Top News- Drejtuesit e UÇK para vendimit të Hagës/Me sa vite burg mund të dënohen Gucati e Haradinaj
17/05/2022 19:05

Pas gati 600 ditësh qëndrimi në qendrën e paraburgimit në Hagë të Holandës, dy drejtuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj, do të mësojnë më 18 maj vendimin e marrë nga Dhomat e Specializuara të Kosovës, të njohura ndryshe si Gjykata Speciale. Gucati dhe Haradinaj akuzohen për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë, për frikësim të dëshmitarëve, për hakmarrje dhe për shkelje të fshehtësisë së procedurës. Si Gucati, ashtu edhe Haradinaj, mund të dënohen me nga gjashtë vjet burgim, në rast se gjykata bindet nga hetimet e Zyrës së Prokurorit të Specializuar. Gjatë tërë procesit të gjykimit, prokuroria ka insistuar se ata kanë dëmtuar reputacionin e Gjykatës Speciale, si dhe të pengojnë punën e saj. Gjykata Speciale dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar janë themeluar me vendim të Kuvendit të Kosovës në gusht të vitit 2015 për hetimin e krimeve të ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të kryera kundër pakicave etnike dhe rivalëve politikë, nga janari i vitit 1998 deri në dhjetor të vitit 2000.

Top Channel/ Kosova reciprocitet me Serbinë, rregullat për personat me pasaporta dhe targa serbe
29/06 19:50
Top Channel/ Restoranti në Kosovë që u ndalon hyrjen qytetarëve të BE
29/06 17:39
Top Channel/ Takim i ri Kurti-Vuçiç/ I dërguari i posaçëm i BE: Mund të zhvillohet në korrik
29/06 15:40
Top Channel/ Dicka ndryshe këtë radhë? Lajcak, optimist për takimin e ri Kurti-Vucic!
29/06 14:48
Top Channel/ Takim i ri Kurti-Vuçiç/ I dërguari i posaçëm i BE: Mund të zhvillohet në korrik
29/06 13:04
Top News- Kush e po mban peng Kosovën! / Zbulohen përplasjet në Bruksel për heqjen e vizave
28/06 21:29
Top Channel/ Festa serbe me simbolet e luftës/Policia e Kosovës zhvesh serbët me sloganet provokuese
28/06 19:40
Top Channel/ KE “rrëzon” Varhelyin: S`ka udhërrëfyes shtesë për Kosovën për vizat!
28/06 19:33
Top News-‘E njoh Vuçiçin më mirë se Rama!’/Kurti zbulon pse nuk bëhet pjesë e Ballkanit të Hapur
28/06 17:54
Top News- Qindra serbë nxisin tensione në Kosovë/Provokojnë me flamuj rusë e pankarta anti-shqiptare
28/06 17:51
Top Channel/ Tension në kufijtë e Kosovës, serbët tentojnë të futen me simbole nacionaliste
28/06 15:27
Top News – Rikthehet Covidi në Kosovë / Rritet përqindja e rasteve pozitive, autoritetet në alarm
28/06 15:14
Top Channel/ Festa e Serbëve në Kosovë, përkujtohet beteja shekullore
28/06 12:52
Top Channel/ Policia e Kosovës me plan për festën e Vidovdanit, bllokohen disa rrugë
28/06 12:04
Top News – Priten trazira dhe përplasje!/Policia e Kosovës masa të rrepta për festën e Vidovdanit
28/06 11:26
Top Channel/ Lajçak, vizitë në Prishtinë/ Takim me kryeministrin Kurti dhe drejtuesit e opozitës
27/06 19:48
Top News-‘Të zbatohet pakti i ndërmjetësuar nga BE!’/Lajçak, në Kosovë për marrëveshjen me Serbinë
27/06 19:02
Top News – Edhe Kosova si Shqipëria! / Përcakton çmimet maksimale për karburantet
27/06 13:47
Top News -Deputetit shqiptar i vjedhin 50 mijë €/‘I kam mbledhur për një borxh’, ku po heton policia
26/06 11:52
Top News – Kosova, akoma pa viza… Po për dy shtetësinë e shqiptarëve çfarë do të bëhet!
25/06 17:19