Top News – Departamenti i shtetit/ Mori festash në kohë covidi
03/12/2020 11:56

Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo ka ftuar qindra persona në departamentin amerikan të shtetit për pritje me rastin e festave, në ditët në vijim, pavarësisht paralajmërimeve të ekspertëve të shëndetësisë së amerikanët duhet të evitojnë tubimet e mëdha në mesin e përkeqësimit të pandemisë së koronavirusit. Eventet e pritshme, ku do të ofrohen pije dhe ushqime për të ftuarit, vijnë ndërsa punonjësve të departamentit të shtetit u është thënë të mos organizojnë festa dhe të maksimizojnë punën në distancë nga Dita e Falënderimeve e deri në distancë për shkak të pandemisë dhe ndërsa anëtarët e stafit marrin thuajse çdo ditë email-e nga departamenti për shpërthimet e Covid-19 brenda godinës. Vetëm javën e shkuar, zyra e protokollit, që planifikon këto evente iu nënshtrua një dezinfektimi të thellë për shkak të një rasti të mundshëm. Ftesat për një nga pritjet që do të mbahet në mes të dhjetorit i kanë shkuar rreth 900 personave dhe për një tjetër pritje janë ftuar 180 ambasadorë të huaj në SHBA. Një zëdhënës i departamentit të shtetit tha se eventet do të zhvillohen në respekt të udhëzimeve për koronavirusin me të ftuarit që duhet të mbajnë maskë dhe të distancohen. Por është sidoqoftë e paqartë se si mund të respektohen këto udhëzime ndërkohë që më shumë se 100 persona janë të mbledhur në një sallë. Disa evente festive janë mbajtur edhe në shtëpinë e bardhë këtë javë, përfshirë një të martën, kur Trump foli për mundësinë e kalimit të katër viteve të tjera në zyrë. Festa të tjera do të mbahen në shtëpinë e bardhë në javët në vijim.

Top News – Berluskoni del nga spitali/ Ishte shtruar në Monako për disa teste
15/01 16:16
Top News – Dorëheqje masive e qeverisë/ Holandë, pas skandalit me fondet e asistencës
15/01 16:10
Top News – Presidenti i zgjedhur Biden/ Merr llogarinë zyrtare në Twitter me zero ndjekës
15/01 15:55
Frikë nga mutacioni brazilian/ Britania e Madhe në alarm
15/01 15:50
Top News – Tërmeti me magnitudë 6.2 godet Indonezinë/ 34 viktima, njerëzit ende në rrënoja
15/01 15:31
Top News – UFO-t, jo më një mister/ CIA zbulon online të gjithë arkivin e dokumentave
15/01 14:36
Top News – Viktimat e tërmetit në Kroaci/ Përballen tani me një dimër të vështirë
15/01 14:36
Top News – Me çmime të reduktuara/ Samsung prezanton linjen e re s21
15/01 14:19
Top News – Evropa e mbuluar nga bora/ Rrugë të bllokuara, orteqe dhe viktima
15/01 14:19
Top News – ‘Arma më e fuqishme në botë’/ Koreja e Veriut prezanton raketën e re balistike
15/01 12:58
Top News – Lady Gaga dhe Jennifer Lopez/ Do të këndojnë në inaugurimin e Joe Biden
15/01 12:57
Top News – Shtyrja e dozës së dytë/ Ekspertët nuk e këshillojnë, cënon efikasitetin
15/01 12:54
Rama publikon hartat në Open: 1200 km katror territor i humbëm prej Berishës dhe Nishanit në 2008-ën
15/01 12:28
Top News – ‘Shkoni në shtëpinë e Obamës’/ Shërbimi sekret s’mund të përdorë tualetin e Ivankës
15/01 12:11
Top News – Një pasaportë për vaksinën/ BE diskuton idenë e kryeministrit grek
15/01 12:11
Top News – 2 milionë raste koronavirusi/ Gjermania kapërcen pragun e zymtë
15/01 12:10
Top News – Pas atij anglez e afrikan/ Shkakton shqetësim varianti brazilian i covid-it
15/01 12:10
Top News – E rrallë liqeni në Australi, zbulohet `pema e jetës`
14/01 23:51
Top News – Francë, rikthehet shtetrrethimi/ Masat anticovid, askush nuk lëviz nga ora 18.00
14/01 23:40
Top News – Trump përballë senatit, rrezikon të mos marrë më asnjë post publik
14/01 22:26