Top News – Biden “i shtrin dorën” Rusisë: Të zgjasim marrëveshjen START
22/01/2021 15:08

Në një ulje tonesh me Rusinë, presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, e bëri të qartë se synon të kërkojë zgjatjen me pesë vjet të marrëveshjes START-i Ri me Moskën. Traktati për kontrollin e armëve bërthamore skadon në fillim të shkurtit. “Presidenti ka qenë prej kohësh i qartë se traktati START-i Ri është në interesin e sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara. Dhe, kjo zgjatje ka edhe më shumë kuptim kur marrëdhënia me Rusinë është në një fazë konflikti sic po ndodh aktualisht”, tha sekretarja për media e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki. START-i i Ri, pakti i fundit i mbetur për kontrollin e armëve midis Uashingtonit dhe Moskës, kufizon numrin e kokave bërthamore në 1,550. Administrata e ish-presidentit Donald Trump ka bërë disa përpjekje për të negociuar kufizime mbi kategori të tjera të armëve bërthamore dhe për ta shtuar Kinën në traktat, por bisedimet kishin ngecur në vendnumëro. Edhe përpjekjet për zgjatjen e marrëveshjes kanë hasur gjithashtu në komplikime, çka bëri që fati i saj të mbetej përfundimisht në duart e administratës Biden, vetëm dy javë para skadimit, në 5 shkurt. Moska e mbështeti idenë e qeverisë Biden për traktatin, por I mëshoi idesë që pala amerikane të dalë me propozime konkrete.

Masa te reja në Greqi/ 18 zona të rrezikshmërisë së lartë në të gjithë vendin nga Covid-19
04/03 01:54
Top News – Kërkon falje, por nuk dorëhiqet/ Guvernatori i Nju Jorkut u akuzua për ngacmime seksuale
04/03 00:49
Top News – Koreja e Jugut nis hetimet/ Dy persona vdiqën pas vaksinimit me AstraZeneca
04/03 00:46
Top News – Sulm terrorist në Suedi/ Tetë persona të plagosur, disa në gjendje të rëndë
03/03 22:52
Top News – Polemika në Spanjë/ Princeshat takojnë ish mbretin, vaksinohen në Abu Dabi
03/03 22:48
Top News – Afrikë e Jugut dhe Kinë/ Goditet rrjeti, konfiskohen vaksina të fallsifikuara
03/03 22:41
Top News – Islanda bëhet gati/ Për një shpërthim të mundshëm vullkanik
03/03 22:40
Top News – Iku prej tërmetit, burg në Londër/ Shqiptari i drogës shokon hetuesit britanikë
03/03 22:35
Top News – Autoritetet greke/ Ngrenë tenda për banorët pas tërmetit
03/03 22:33
Top News – Përgjaket protesta në Mianmar/ Ushtria vret 38 persona, mes tyre 4 fëmijë
03/03 22:04
Breshkat gjigande lëshohen në liri në Galapagos, mes përpjekjeve të rekuperimit ekologjik
03/03 22:01
Baza ajrore amerikane Al-Asad në Irak goditet me raketa nga militantët – Pa koment
03/03 22:00
Tërmeti i fortë dëmton dhjetra ndërtesa në Greqinë qendrore – Pa koment
03/03 22:00
Kina dërgon 200,000 doza të vaksinës Sinopharm në Guine – Pa koment
03/03 21:59
Drejtori artistik i Courrèges, prezanton koleksionin e Javës së Modës në Paris – Pa koment
03/03 21:58
Panik mes rezidentëve në rrugë pas tërmetit të fuqishëm në Greqinë qendrore – Pa koment
03/03 21:57
Kampi sirian për të afërmit e ISIS regjistroi 31 vrasje këtë vit – Pa koment
03/03 21:56
Senegali merr dozat e para të vaksinave Covid-19 nga skema Perëndimore Covax – Pa koment
03/03 21:56
Top News – Greqia në karantinë, masat e reja/ Asnjë lëvizje në distancën prej 2 kilometrash
03/03 21:21
Top News – Gëzim pas vaksinimit/ Kanadezi ‘feston’ duke kërcyer mbi liqenin e ngrirë – Pa koment
03/03 21:00