Top News – BE dhe 800 mln euro/ Covid, ndihme për vendet e varfra
24/11/2020 19:14

Bashkimi Europian do të kontribuojë me 800 milionë euro për të ndihmuar shtetet me të ardhura të ulëta e të mesme, të vaksinojnë popullsinë kundër Covid-19. Duam të garantojmë, që të gjithë të kenë qasje ndaj vaksinës, kudo në botë, tha presidentja e KE, Ursula Von Der Leyen. Zyrtarja e lartë e Bashkimit Europian tha se të mërkurën do të firmosnin kontratën me kompaninë amerikane Moderna për të siguruar 160 milionë doza të vaksinës së prodhuar prej saj. Kjo është kontrata e gjashtë që BE nënshkruan me kompani farmaceutike për sigurimin e vaksinave, duke e çuar totalin potencial të dozave në rreth 2 miliardë. Javën e kaluar Moderna tha se vaksina e saj ka një efektshmëri prej 94.5 për qind.

Top News-Thellohet përçarja mes republikanëve/Në prag të gjyqit të dytë kundër ish presidentit Trump
24/01 23:21
Top News – Biden habit me deklaratën/ Trump s’kishte asnjë plan për shpërndarje vaksinash
24/01 20:27
Top News – Me administratën e re të Biden/ Rusia shpreh gatishmërinë për dialog
24/01 19:16
Top News – Realiteti virtual, `magjia` e elektronikës/ Krijohet jeleku që lejon prekjen
24/01 16:46
Top News – Eksod `biblik` nga Britania/ Popullata shënon rënie drastike
24/01 16:35
Top News – Kina nis avionët drejt Tajvanit/ Frikë për konflikt të armatosur në rajon
24/01 15:47
Top News – Piu shurupin `magjik`kundër koronavirusit/ Infektohet ministrja e shëndetësisë
24/01 15:47
Top News – Befason eksperti britanik/ Të vaksinuarit mund ta përhapin koronavirusin!
24/01 15:46
Top News – Gjermania, vendi i parë i BE-së/ Porosit koktejin anticovid që shëroi Trump
24/01 15:45
Top News – Shqiptari që nxjerr blof anglezët/ E vërteta e telefonatës në qelinë e burgut
24/01 14:51
Top News – Turqia dhe Serbia, pro vaksinës ruse/ Mund të prodhohet në Beograd
24/01 14:45
Top News – Itali, I kërkonin në cdo cep/ Grabitësit shqiptarë arrestohen tek berberi
24/01 14:38
Top News – Të shëruarit nga Covid 19/ Probleme me kujtesën, rasti i dy shqiptarëve
24/01 14:03
Top News – Murgesha u vra në mënyrë mizore/ Vrasësit zbulohen pas tre dekadash
24/01 13:56
Top News – Dy javë nën tokë/ Nxirren gjallë 11 minatorë në Kinë
24/01 13:23
Top News – Aleati i Donald Trump/ Johnson zotohet për bashkëshpunim me Biden
24/01 13:14
Top News – Apeli i Organizatës Botërore të Turizmit / Pasaporta e vaksinës, një domosdoshmëri
24/01 13:12
Top News – Covid 19, dorëzohet dhe Holanda/ Ashpërson masat anticovid, futet në shtetrrethim
24/01 13:10
Top News – Arrestohet `El Chapo` i Azisë/ E kërkonin `me qiri` në të gjithë botën
24/01 11:54
Top News – Protestat e dhunshme në Rusi/ Prangoset bashkëshortja e Navalny-it
24/01 11:53