Top News – “Braktisin anijen që mbytet”/ Dorëhiqet Sekretarja amerikane e Arsimit
08/01/2021 13:11

Sekretarja amerikane e Arsimit, Betsy DeVos, u bë anëtarja e dytë e kabinetit Trump që jep dorëheqjen pas sulmit të së mërkurës në Kapitol. Në letrën e dorëheqjes, DeVos fajësoi presidentin Donald Trump për nxitjen e tensioneve që çuan në sulmin e dhunshëm në selinë e demokracisë së kombit. Ajo thotë se “nuk ka dyshim për ndikimin e retorikës suaj mbi situatën dhe kjo ishte pike kthese për mua”. Lajmi për largimin e saj u dha fillimisht nga Wall Street Journal.Sekretarja amerikane e Transportit, Elaine Chao, bëri të njëjtën gjë të enjten. Chao, bashkëshortja e liderit të shumicës së senatit, Mitch McConnell, tha se dorëheqja e saj do të hynte në fuqi të hënën. Ajo u shpreh se sulmi “e kishte shqetësuar thellë në një mënyrë që thjesht nuk mund ta injorojë”. Në një letër lamtumire drejtuar Kongresit në fillim të kësaj jave, sekretarja DeVos u kishte kërkuar ligjvënësve të refuzonin politikat e mbështetura nga presidenti i zgjedhur, Joe Biden dhe të mbrojnë politikat e administratës së Trumpit që demokrati është zotuar t’i eliminojë. I konfirmuar tashmë nga Kongresi amerikan si presidenti i ri i vendit, Joe Biden e bën betimin në 20 janar.

Top News – 8 Marsi/ Merkel: Të mos kthehemi tek modeli i vjetër i roleve
08/03 12:25
Top News – Referendum kundër Burkas/ Zvicër, ndalohet mbulimi i plotë i fytyrës
08/03 12:25
Top News – Përfundon vizitën në Irak/ Papa lutet në rrënojat e Kishës: Ju mbaj në zemër
08/03 12:24
Top News – Pandemia sjell ‘bum’ narkotikësh/ Rritet qarkullimi i drogës, tonelata në Gjermani
08/03 12:19
Top News – Aksident me helikopter/ Humb jetën miliarderi Oliver Dassault
08/03 12:18
Top News – Tërmet në oborrin mbretëror/ Meghan Markle rrëfen ‘tmerret’-kam menduar vetëvrasjen
08/03 12:18
Top News – Kriza e koronavirusit/ UNICEF-10 milionë martesa fëmijësh dekadën e ardhshme
08/03 12:02
Top News – Infektimi me koronavirus/ Sa i madh është rreziku në natyrë
08/03 12:01
Top News – Vdes deputeti francez në aksident ajror/ Presidenti Macron-humbje e madhe për vendin
07/03 22:25
Top News – Zvicra ndalon mbulimin e fytyrës/ Myslimanet-po bëhet sulm kunder komunitetit
07/03 21:44
Top News – Austria pezullon vaksinat AstraZeneca/ Një grua humbi jetën, një tjetër është rëndë
07/03 21:14
“Tërmet” në familjen mbretërore/ Sonte transmetohet intervista e Harry dhe Meghan Markle
07/03 19:56
Top News – Ermal Meta i treti në Sanremo/` Një milionë gjëra për të të thënë`
07/03 19:42
Top News – Italia e hapur për vaksinën e ruse/ Ministri-brenda verës mbyllim procesin
07/03 19:36
Top News – Për shkak të besëtytnisë/ Tajlande, martohen binjaket 5-vjeçare
07/03 19:34
Top News – Politikani vdes në paraburgim/ Mianmar, shpërthejnë protesta në mbarë vendin
07/03 16:50
Top News – Tani po bëhet shqetësuese/ Kolonë tymi 10 km, Etna shpërthen sërish
07/03 16:49
Top News – Kina `nuk bie në shpinë`/ Nuk ka asnjë genocid kundër ujgurëve!
07/03 16:49
Top News – SHBA, tjetër `mesazh` Rusisë/ Nis katër bombardues b1 në Arktik
07/03 15:55
Top News – Irani “merr me të mirë” Amerikën: Po hoqën sanksionet, marrim masat që duan
07/03 15:55