Top News – Covid 19, shifra rekord / Evropa përballë kufizimeve të reja
28/10/2020 15:58

E gjithë Europa po përballet me shifra rekord të koronavirusit, ashtu siç ishte parashikuar që do të ndodhte në valën e dytë të pandemisë. Kreu i OBSH-së për kontinentin e vjetër, Michael Ryan deklaroi se nuk ka më asnjë dyshim që Europa është sot një epiqendër e sëmundjes. “Po shohim një përshpejtim serioz të përhapjes së virusit, dhe ndoshta do të nevojiten masa të reja më të forta”, u shpreh ai teksa fliste për nevojën për të frenuar një përkeqësim të ndjeshëm të situatës. Shifrat si të infektimeve të reja, ashtu edhe të vdekjeve janë në rritje ngado e Franca dhe Gjermania po mendojnë që shumë shpejt, të rikthejnë karantinën. 3.400 raste ditore shënoi Austria, një nivel i ri rekord për këtë vend e Suedia gjithashtu, që u duk se po e përballonte mire rikthimin e sëmundjes, tha se ka pasur gati 2.000 infektime në 24 orë. Me vendimin e tij për të shmangur izolimin total, shteti skandinav u kthye në zemrën e një debate të flaktë mbi strategjinë e ndjekur kundër sëmundjes. Sot ai ka një nivel të vdekjeve për banor disa herë më të lartë se fqinjët e vet, por sërish më të ulët se disa vende të mëdha europiane si Spanja dhe Britania.

Top News – Befason kërkuesi britanik/ Zbulon shtëpinë e Jezu Krishtit
25/11 17:09
Top News – Koronavirusi në Austri/ Në janar, nis vaksinimi masiv
25/11 16:06
Top News – “Sasi gjigante droge”/ Ishte thjesht detergjent pluhur
25/11 15:41
Top News – Zyrtarët rusë në alarm/ Pengohet sulmi i ISIS-it në Moskë
25/11 14:04
Top News – Skenari i frikshëm/ E ardhmja e Islandës, pa akullnaja
25/11 14:04
Top News – Frikë në Berlin, makina përplaset me rrethimin e zyrës së Merkelit
25/11 13:45
Top News – Dhimbja e Meghan Markle-it/ Dukesha humbi fëmijën e dytë
25/11 12:58
Top News – Biden bën deklaratën e fortë: SHBA gati të përballet me kundërshtarët
25/11 12:52
Top News – Gjermania shtrëngon masat “për të shpëtuar” festat e fundvitit
25/11 11:41
Top News – Francë, më e keqja kaloi/ Macron-i: Të ruhemi nga vala tjetër
25/11 10:57
Greqi, 101 viktima në 24 orë/ Mitsotakis: Sistemi shëndetësor ka punuar në limite dhe ka duruar
24/11 22:40
Top News – Itali, 853 të vdekur/ Konfirmohen 23,232 raste të reja
24/11 22:35
Top News – Për herë të fundit/ Melanie pret pemën e krishtlindjeve
24/11 22:29
Top News – Babagjyshi me maskë/ Çokollatat unike në Hungari
24/11 21:13
Top News – Marrëveshja e Dejtonit/ 25 vjet pas masakrave në Bosnje
24/11 21:10
Top News – Brukseli s`e pranon/ `Dialogu nuk është bllokuar`
24/11 19:19
Top News – 101 vdekje ne Greqi/ 2135 raste të reja, 549 të intubuar
24/11 19:17
Top News – Vendi për të jetuar! Ja cilin shtet zgjedhin shqiptarët
24/11 19:15
Top News – BE dhe 800 mln euro/ Covid, ndihme për vendet e varfra
24/11 19:14
Top News – Të fshihesh në Ekuador/ Pse mafiozët zgjedhin këtë shtet!
24/11 18:34