Top News – Britania bën gati `bishën`/ Testohet luftanija që do të niset në mesdhe
02/03/2021 16:34

Qindra vetë u mblodhën në portin e Portsmouthit në Britaninë e Madhe për të përshëndetur daljen në det të luftanijes kryesore të flotës britanike, HMS Queen Elizabeth. Ky është testimi i fundit i saj në det përpara se të dislokohet në muajin maj në misionin e saj të parë, që do të jetë në Mesdhe. Që prej verës, luftanija masive që kushtoi mbi 3 miliardë paundë është shndërruar në asetin më të rëndësishëm të flotës britanike. Vetë kryeministri Boris Johnson e konfirmoi se ajo se do të jetë në qendër të formacionit detar në misionin që do të nisë nga Mesdheu për të vazhduar në Oqeanin Indian e më pas në Azinë lindore. Queen Elizabeth do të mbajë në bord avionët bombarduess F-35B dhe helikopterë Merlin, ndërsa do të mbështetet nga fregata të kategorisë 45 dhe 23, një nnëdetëse bërthamore si dhe luftanije të tjera. grupin do ta shoërojë dhe një destrojer i marinës amerikane. Përpara dislokimit, aeroplanmbajtësja gjigande dhe grupi i saj i sulmit do të marrin pjesë edhe një stërvitje me flotat e vendeve të tjera të Nato-s në muajin maj.

Top News – Vullkani i Shën Vincentit/ Ishulli zgjohet nën hi dhe aromë sulfuri
10/04 22:54
Statuja e re e Krishtit merr formë në Rio Grande do Sul në jug të Brazilit – Pa koment
10/04 22:43
Tigrat e bardhë largohen nga kopshti i Argjentinës drejt rezervatit në SHBA – Pa koment
10/04 22:42
Marina britanike qëllon në homazhet ushtarake për Princin Philip – Pa koment
10/04 22:39
Tjetër balenë e vdekur del në brigjet e Bangladesh ne Oqeanin Indian – Pa koment
10/04 22:38
Restaurimi rikthen lavdinë në kupolat e Kalasë së Versajës – Pa koment
10/04 22:37
Pamje te rezidencave mbretërore britanike një ditë pas vdekjes së Prince Philip – Pa koment
10/04 22:31
Të shtënat me topa në Edinburgh të Skocisë, si homazh për vdekjen e Princ Philip – Pa koment
10/04 22:30
Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29
Top News – Më 17 prill, lamtumira e fundit/ Të shtëna topash e nderime për princin Philip
10/04 20:19
Top News – Në pritje të ‘Defender 21’/ Ushtarët e parë amerikanë mbërrijnë në Shqipëri
10/04 20:18
Top News – Tërmet në Indonezi/ Toka lëkundet me 6 ballë, shtatë viktima
10/04 20:12
Top News – Dy gëzime në një ditë/ Transplant zemre ndërsa bashkëshortja lind…
10/04 20:03
Top News – Dy balena të ngordhura në breg/ ‘Të vrara’ nga mbetjet plastike në det
10/04 20:02
Top News – Irani nuk ndalet/ Fillon testimin enjë centrifuge të re
10/04 20:00
Të Pasurit| Klasifikimi i Forbes 2021| Një miliarder i ri është shfaqur në botë çdo 17 orë |Top News
10/04 17:45
Top News – Akuza për tradhëti të lartë/ Arabia Saudite ekzekuton tre ushtarë
10/04 16:42
Top News – Mjeku ligjor e konfirmon/ Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit!
10/04 16:41
Top News – Gjermania do të marrë Sputnik/ Berlini zyrtar, vaksinat nuk kanë ideologji
10/04 15:04
Londër/ 41 të shtëna topash për princin Philip nga Kulla e Londrës
10/04 14:30