Top News – Bruksel, feste e shthurur/ Dorëhiqet me turp eurodeputeti
01/12/2020 19:08

Eurodeputeti József Szájer është politikani në qendër të skandalit që shkaktoi lajmi I nje feste te shfrenuar në Bruksel, që bëri bujë në mediat botërore. Aleati I kryeministrit hungarez Viktor Orban është detyruar të pranojë se ishte I pranishëm në festën e organizuar në një lokal të kryeqytetit belg me drogë, alkol e marrëdhënie intime. Raportet në shtypin e huaj tregojnë se mes pjesëmarrësve të tjerë në festën e shfrenuar, e cila që organizuar në mesin e kufizimeve të rrepta të pandemisë, kishte disa diplomatë. Policia gjeti rreth 25 vetë në atë që Szájer, anëtar I vjeter I partisë Fidesz, I cili ka ndihmuar dhe në hartimin e kushtetutes hungareze, e përshkroi si një “festë private”. Besniku I Orbanit mohoi të kishte përdorur drogë, megjithate shprehu keqardhjen për shkeljen e rregullave të karantinës, duke thënë se një veprim I tillë, ishte papërgjegjshmëri nga ana e tij. Thuhet se Szajer është përpjekur të arratiset në momentin e mbërritjes së forcave të rendit, por efektivet e kapen dhe e moren ne pyetje. Pas këtij episodi, eurodeputeti, që kishte tentuar të përfitonte dhe nga imuniteti I tij, ka dhënë dorëheqjen. Vitet e fundit, Fidesz e ka paraqitur veten si një parti kundër barazisë së të drejtave për komunitetin LGBT në Hungari.

Top News – Vallë, po `kopjon` Trumpin! Plani i Biden: blini produkte amerikane!
25/01 20:10
Top News – Shkencëtarët janë të bindur/ Vaksina e modernas funksionon kundër virusit të ri
25/01 20:09
Top News – Përplasja e BE me AstraZeneca/ Diskutohet dhe heqja e patentës
25/01 19:49
Top News – Më në fund, vëmendje/ BE diskuton vaksinat në ballkanin perëndimor
25/01 19:49
Top News – Bisedimet Turqi-Greqi/ Çfarë u diskutua në Stamboll
25/01 19:49
Top News – Protestat e dhunshme në Holandë/ Kryeministri, ky është akt kriminal!
25/01 19:30
Top News – BE, kufizime të reja udhëtimi/ Belgjika përplaset me bllokun europian
25/01 17:11
Top News – Frika nga variantet e reja/ Izraeli ‘mbyll’ edhe qiejt për të ndalur përhapjen
25/01 16:25
Top News – Përhapja e varianteve të reja/ BE propozon kufizime të reja në udhëtim
25/01 15:53
Top News – Presidenti i Meksikës/ I fundit ndër liderët botëror i prekur nga Covid 19
25/01 15:50
Top News – Anglezët dhe skocezët/ ’Pijanecët’ më të mëdhenj në botë
25/01 15:47
Top News-10 njerëzit më të pasur të botës/ Mund të paguajnë vaksinat anti covid për të gjithë globin
25/01 15:47
Top News – Ushtarët kinezë e indianë/ Përplasje e re në kufirin e polemizuar
25/01 15:47
Top News – Kërkuesit kanadezë/ Colchicin-a, ilaçi i shpresës në luftën kundër covid-it
25/01 15:23
Top News – Vaksinat anti covid për Ballkanin/ Varhelyi-theksoj nevojën për sigurimin e shpejtë
25/01 14:14
Top News – Ekspertët e shëndetësisë në dilemë/ A mund të përzihen dozat e vaksinave anti-covid…
25/01 14:11
Top News – Estonia do të drejtohet për herë të parë nga një kryeministre
25/01 14:09
Top News – Si rrallë herë në Londër/ Kryeqyteti britanik zbardhet nga bora: Pa koment
25/01 13:21
Bisedimet teknike Greqi-Turqi/ Në Stamboll takohen për detin
25/01 12:35
Top News – Skulpturat e akullit/ konkursi në alpet franceze, pavarësisht pandemisë: Pa koment
25/01 12:22