Top News – Bie nafta në bursat ndërkombëtare /Çmimi shkon në 93 dollarë për fuçi, shkak Kina e Irani
15/08/2022 16:50

Çmimi i naftës ra me më shumë se 4 dollarë për fuci të hënën për shkak të shqetësimeve që vijnë nga kina ku të dhënat ekonomike ishin zhgënjyese dhe ndezën frikën për recesion global. Nafta bruto brent, ra me 4.75 dollarë ose 4.84 për qind për të shkuar në 93.40 dollarë për fuci mesditën e të hënës. Po ashtu rënie shënuan edhe nafta bruto e Ëest Texas Intermediate. Banka qendrore e Kinës, importuesja më e madhe në botë e naftës bruto, ka reduktuar cmimet për të kthyer në jetë kërkesën pasi të dhënat treguan se ekonomia ishte ngadalësuar në mënyrë të papritur në korrik, me fabrikat dhe aktivitetet tregtare të rënduara nga politika e zero tolerancës për covidin dhe një krizë pronash. Prodhimi i rafinerive të vendit u reduktua në 12.53 milionë fuci në ditë, niveli më i ulët ky që nga marsi 2020. Banka qendrore ndërkohë reduktoi parashikimin e saj për produktin e brendshëm bruto të kinës për 2022 në 4 për qind, shifër kjo më e ulët nga parashikimi i mëparshëm prej 4.4 përqindësh, duke paralajmëruar se një rishikim tjetër negativ ishte i mundur. Ndërkohë, rol ka luajtur edhe cmimi i dollarit amerikan. Nafta zakonisht shitet me dollarë, ndaj një kartmonedhë amerikane e fortë e bën produktin më të kushtueshëm për mbajtësit e monedhave të tjera. Në këtë rënie cmimi ka ndikuar edhe Irani, për shkak të bisedimeve bërthamore që ishin në fokus të hënën. Furnizimet me naftë mund të rriten nëse irani dhe SHBA pranojnë ofertën e BE, e cila do të hiqtye sanksionet mbi eksportet iraniane të naftës.

Top News – SOS, bullgarët po zhduken…! / Vendi po shkretohet, maternitetet bosh, të rinjtë ikin
28/09 13:43
Top News – Përgjigjia e NATO-s,‘shkatërrimtare’/ Sulm bërthamor në ukrainë…Polonia kërcënon Moskën
28/09 12:50
Top News – Ekzekutimi që mbeti enigmë në Belgjikë/Zbardhet se kush e vrau shqiptarin 28 vjeçar
28/09 12:43
Top News – ‘Ukraina mund të mbështetet te Italia’/Meloni jep garanci-Qëndroni të fortë e kini besim
28/09 12:38
Top News – ‘Bishat’ e reja në flotën greke/Fregatat ‘pagëzohen’-Kimon, Neartchos dhe Formion
28/09 12:36
Top Channel/Uragani, black out në mbarë Kubën: Florida përgatitet për përmbytje katastrofike!
28/09 12:32
Top Channel/Java e modës në Paris, Dior kthen takat dhe korsenë në “fuqinë ironike të veshjes”!
28/09 12:30
Top Channel/Rusia shpall fitoren për referendumet, SHBA- rezolutë në Kombet e Bashkuara!
28/09 12:22
Top Channel/”Sabotazh i Putinit”- rrjedhja në NordStream, BE: “E qëllimshme, do përgjigjemi”!
28/09 12:21
Top Channel/Greqia ankohet:Vendet kufitare s’mund të jetë parking për ata që duan të vijnë në Europë
28/09 12:18
Top News – ‘Paratë e drogës për djalin e sëmurë’/Dëshmia e shqiptarit pas arrestimit në Britani
28/09 12:15
Top News – Uragani zhyt Kubën në errësirë / ’Ian’ niset drejt Floridës, gjendje e jashtëzakonshme
28/09 11:54
Top News – ‘Lumë’ armësh drejt Ukrainës / SHBA, paketë të re 1.1 miliardë dollarëshe
28/09 11:54
Top News – Sabotazh nën hundën e NATO-s! / Njësitë speciale të Putinit hodhën në erë gazsjellësit
28/09 11:53
Top News – Princi i fuqishëm i kurorës / Mohammed Bin Salman, kryeministër i Arabisë Saudite
28/09 11:53
Top News – Mirë se erdhët në shtëpi, në Rusi! Referendumet, ‘dritë jeshile’ për aneksimin e Ukrainës
28/09 11:38
Top News -Rrjedhjet në Nord Stream janë sulme! Pati shpërthime të fuqishme, perëndimi fajëson Moskën
28/09 11:34
Top News – Blinken i përgjigjet Moskës! ’Pasoja të tmerrshme’ nëse përdoren armë bërthamore
28/09 11:30
Top News – Nëse fitojmë qiellin, fitojmë luftën! ’Ushtria e dronëve’, shpresa e madhe e Ukrainës
28/09 11:29
Top News – Dyfishohen kërkesat për azil në BE e Angli /Në 7 muaj ikën mbi 10 mijë shqiptarë
28/09 11:08