Top News – Duhet në Stacion i ri hapësinor! /NASA jep 415 milionë dollarë, i vjetri del në pension
03/12/2021 11:49

Agjencia hapësinore amerikane NASA ka ndarë 415 milionë dollarë për tre kompani për zhvillimin e stacioneve hapësinore komerciale që në të ardhmen do të mund të zëvendësojnë stacionin hapëisnor ndërkombëtar që është i destinuar të dalë në pension në fund të kësaj dekade. Tre shoqëritë janë Blue Origin e Jeff Bezos, Nanoracks dhe Northrop Grumman, të cilave i kanë shkuar respektivisht 130, 160 dhe 125.6 milionë dollarë. Lajmi është kofnirmuar nga mediat amerikane. Më herët, një nga njerëzit më të pasur të botës, Jeff Bezos, kishte thënë se do të shpenzonte 2 miliardë dollarë nga pasuria e tij personale për projektet hapësinore e madje kishte prezantuar edhe projektin e tij për stacionin e parë privat komercial në hapësirë. Bezos ka qenë më herët i zemëruar me NASA-n pasi kjo e fundit ia akordoi kontratat për transportin e astronautëve në hapësirë rivales së Blue Origin, SpaceX të supermiliarderit tjetër, Elon Musk.

Top Channel/ Rusia publikon imazhet e lëshimit të raketës balistike Kalibr nga deti i Japonisë
20/01 23:02
Top Channel/ 29 viktima nga shtypja prej panikut gjatë lutjes kristiane në Liberi
20/01 23:02
Top Channel/ CIA: Shumica e rasteve të Sindromës së Havanës nuk janë shkaktuar nga fuqi të huaja
20/01 23:01
Top Channel/ Luftanijet ruse e kineze mbërrijnë në Iran për manovra të përbashkëta detare
20/01 23:00
Top News-Shqiptari merret peng në mes të Francës/Ja detajet e ngjarjes, 4 persona të implikuar
20/01 22:39
Top News-U vra dhe u muros në një pus në Itali/Dëshmia e të penduarit për vrasjen e Astrit Lamaj
20/01 21:25
Top News-I pari vend në BE për vaksinim të detyruar/Ja vendimi ekstrem për të parandaluar pandeminë
20/01 21:18
Top News- Ushtria ruse mes dëborës/Satelitët zbulojnë çpo ndodh në kufijtë e Ukrainës
20/01 20:58
Top News- BE kërcënon Rusinë me sanksione /Von Der Leyen premton mbrojtjen e Ukrainës nga pushtimi
20/01 19:15
Top News- Deputetë në shërbimin sekret rus/Kush janë zyrtarët, SHBA vendos sanksione
20/01 19:01
Top Channel/ Rezistenca nga ilaçet po rritet, miliona vdekje nëpër botë!
20/01 18:29
Top News- Biden, pas një viti në detyrë/Çfarë arriti dhe ku dështoi presidenti amerikan
20/01 18:08
Top News – Berlusconi, 67 mijë euro shqiptares/ Skandali del në media, si u zbulua transferta
20/01 17:57
Top Channel/Del videoja e sulmit amerikan me dronë: U vranë 10 civilë, publikohet filmimi dramatik
20/01 17:10
Top Channel/ “Serbia do dërgojë trupat në Kosovë”, gjenerali serb paralajmëron ndërhyrje në veri!
20/01 17:00
Top News- Rusia sjell trupat në Mesdhe…!/Putin provokon me stërvitje të mëdha ushtarake
20/01 16:32
Top Channel/ “Mbuloi katër raste abuzimesh me të mitur”, skandali përfshin ish Papën Benedikt
20/01 16:11
Top Channel/ Shkrijnë akujt mes Sofjes e Shkupit? Hidhet hapi i parë drejt kompromisit
20/01 16:11
Top Channel/ Anglia heq masat anti covid/ Maskat, certifikatat e vaksinimit s’janë më të detyrueshme
20/01 15:45
Top News-Mijëra kilometra me çantë kokaine/Dy shqiptarë dhe 3 britanikë, 40 vjet në burg
20/01 15:40