Top News – Biden nis punën/ Me task forcë kundër Covid-19
09/11/2020 10:33

Presidenti I zgjedhur I Shteteve te Bashkuara, Joe Biden do ta kthejë pandeminë e koronavirusit në prioritetin e tij pas fitores mbid Donald Trumpin. Duke njoftuar hapat e parë të planit të tij të tranzicionit, ekipi I Bidenit tha se do të ketë më shumë testime dhe se amerikanëve do t`u kërkohet të mbajnë maska. Shumë shpejt, demokrati pritet të caktojë task forcë-n e vet 12 anëtareshe të koronavirusit. Edhe pse Trumpi ende nuk e ka shpallur humbjen dhe në disa shtete kyçe numërimi nuk ka përfunduar, Bideni po ecën përpara me planet për të marrë pushtetin në janar. Kjo pasi rrjetet e mëdha televizive amerikane njoftuan me shifra triumfin e tij të shtunën. Në situatën aktuale, Biden mund të lëshojë disa urdhra ekzekutivë, urdhra këto me shkrim të nxjerra nga presidenti për qeverinë federale të cilat nuk kanë nevojë për miratimin e kongresit, e që synojnë përmbysjen e shumë politikave të Trumpit. Kështu demokrati ka ndërmend të anulojë urdhëresën për ndalimin e udhëtarëve thuajse nga të gjitha vendet me shumicë myslimane dhe të riaktivizojë programin që lejon qëndrimin në vend të të rinjve të sjellë në SHBA në mënyrë të paligjshme nga vende të tjera si të mitur të pashoqëruar nga prindër.

Top News – Biden fillon punën, nënshkruan dokumentet e para si president
21/01 01:19
Top News – Një zëvendëspresidente si Kamala/ Gruaja e shumë risive në krah të Joe Biden
20/01 22:28
Top News – Rruga drejt shtëpisë së bardhë/ Biden, njeriu që u ngrit mbi tragjeditë personale
20/01 22:26
Top News – Pas betimit të Joe Biden/ Evropa shpreson përmirësim të marrëdhënieve
20/01 21:53
Top News – Itali, zgjaten lejet e qëndrimit/ Dekret i qeverisë, përfitojnë shqiptarët
20/01 21:50
Top News – Shpërthim i fuqishëm në Madrid/ Të paktën tre viktima dhe disa të plagosur
20/01 21:19
Top News – Rishfaqet në publik Jack Ma/ Manjati kinez ishte zhdukur prej dy muajsh
20/01 21:17
Top News – Parisi dhe Berlini e ndalojnë/ Maska e copës nuk mbron nga variantet e reja
20/01 21:16
Top News – Talebanët ndalojnë poligaminë/ Është shumë e kushtueshme dhe çon në korrupsion
20/01 21:14
Inaugurimi i presidentit Biden/ Ceremonia si asnjëherë më parë, nën masa të jashtëzakonshme sigurie
20/01 20:19
Top News – Zëvendëspresidentja Harris/ i thotë lamtumirë paraardhësit të saj, Mike Pence – Pa koment
20/01 20:18
Top News – Presidenti i 46-të i SHBA/ Joe Biden bën betimin-do të bashkoj Amerikën
20/01 20:03
Parlamenti grek voton zgjerimin/Mitsotakis: Rama na dha të drejtë,Shqipëria & Greqia shkojnë në Hagë
20/01 19:38
Top News – Momentet e fundit të Trump/ Presidenti republikan largohet nga Shtëpia e Bardhë
20/01 18:06
Top News – Këshilltari britanik i dëshpëruar/ Disa spitale ngjajnë me “zona lufte”
20/01 18:03
Top News – Deklaratat e Athinës, reagon Turqia/ Dyfishimi i detit, arsye për luftë!
20/01 17:59
Top News – Historia e krijimit të një marke/ Motori BMW vjen me një dizajn spektakolar
20/01 17:15
Top News – SHBA, i caktuari i Biden e pranon/ Grenell bëri punë të mirë me Kosovën!
20/01 16:32
Top News – Kina kundër Pompeit/ Nuk ka genocid kundër ujgurëve, ç`thotë Biden
20/01 16:23
Top News – Irani, `festë` për largimin e Trump: Biden t’i rikthehet paktit bërthamor
20/01 14:17