë nga krateri, turistët në ‘arrati’
20/10 16:01
Top News – U mbytën në luftën e dytë botërore / Anijet fantazëm japoneze dalin në sipërfaqe
20/10 15:53
Top News – Refuzon çmimin për të moshuarit / Mbretëresha: I plakur është ai që ndjehet i tillë
20/10 15:17
Top News – Dy emigrantë të vdekur në furgon / Austri, operacion kërkimi për trafikantët
20/10 14:56
Top News – Breshër i frikshëm në Australi / Kokrrat sa një portokall, shkatërrojnë makina e shtëpi
20/10 14:54
Top Channel/ Toka përpin shtëpitë, lumenjtë marin para banorët, 100 të vdekur nga përmbytjet në Indi
20/10 14:34
Top News- Teoria e re e Harvardit/‘Universi ynë është krijuar në laborator’
20/10 14:13
Top News – Në fund të detit për 1 mijë vjet / Zhytësi izraelit gjen shpatën e kalorësve templarë
20/10 14:12