Top News – Dielli nis ciklin e ri, priten njolla e stuhi diellore
21/09/2020 14:21

Tani është zyrtare: Dielli ka hyrë në ciklin e 25 diellor. Në fakt, kjo ka ndodhur që dhjetorin e shkuar por janë dashur disa muaj analiza para se të konfirmohej nga ekspertët e NASA-s. Një cikël diellor është një periudhë prej afro 11 vitesh në të cilën ylli ynë kalon nga një aktivitet minimal në atë maksimal, karakterizuar nga një rritje progresive dhe më pas nga një rënie e numrit të njollave diellore dhe të shpërthimeve në sipërfaqe. Këto të fundit shkaktojnë stuhi pjesëzash me ngarkesë që ndikojnë në fushën magnetike të tokës. Më intensivet mund të shkaktojnë edhe probleme për satelitët, linjat elektrike në lartësi të mëdha dhe telekomunikacion. Dielli ka patur sidoqoftë një numër më të madh ciklesh; ai aktual është i 25 që nga 1755 kur pas vëzhgimesh të kujdesshme të njollave diellore, ka nisur cikli i parë i erës moderne.

Top News – Shefi i UNMIK/ Thirrje për dialog konstruktiv
21/10 22:28
Top News – Vaksina e oksfordit/ Vdes vullnetari i testuar në Brazil
21/10 21:35
Top News – `Misione të huaja`/ SHBA, shënjestrohen 6 media kineze
21/10 21:14
Top News – Shqiptarët e Amerikës/ Si do të votojnë në 3 nëntor
21/10 20:56
Top News – Agresori në Francë/ Pagoi nxënësit t`i tregonin mësuesin
21/10 20:55
Top News – Edhe ata, fëmijë të zotit/ Papa, mbështetje për martesat gay
21/10 19:28
Top News – SHBA, bilanci i vdekjeve/ 300 mijë më shumë gjatë 2020
21/10 19:26
Top News – Çekia në izolim/ Pas rritjes se infektimeve
21/10 19:24
Top News – Zinxhir izolimesh/ Evropa e mbërthyer në valën e dytë
21/10 14:13
Top News – Çfarë na pret? Deri në 2025-ën… makinat do bëjnë gjysmën e punëve
21/10 12:46
Top News – Në Çeki, gati 12,000 raste të reja me koronavirus brenda një dite
21/10 12:21
Top News – Ajri i ndotur vrau 500 mijë foshnje në 2019-ën!
21/10 12:21
Rritet buxheti për infrastrukturën/ Më shumë fonde sesa për shëndetësinë
21/10 12:18
Top News – Takimi me asteroidin/ NASA: Misioni kryhet me sukses!
21/10 11:58
Top News – Studimi i fundit, Covid-i “i gjatë”/ Kush është më i rrezikuar?
21/10 11:58
Top News – “New York Times”: Trump, llogari bankare në Kinë
21/10 11:57
Top News – Çështja e detit/ Zaganjori: Haga, e parakohshme!
20/10 22:28
Top News – Anija e nasës/ Do të sjelle një kampion asteroidi
20/10 21:11
Top News – Presidenti ukrainas/ Ndëshkim për ata që dhanë Krimenë
20/10 21:07
Top News – Vrasja e mësuesit/ Franca mbyll xhaminë në Paris
20/10 21:06