Top News – Dikur ishte si toka… / Përse Marsi u bë një planet ferri…
16/10/2021 17:49

Nasa ka publikuar një video ku shpjegon përse ajo mendon se Marsi ka qenë i ngjashëm me tokën. Ekspertët e NASA-s shpjegojnë se Marsi dikur ka qenë shumë më i lagësht dhe më i ngrohtë. “Kur sistemi diellor u krijua më shumë se 4 miliardë vite më parë, Marsi dhe Toka u formuan nga i njëjti material ndaj edhe ishin shumë të ngjashëm. Ndërsa sot, kur shohim marsin, shohim një planet shumë të thatë krahasuar me tokën, por shohim edhe prova të liqeneve dhe rrjedhave të dikurshme”, thonë ekspertët. Sipas tyre, marsi mund të ketë patur edhe një oqean verior por sot, ka dy planete krejtësisht të ndryshme. Në videon e nasa-s tregohet se si mund të jetë dukur marsi në të shkuarën dhe bëhet krahasimi me planetin që ne njohim sot. Ngjashmëritë mes dy planeteve janë të rëndësishme për shkencëtarët sepse ato mund ti ndihmojnë në kërkimin e shenjave të jetës së hershme në mars. Ndërsa toka bëri progres me pllakat tektonike dhe me zhvillimin e jetës, aktiviteti gjeologjik në mars u ndal, humbi uji dhe ai u bë një planet shumë i thatë. Sidoqoftë, për NASA-n, marsi dikur ishte si toka, por kjo ka ndodhur miliarda vite më parë. gjurmë uji ekzistojnë ende në sipërfaqen e marsit, por janë sot në formë akulli. Mendohet edhe se ka ujë nën tokën marsiane por shkencëtarët po vazhdojnë të hetojnë në këtë drejtim.

Top Channel/ Presidenti Lukashenko viziton emigrantët në kufi, zotohet t’u ‘plotësojë dëshirat’
26/11 22:09
Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë portin e Kale mes konfliktit post-Brexit
26/11 22:08
Top Channel/ Zelenski thotë se ka zbuluar ‘grusht-shteti’ të lidhur me Rusinë më 1-2 dhjetor
26/11 22:07
Top Channel/ Konfirmohen të vdekur të gjithë 41 të bllokuarit në minierën në Rusi
26/11 22:07
Top News-Viktima e fundit, një fëmijë…!/U gjet në rrënojat e autobusit të aksidentit
26/11 20:44
Top Channel/ Covid i ri goditi edhe bursat. Virologët amerikanë po diskutojnë për masat e reja
26/11 19:59
Top News-Shqiptari me 8 kg heroinë në makinë / Nga Zvicra në Itali, kapet nga karabinierët
26/11 19:17
Top News-Zbulohet misteri i të mbijetuarit../Emri i arabit në listë, nuk kishte lidhje me tragjedinë
26/11 18:18
Top Channel/ Varianti i ri, BE ndalon udhëtimet: “Duhet frenuar përhapja”!
26/11 17:49
Top News- Një variant edhe më i tmerrshëm/Mbërrin në Evropë rasti i parë Covid-Hiv Aids
26/11 17:05
Top News-Vrasësi i veshur si pastrues rrugësh/Ekzekutoi shqiptarin për larje hesapesh me 2 grupeve
26/11 16:42
Top Channel/ Abazoviç, kryeministër i Malit të Zi- minoritetet: Ne jemi pro!
26/11 15:28
Top News- Grusht shteti në Ukrainë/Si u parandalua dhe a u orkestrua nga Moska!
26/11 15:18
Top Channel/ Gjendet trupi i 45-të, është një fëmijë- tragjedia s`ka fund!
26/11 15:08
Top News- A ka shpresë për negociatat /SHBA dhe BE po i bëjnë presion të fortë Bullgarisë
26/11 15:04
Top Channel/ Egjipti hap “Rrugën e Zotave”; 3.000 vjet histori në 3.000 kilometra!
26/11 15:02
Top Channel/ CIA paralajmëron Rusinë: “Lojra me ne? Tani prisni pasojat”!
26/11 14:27
Top Channel/Shpërthejnë protesta kundër Erdoganit, Turqia në prag katastrofe!
26/11 14:26
Top News – Këmbejnë fëmijët me një dele / Uria fundos Afganistanin, të miturit shiten për bukë
26/11 14:00
Top News – Varianti afrikanojugor mbjell frikë / Evropa në panik, mblidhet OBSH me urgjencë
26/11 13:54