Top News – Demokratët `kundër` Biden/ Butonin bërthamor të mos e ketë vetëm presidenti
27/02/2021 15:32

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, i cili është gjithmonë i shoqëruar nga një ndihmës ushtarak që mban një çantë që ka brenda kodet për armët bërthamore, ka autoritetin e vetëm të urdhërojë një sulm bërthamor ose t'i përgjigjet armikut ndaj një sulmi të tillë. Por ligjvënësit e partisë demokrate po i kërkojnë Presidentit Joe Biden të heqë dorë nga ky pushtet i njëanshëm. Sipas një letre të miratuar nga 31 ligjvënës demokratë të Dhomës së Përfaqësuesve, dhënia e një autoriteti të tillë një personi "mbart rreziqe reale". "Presidentët e kaluar kanë kërcënuar të sulmojnë vendet e tjera me armë bërthamore ose kanë hasur në sjellje që i ka bërë zyrtarët e tjerë të shprehin shqetësime në lidhje me gjykimin e presidentit", thote Zeri i Amerikws. Letra, e hartuar nga ligjvënësit Jimmy Panetta dhe Ted Lieu, të dy nga Kalifornia, bën thirrje që zyrtarë të tillë si zwvwndespresidenti dhe kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, të pajtohen me një urdhër të tillë përpara se ai të ndërmerret. "Kolegët e mi dhe unë po kërkojmë një rishikim të drejtpërdrejtë të strukturës së komandës dhe kontrollit bërthamor të vendit tonë për të përcaktuar se si mund të kemi një autoritet më të sigurt të lëshimit të armëve bërthamore, për të mos rrezikuar dhe për të rritur dhe forcuar sigurinë tonë kombëtare", tha Panetta. Letra, e derguar Shtëpise se Bardhë, "propozon disa alternativa të tjera kundrejt asaj që presidenti të ketë autoritetin e vetëm, të pakontrolluar dhe përfundimtar për të urdhëruar përdorimin e armëve bërthamore.

Protesta të dhunshme në Greqi/ Mijëra studentë u përplasën me policinë në Selanik, kundërshtojnë ligjin e qeverisë
16/04 01:57
Top Channel/ Vizita e Dendias nuk solli qetësi,deklarata të forta nga ministrat e Greqisë e Turqisë
16/04 01:54
Top News – E mban ‘sekret’ firmën/ Von der Leyen merr dozën e parë të vaksinës
15/04 22:34
Top News – Skandal në Danimarkë/ Vdesin 3 persona nga salmonela në ilaçet bimore
15/04 22:27
Top News – Francë, rrëmbehet 8 vjeçarja/ E dyshuar kryesore nëna e saj
15/04 22:10
Top News – Blinken viziton Afganistanin/ Jep siguri mbi partneritetin mes dy vendeve
15/04 22:06
Top Channel/ Franca këshillon largimin nga Pakistani prej protestave të dhunshme anti-franceze
15/04 21:31
Top Channel/ Me performanca e kurora lulesh, Korea e Veriut shënon ditëlindjen e Kim Il Sung
15/04 21:30
Top Channel/ Kili, shpendët karakteristikë të lindur në rezervat, lëshohen në botën e egër
15/04 21:29
Top Channel/ Arabët izraelitë protestojnë në mbështetje të Palestinës në ditën e pavarësisë
15/04 21:27
Top Channel/ Parisi kujton dy-vjetorin e zjarrit shkatërrimtar në katedralen Notre-Dame – Pa koment
15/04 21:26
Top Channel/ 100 ditë nga Lojërat në Tokio/ Rio ndez statujën e Krishtit Shërues me unazat Olimpike
15/04 21:24
Top Channel/ Stuhi e re rëre godet qiellgërvishtësat e Pekinit – Pa koment
15/04 21:23
Top News – Autori i masakrës në lokalin Joy/ Greqi, del nga burgu “taqi shqiptari”
15/04 20:43
Top News – “Do tregoj që je homoseksual…”! Shqiptari u zhvat paratë fëmijëve italianë
15/04 20:42
Top News – Kaos në aeroportin e Londrës/ Qeveria fajëson pasagjerët për radhët e gjata
15/04 19:02
Top Channel/ Merkel e Biden bashkë kundër Rusisë, “ultimatum” Moskës
15/04 18:36
Top Channel/ Dëmtohet nga zjarri, nëndetësja bërthamore ndahet në dysh!
15/04 18:35
Top News – Kaq e kishte dhe romanca e tyre! Jennifer Lopez konfirmon ndarjen nga Alex Rodriguez
15/04 18:05
Top News – Uuuups! Nudo para kolegëve/ Incident fatkeq i deputetit kanadez në takimin në Zoom
15/04 16:11