Top News – Befason kërkuesi britanik/ Zbulon shtëpinë e Jezu Krishtit
25/11/2020 17:09

Një studiues britanik pretendon se në librin e tij të ri se ka identifikuar shtëpinë e fëmijërisë së Jezu Krishtit. Profesori Ken Dark, arkeolog nga Universiteti i Reading, kaloi 14 vjet duke studiuar rrënojat e një banese të Shekullit të I-rë të gjetur nën Manastirin e Motrave të Nazaretit në Izrael. Banesa prej guri e llaçi, e cila u gjet për herë të parë në vitet 1880, ishte punuar me gurë gëlqerorë nga një mjeshtër i aftë – me shumë gjasë nga Jozefi, babai i Jezusit, thotë Dark. Murgeshat, urdhri i të cilave zotëronte manastirin e ndodhur mbi të, ndihmuan gërmimet deri në vitet 1930, me bindjen se ajo ishte shtëpia e fëmijërisë së Jezusit, bazuar në pohimet bëra nga një studiuesi të famshëm biblik Victor Guérin në 1888. Ato kurrë nuk gjetën megjithatë asnjë provë. Gërmime të tjera u zhvilluan mes viteve 1936 dhe 1964, por pastaj objekti iu la harreses deri kur Profesor Dark nisi projektin e ri në 2006. Përpara 5 vitesh, ai botoi një artikull bazuar në zbulimet fillestare nga faqja, duke sugjeruar se kjo ishte pikërisht shtëpia e Jozefit dhe Marisë. Analiza të mëvonshme konfirmuan se ajo daton që nga Shekulli I, duke forcuar sugjerimin se dikur ishte me të vërtetë banesa e Jezusit. Jozefi njihet si marangoz, por në Dhjatën e Re ai përshkruhet edhe si mjeshtër i gurit, mëse i aftë ta kishte ndërtuar vete shtëpinë në fjalë. Në librin e botuar së fundi, Dark shpreh bindjen e tij te plotë mbi identitetin e banesës në fjalë, dhe thotë se kisha u ndërtua mbi të për të ruajtur vendin dhe domethënien e kësaj strukture.

Top News – Itali, qeveria nuk rrëzohet/ Conte merr votëbesimin nga deputetët
18/01 22:58
Top News – Gjermani, ashpërsohen masat/ Kush nuk pranon karantinën në paraburgim
18/01 22:13
Top News – Navalny mbetet në burg/ gjykata ruse cakton 30 ditë paraburgim
18/01 20:11
Top News – I gjunjëzuar nga koronavirusi/ Brazili nis vaksinimin, në vend shpërthejnë protesta
18/01 20:07
Top News – Habit prifti ultra-ortodoks/ Vaksina anti-covid i bën njerëzit gay
18/01 19:11
Top New – Korrupsion në nivele të larta/ Trashëgimtari i samsungut dënohet me burg
18/01 19:10
Top News – Rusia, përplasje me Holandën/ Moska dëbon dy diplomatë Holandezë
18/01 17:35
Top News – Tragjike, fëmija 2 vjeç bie nga dritarja/ I vëllai vdiq në 2017 në të njëjtën mënyrë
18/01 13:13
Top News – Shkopinj gome e gaz lotsjellës, rrihen pa mëshirë emigrantët e nisur drejt SHBA-së
18/01 12:58
Top News – “Ndragheta”/ U mbështet nga klani mafioz, përfundon në pranga kryebashkiaku në Itali
18/01 12:31
Top News – SHBA/ Fortifikimi nuk ndalon protestat, tubues të armatosur përpara zyrave qeveritare
18/01 11:53
Top News – Lironi menjëherë Navalnin!/ BE dhe SHBA paralajmerojnë Rusinë
18/01 11:48
Top News – Mjekja shqiptare ne Gjermani/ Humb jetën tragjikisht në moshë fare të re
18/01 11:09
Top News – Gruaja filmohet në kamera, i hodhi bashkëshortit helm në kafe
18/01 10:43
Top News – Koreja e Veriut, protestë përmes bukurisë/ Si e sfidojnë vajzat e reja regjimin
18/01 10:35
Top News – Arrestohet pranë kongresit/ SHBA, kishte akreditim të rremë dhe armatime
17/01 19:02
Top News- Edhe hajdutët kanë zemër…/ I vjedhin makinën invalides por pendohen…
17/01 18:51
Top News – Nuk ndalet koronavirusi/ Austria zgjat izolimin deri me 7 shkurt
17/01 18:51
Top News – 273 milionë dollarë në plehra/ Hodhi gabimisht hard diskun me 7500 Bitcoins
17/01 18:51
Top News – Shpërthen vullkani/ Indonezi, dhjetëra fshatra mbulohen nga hiri
17/01 18:51