Top News – Çfarë po ndodh në Brazil/ Përse po vdesin kaq shumë foshnje nga koronavirusi
15/04/2021 12:01

Ekspertwt nw brazil po alarmohen nga numri nw rritje i viktimave tw koronavirusit mes fwmijwve, nwn moshwn 9 vjec. Ata pwrllogarisin se koronavirusi i ka marrw jetwn nga shkurti i vitit tw kaluar e deri mw tani 2060 fëmijëve nën moshwn nëntë vjec në vend, përfshirë 1302 foshnje. Më shumë se një vit në pandemi dhe viktimat në Brazil janë tani në kulmin e tyre. Por, pavarësisht provave në rritje se koronavirusi rrallë herë vret fëmijët, në Brazil 1300 foshnje kanë humbur jetën nga virusi. Një doktor refuzoi të testonte një fëmijë një vjecar për covid, duke thënë se simptomat e tij nuk e përmbushnin profilin e virusit. Dy muaj më vonë, ai vdiq si pasojë e komplikacioneve nga sëmundja. Ai ishte prekur nga sindroma inflamatore shumë-sistemëshe. Ekspertët thonë se sindroma që prek fëmijët deri në gjahstë javë pasi janë prekur nga koronavirusi, ëhstë e rrallë, por një epidemiologe nga universiteti i sao paolos, thotë se gjatë pandemisë, ajo po sheh gjithnjë e më shumë raste të tillë. Shumë nga fëmijë të prekur nga covidi kanë edhe faktorë të tjerë rreziku, si diabeti, sëmundje kardiovaskulare ose janë mbi peshë. Por, ajo që habit mjekët është se ka patur foshnje që janë ndarë nga jeta edhe pa ekzistencën e asnjë prej këtyre faktorëve. Ndaj, ekspertët thonë se ka një konceptim të gabuar se fëmijët nuk janë aspak të rrezikuar nga covidi. Ata kanë gjetur një numër që në mënyrë shokuese ëhstë i lartë, i fëmijëve dhe foshnjeve të prekura. Nga shkurti 2020 deri më 15 mars 2021, koronavirusi i ka marrë jetën të paktën 852 fëmijëve të moshës deri në 9 në brazil, përfshirë 518 foshnje nën një vjec.

Top News – Shqiptarët që do udhëtojnë në Itali/ Urdhri, nuk përfitojnë të gjithë të vaksinuarit
13/05 21:56
Top News – Britania, vendimi kundër Shqipërisë/ ‘Vend me rrezik të lartë për pastrim parash’
13/05 21:54
Top News – Negociatat që përçajnë fqinjët/ Ndërhyn Greqia, do ishte katastrofë në rajon
13/05 21:52
Top Channel/ Palestinezët kryejnë lutjet e Bajramit në xhaminë Al-Aqsa në Jeruzalem – Pa koment
13/05 20:39
Top Channel/ Mbreti i Arabisë Saudite dhe Princi i Kurorës kryejnë lutjet e Bajramit – Pa koment
13/05 20:39
Top Channel/ Izrael, përleshje mes banorëve në qytetin e përzier arabo-hebre, Lod – Pa koment
13/05 20:38
Top Channel/ Lutjet e ditës së Bajramit në qytetin e shenjtë të Mekës – Pa koment
13/05 20:37
Top Channel/ Policia shpërndan me forcë demonstruesit, në vijim të protestave anti-qeveritare në Kolumbi
13/05 20:37
Top Channel/ SHBA, mungesat e karburantit sjellin radhë të gjata për furnizim në Virginia
13/05 20:36
Top Channel/ Konflikti Izrael-Palestinë/ Qytetet nën shiun e bombardimeve nga të dyja palët
13/05 19:57
Top News – Një biletë për në ‘Askund’/ Kompania tundon australianët me spektakël nga avioni
13/05 18:43
Top News – ‘Bisha e Bosnjes’/ Radovan karaxhiç, në një burg në Britani
13/05 18:42
Top News – Vaksina anti covid/ Prekin ciklin menstrual, efekt anësor i padëmshëm
13/05 17:11
Top News – KFOR e UNMIK ikin nga Kosova/ Vuçiç paralajmëron-vendim i një prej fuqive të mëdha
13/05 17:10
Top News – Kina, Irani dhe Rusia/ Shkelësit më të mëdhenj të lirive fetare në botë
13/05 17:10
Top News – Izraeli përgatitet për luftë/ Dërgon trupa në kufi me gazën, mobilizon rezervistët
13/05 15:38
Top News – Përplasen avionët në ajër/ Kolorado, shpëtojnë të gjithë për mrekulli
13/05 13:28
Top News – Pinguinët gay në Londër/ Dy çiftet e femrave, në pritje të të vegjëlve
13/05 13:27
Top News – Elon Musk bën një hap prapa / Tesla zgjedh ambientin, para Bitcoin-it
13/05 13:08
Top News – U godit nga sulmi kibernetik/ Gazsjellësi më i madh amerikan rifillon punën
13/05 12:45