Top News – Brace vijon kritikat për qeverinë / Kërkon rritjen e pagës minimale në 40 mijë lekë
23/09/2021 16:28

Pasi nuk është më pjesë e kabinetit të ri qeveritar “Rama3’ Erion Brace është krhyer në një zë kritik dhe opozitar brenda PS. Ish-zv.kryeministri në postimin e radhës në rrjetet sociale është ndalur tek rrogat aktuale të punonjësve shqiptarë që janë të ulëta e duke theksuar se për këtë shkak dhe për kushtet e punës ata po largohen nga vendi. Sipas tij shumë prej punonjësve kanë nje rrogë më të vogël se paga minimale, ndërsa pandemia nxori në pah se sa informalitet, padrejtësi, pabarazi, paligjshmëri ka në treg e çdo ndërmarrje. “Vendosni prag te rri minimal taksimi, shkalle te re progresiviteti dhe keni mbrojtur te ardhurat e tyre!Kush ankohet se nuk gjen punetore, te rrise rrogat e tyre dhe do i kete! Sipas instat në tremujorin e dytë të këtij viti, paga mesatare mujore ishte 56. 710 lekë, në shtet 68. 196 lekë, në privat 51. 247 lekë, paga minimale 30. 000 lekë. Por, shumica derrmuese e punetoreve ne sektoret me punesim masiv-bujqesi, industri, ndertim, tregti, transport, sherbime hotelerie e ushqimi, kane nje rroge me te vogel se rroga mesatare mujore; Me e keqja, edhe sipas grup profesioneve, perseri ne secilin prej sektoreve, punetoret paguhen me rroga nen mesataren mujore”, thote brace në postimin e tij. Ai bën një krahasim me Malin e Zi ku dëgjoi disa punëtorë shqiptarë që në sektorin e ndërtimit paguheshin me 20 euro në ditë. Ish-zv. Kryeministri thotë se kjo është çështje e Partisë Socialiste dhe se kjo parti duhet ta identifikojë atë me përmirësimin e një prej cështjeve jetësore në vend, duke theksuar se nuk duhet humbur kohë deri 4 vite. “Ne duhet te rrisim rrogen minimale, te vendosim nivelin e ri minimal te tatueshem e shkallet e reja te tatimit progresiv per te mbrojtur punetoret dhe shtresen e mesme te ulet e te larte; 40 mije leke dhe tani! Duan apo nuk duan punedhenesit, rrogat do shkojne lart per shkak te kerkeses ne treg; nuk e ndalin dot me te huaj”, thotë Brace në apelin e tij drejtuar qeverisë.

Top Channel/ Fier,atentat 57 vjeçarit.Gjendet makina e djegur që dyshohet se u përdor nga atentatori
24/10 00:52
Top News – Tronditet Fieri, qëllohet brenda ‘Audit’ më kallashnikov një 50-vjeçar
23/10 22:08
Top News – Fieri u trodit nga të shtënat/ Gjendet një makinë e djegur, dyshohet të jetë e autorit
23/10 22:07
Top Channel/ Plagosja në mes të Fierit, gjendet një makinë e djegur pranë fshatit Daullas
23/10 22:00
Top Channel/ Të shtëna me armë zjarri në Fier, qëllohet me kallashnikov një person brenda “Audi-t”
23/10 21:14
Top Channel/ Festa e mollëve të Korçës/ Fermerët kërkojnë mundësi magazinimi në frigoriferë
23/10 19:43
Top News – Kryeministri Rama vizitë në Egjipt/ Nëshkruhen 3 marrëveshje për bashkëpunimin kulturor
23/10 19:41
Top Channel/Vaji ullirit do shtrenjtohet/Fermerët:2021 s’është vit i mirë.Presim gjysmën e prodhimit
23/10 19:41
Top Channel/“Të shmangim radhët në kufi”/Takimi i ministrave të transportit të Ballkanit perëndimor
23/10 19:38
Top Channel/ Covid, përkeqësohet situata. Alimehmeti: Doza e tretë duhej dhënë tre muaj më pas
23/10 19:36
Top News – Mblidhen në Malin e Zi / Ministrat e Transportit të Ballkanit Perëndimor
23/10 19:35
Top Channel/ Basha sulmon Berishen/ Basha: S’ka fuqi të mbledh organet. Nuk lejoj bunkerizim në PD
23/10 19:31
Top News – U konstatuan duke vjedhur energjinë / Në pranga 11 persona, 14 shpallen në kërkim
23/10 19:19
Top News – Jepen masat e sigurisë për efektivët / Ishin përfshirë në trafikun e sirianëve
23/10 19:06
Top News – Sherr mes çiftit afgan në Shëngjin / Gruaja plagos me thikë bashkëjetuesin
23/10 18:35
Top News- ‘Komisioni Becchetti në Kushtetuese’, Basha thumbon Berishën për vettingun e Kuvendin
23/10 18:29
Top News – Nënshkruhen 3 memorandume / Gjatë vizitës së kryeministrit Rama në Egjipt
23/10 17:53
Top News – Takim dypalësh mes delagacioneve / Rama takon homologun egjiptian Madbouly
23/10 17:52
Top Channel/ Rama në Egjipt: Është një nder dhe krenari të flas për rrënjën e miqësisë sonë të gjatë
23/10 17:32
Top Channel/ “Nuk do të jetë bosh nga…”, Rama: Do vendosim linjën e drejtpërdrejtë Kajro-Tirana
23/10 17:31