Top News – BE në prag vaksinimi, normaliteti jo para verës
25/12/2020 12:38

Ndërsa imunizimi kundër koronavirusit pritet të nisë këtë të diel në vendet e Bashkimit Evropian, doktor Tobias Welte, nga Qendra gjermane për Sëmundje Infektive, nuk është optimist se normaliteti do të kthehet përpara verës. Pfizer/BioNTech është e sigurt dhe parandalon sëmundjen e rëndë nga koronavirusi, por ai paralajmëron se jo gjithçka është “bardh e zi” dhe se efektet afatgjate të vaksinës duhet të monitorohen thotë Ëelte në një intervistë për radion evropa e lirë. Ai ndërkohë porosit ata që kundërshtojnë vaksinimin se parandalimi i përhapjes së koronavirusit “është përgjegjësi sociale”. Por, Welte bën edhe dallimin mes asaj që ka bërë SHBA-ja dhe Mbretëria e Bashkuar dhe asaj që ka bërë BE-ja. SHBA-ja dhe Mbretëria e Bashkuar sipas tij, kanë bërë të ashtuquajturin pranim emergjent të vaksinës. Në këtë rast, nëse paraqiten efekte anësore, ju si pacient që jeni vaksinuar, jeni vetë përgjegjës – thotë ai. Ndërsa BE, në anën tjetër, ka bërë pranimin profesional të vaksinës. Kjo do të thotë se për çfarëdo efekti anësor, përgjegjëse janë kompanitë farmaceutike. Nga perspektiva epidemiologjike, tri javë më herët ose tri javë më vonë nuk bëjnë ndonjë ndryshim. “E dimë se në një periudhë afatshkurtër, vaksina është e sigurt, është efikase. Por, ne nuk kemi të dhëna afatmesme apo afatgjate. Çdo herë mund të ndodhin efekte anësore. Këto janë gjëra që tani për tani nuk i dimë, andaj duhet ta përcjellim me kujdes programin e vaksinimit kundër koronavirusit. Ajo që mund të themi është se me përvojën që kemi tani, vaksina është e sigurt. Ajo që do të vijë më vonë, duhet të vëzhgohet” – thotë ai duke shtuar se vetëm në verë shumica e popullatës do të jetë vaksinuar, dhe atëherë pra pritet edhe kthimi në normalitet e ndërkohë duhet vazhduar me masat mbrojtëse si maskat dhe distanca

Top News- Senati jep dritën jeshile!/SHBA 430 miliardë dollarë për uljen e inflacionit
08/08 20:55
Top News-Bota në alarm për centralin ukrainas/Bombardimet mbi Zaporizhja, rrezik katastrofë nukleare
08/08 20:52
Top News- Tregtari serb i armëve mashtron SHBA/Lidhja me avionin me mucione që u rrëzua në Greqi
08/08 19:55
Top News- Ukraina drejt njohjes së Kosovës!/Rezoluta në parlament, Kievi ndryshon qëndrim!
08/08 19:54
Top News-190 mijë euro kushton kamioni me drogë/Një shqiptar kapet nga policia greke, një në kërkim
08/08 18:55
Top News- Nis vaksinimi për linë e majmunëve/Itali, kush do të jenë të parët në radhë!
08/08 18:48
Top News- Avionët e braktisur…tani për turistët!/ Si dështoi plani për ta kthyer në një restorant
08/08 18:22
Top News-‘Lufta kundër drogës ka dështuar!’/Shuarja e karteleve, Kolumbia i kërkon ndihmë SHBA
08/08 17:53
Top News- Erdogan viziton Ballkanin Perëndimor/Presidenti turk, i shqetësuar për rajonin pas luftës
08/08 17:37
Top News – Itali, thahet lumi ‘Po’ / Del në sipërfaqe bomba e Luftës së Dytë Botërore
08/08 16:42
Top News- Mund të ‘gëlltisë’ Harkun e Triumfit/Gropa misterioze në Kili zgjerohet, dyfishon përmasat
08/08 15:59
Top News- Yje që bien e dëshira që shprehen…/Shiu meteorëve të gushtit, kthehet spektakli në qiell
08/08 15:39
Top News – Balena në ‘grevë urie’ / Është bllokuar në lumin e Senës, refuzon ushqimin
08/08 15:35
Top Channel/ Drithë nga Ukraina! Një anije me grurë po lundron drejt Durrësit
08/08 15:07
Top Channel/ Manovrat kineze/ Vazhdon stërvitjen rreth Tajvanit
08/08 14:42
Top News – Lisbona “josh” turistët/Plazhe të paprekura dhe të larmishme për të gjithë
08/08 14:26
Top News-Me gomone në Angli dhe kërkojnë azil / Shqiptarët, viktima trafiku! Ja kërkesa e deputetëve
08/08 14:06
Top News – Detajet e krimit të dyfishtë në SHBA/Mediat amerikane shkruajnë për çiftin shqiptar
08/08 13:46
Top News – Bota në prag të Armagedonit bërthamor!/ Lëshohet alarmi: Po luajmë me një armë të mbushur
08/08 13:13
Top News-Turqia thellon lidhjet me Rusinë!/Perëndimi në ethe-A mund të ndëshkohet një anëtar i NATO?
08/08 12:58