Top News/ Dhjetëra e mijëra njerëz në Tel Aviv / Protesta më e madhe nga fillimi i luftës me Hamasin
16/06/2024 12:30

Dhjetëra mijëra njerëz mbushën mbrëmjen e të shtunës rrugët e Tel Avivit dhe qyteteve të tjera izraelite për të kërkuar edhe një herë që qeveria të bëjë një marrëveshje për të liruar pengjet që ende mbahen nga Hamasi në Rripin e Gazës që nga 7 tetori. Demonstruesit kërkuan që kryeministri Benjamin Netanyahu t’i japë fund luftës në enklavën e rrethuar dhe të shkatërruar palestineze në mënyrë që të arrihet një marrëveshje për shkëmbimin e pengjeve për të burgosurit palestinezë që mbahen në burgjet izraelite. Protestat ishin më të mëdhatë që nga fillimi i konfliktit të armatosur. Lufta mes Izraelit dhe Hamasit nisi më 7 tetor kur krahu ushtarak i lëvizjes islamike palestineze hyri në izraelin jugor duke vrarë afro 1200 persona e duke marrë 251 pengje. Prej tyre, rreth 100 mbahen ende në rripin e gazës ndërsa të tjerët janë liruar në marrëveshje apo aksione të ushtrisë izraelite. Kjo e fundit sidoqoftë, thotë se beson se 41 pengje besohet se kanë vdekur. Në shenjë hakmarrjeje ndaj sulmit të paprecedentë të 7 tetorit, forcat e armatosura izraelite kanë nisur operacione në shkallë të gjerë në Rripin e Gazës që kanë i kanë marrë jetën të paktën 37,296 palestinezëve, me gjysmën e tyre që besohet se janë gra dhe fëmijë, sipas të dhënave të ministrisë së shëndetësisë në enklavën e qeverisur nga Hamasi.

Top Channel/Alec Baldwin i pafajshëm! Gjykata pushon çështjen ndaj aktorit, vrau gabimisht kineasten
13/07 12:13
Top Channel/Si mund të shkarkohet Biden? Neni 25 i Kushtetutës parashikon zëvendësimin e presidentit
13/07 12:12
Top Channel/ Shembja e shkollës në Nigeri, shkon në 22 numri i viktimave
13/07 12:01
Top News/ Rusia komplot kundër Europës/ Zbulohen atentate kundër mbështetësve të Ukrainës
13/07 11:08
Top Channel/ Vonesa e Bidenit nervozon Melonin, mimikat e saj në Samitin e NATO-s bëhen virale
12/07 22:53
Top Channel/ 36 mijë paund në kutinë e këpucëve! Dënohen dy shqiptarët në Britani
12/07 22:52
Top Channel/ Lufta kushton, Putin rrit taksat! Nënshkruan dekrete për të financuar luftën në Ukrainë
12/07 22:07
Top Channel/ Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër! Humbin jetën punëtorë portugezë dhe shqiptarë
12/07 22:03
Top Channel/ Rrëzohet aeroplani rus në afërsi të Moskës, ndërron jetë i gjithë ekuipazhi
12/07 22:02
Top Channel/ Finlanda miraton ligjin për bllokimin e emigrantëve nga Rusia
12/07 21:37
Top Channel/ Vrasja e gruas e vajzave të gazetarit të njohur britanik, reagojnë kolegët e John Hunt
12/07 21:36
Top Channel/ Biden nuk tërhiqet! Reagon pas zërave se duhet ti lërë vendin dikujt tjetër në zgjedhje
12/07 19:59
Top Channel/ Përvëlohet Athina! Kamera termike regjistron 100°C në rrugët e kryeqytetit grek
12/07 19:40
Top Channel/ Trump drejt emërimit si kandidat presidencial, kë do të zgjedhë nënpresident?
12/07 19:38
Top Channel/ Gafa e radhës, Biden ngatërron Zelenskyn me Putinin! I vendosur për të vazhduar garën
12/07 18:15
Top Channel/ “Rusët do vrisnin kreun e kompanisë gjermane të metaleve”, CNN zbardh komplotin!
12/07 17:25
Top Channel/ “Bishat” e qiellit nuk shpëtojnë Ukrainën: Mbërrijnë F16-tat, ndryshon pllaka?
12/07 16:57
Top Channel/ Rudy Giulianin mund të përballet me disa padi! Gjyqtari amerikan pritet të…
12/07 15:44
Top Channel/ BE “fshikullon” platformën X: Po mashtron përdoruesit, ja mënyra!
12/07 15:24
Top News/ Luftanije e avionë rusë drejt NATO-s / Gjermania ngre ‘Typhoon’-ët për t’i monitoruar
12/07 14:59