Top News – “Ditë e zezë për Italinë”/ Rekord i viktimave ditore
04/12/2020 12:18

Italia regjistroi një ditë më parë shifrën më të lartë të viktimave të koronavirusit, me 993 humbje jete në 24 orët e shkuara, pavarësisht se numri i infektimeve të reja është në rënie. Rekordi i mëparshëm ishte prej 969 viktimash dhe ishte vendosur më 27 mars, kur Italia ishte nën izolim kombëtar pasi u bë i pari vend evropian që u godit rëndë nga pandemia. Tani bilanci i viktimave është 58038. “Një ditë e zeze për Italinë”, ishte një nga titujt e gazetave italiane. Numri i raportuar i viktimave ditore ka qenë nën 800 për pesë ditët e shkuara ndërsa numri i infektimeve po shënon rënie. Të enjten u raportuan 23 mijë raste të reja ndërkohë që më 13 nëntor ishin raportuar 40 mijë. Sipas Ministrit të Shëndetësisë, Roberto Speranza, situata është ende shumë serioze. Ndërsa kryeministri Giuseppe Conte, prezantoi masat e reja për sezonin e festave, ndër të cilat ndalim i udhëtimeve mes rajoneve nga 21 dhjetori më 6 janar dhe një ndalim qarkullimi gjatë natës nga ora 22 deri në orën 5 të mëngjesit. “Duhet të eleminojmë rrezikun e një vale të tretë që mund të mbërrijë në janar dhe që nuk është më pak serioze se vala e parë dhe e dytë. Nuk mund ta ulim vigjilencën”, tha Conte. Aktualisht Italia është e ndarë në zona rreziku dhe masat variojnë nga njëra zonë në tjetrën. Për ministrat, kjo ndarje rajonale po funksionon por italianët janë paralajmëruar se duhet të mbeten vigjilentë dhe të ndjekin udhëzimet për të ulur infektimet e reja.

Top News – Biden fillon punën, nënshkruan dokumentet e para si president
21/01 01:19
Top News – Një zëvendëspresidente si Kamala/ Gruaja e shumë risive në krah të Joe Biden
20/01 22:28
Top News – Rruga drejt shtëpisë së bardhë/ Biden, njeriu që u ngrit mbi tragjeditë personale
20/01 22:26
Top News – Pas betimit të Joe Biden/ Evropa shpreson përmirësim të marrëdhënieve
20/01 21:53
Top News – Itali, zgjaten lejet e qëndrimit/ Dekret i qeverisë, përfitojnë shqiptarët
20/01 21:50
Top News – Shpërthim i fuqishëm në Madrid/ Të paktën tre viktima dhe disa të plagosur
20/01 21:19
Top News – Rishfaqet në publik Jack Ma/ Manjati kinez ishte zhdukur prej dy muajsh
20/01 21:17
Top News – Parisi dhe Berlini e ndalojnë/ Maska e copës nuk mbron nga variantet e reja
20/01 21:16
Top News – Talebanët ndalojnë poligaminë/ Është shumë e kushtueshme dhe çon në korrupsion
20/01 21:14
Inaugurimi i presidentit Biden/ Ceremonia si asnjëherë më parë, nën masa të jashtëzakonshme sigurie
20/01 20:19
Top News – Zëvendëspresidentja Harris/ i thotë lamtumirë paraardhësit të saj, Mike Pence – Pa koment
20/01 20:18
Top News – Presidenti i 46-të i SHBA/ Joe Biden bën betimin-do të bashkoj Amerikën
20/01 20:03
Parlamenti grek voton zgjerimin/Mitsotakis: Rama na dha të drejtë,Shqipëria & Greqia shkojnë në Hagë
20/01 19:38
Top News – Momentet e fundit të Trump/ Presidenti republikan largohet nga Shtëpia e Bardhë
20/01 18:06
Top News – Këshilltari britanik i dëshpëruar/ Disa spitale ngjajnë me “zona lufte”
20/01 18:03
Top News – Deklaratat e Athinës, reagon Turqia/ Dyfishimi i detit, arsye për luftë!
20/01 17:59
Top News – Historia e krijimit të një marke/ Motori BMW vjen me një dizajn spektakolar
20/01 17:15
Top News – SHBA, i caktuari i Biden e pranon/ Grenell bëri punë të mirë me Kosovën!
20/01 16:32
Top News – Kina kundër Pompeit/ Nuk ka genocid kundër ujgurëve, ç`thotë Biden
20/01 16:23
Top News – Irani, `festë` për largimin e Trump: Biden t’i rikthehet paktit bërthamor
20/01 14:17