Top News -Baza të reja luftanijesh e nëndetësesh / Dragoi i frikshëm, Kina do të dominojë Atlantikun
06/12/2021 15:20

Kina planifikon të dominojë oqeanin Atlantik me baza të reja detare për luftanijet dhe nëndetëset e saj në brigjet perëndimore të afrikës. Alarmi është lëshuar nga zyrtarë të zbulimit amerikan. Një zyrtar i lartë nga administrata Biden tha se Pekini synon të ngrejë bazën e parë të përhershme ushtarake të tij pranë brigjeve të Guinesë Ekuatoriale. Shefat e inteligjencës besojnë se presidenti i kinës shpreson të bindë liderin e vendit afrikan të shndërrojë portin ekzistues të Bata-s në një bazë ushtarake. |Si pjesë e diplomacisë sonë për të trajtuar edhe problematikën e sigurisë së deteve, ne ia kemi bërë të qartë guinesë ekuatoriale se disa hapa të mundshëm që kanë të bëjnë me aktivitetin kinez atje, do të rrisnin shqetësimet për sigurinë”, tha burimi për Ëall Street Journal. Në 2009, kina ndërtoi një port komercial në Bata, një nga qytetet më të mëdha të vendit. Në tetor, zëvendëskëshilltari për sigurinë kombëtare të presidentit Biden, Jonathan Finer, u dërgua në Guinenë Ekuatoriale për të biseduar me presidentin e vendit për një cështje urgjente. Por presidenti 72 vjecar i Guinesë, dërgoi të birin të bisedonte me Finer. Pas vizitës, trashëgimtari postoi një video në instagram ku falenderonte zyrtarin amerikan për vizitën. Një javë më vonë, ai falenderoi një delegacion kinez për ndihmën e dhënë për vendin e tij.

Top Channel/ Greqia blen 6 avionë luftarak, janë porositur 24 avionë me vlerë 3,3 miliardë euro
20/01 02:22
Top Channel/ Zjarrfikësit luftojnë flakët pas shpërthimit të pashpjeguar në gazsjellësin në Turqi
19/01 23:13
Top Channel/ Zjarrfikës në shtëpinë e kujdesit në Spanjë ku flakët kanë gjashtë të vdekur
19/01 23:11
Top Channel/ Ish lideri i Ukrainës, Poroshenko flet për mbështetësit para vendimit të gjykatës
19/01 23:10
Top Channel/ Rezorti i skive ku aktori francez vdiq në aksidentin fatal
19/01 23:07
Top News-Përmbytet kampi i shqiptarëve në Francë/Nuk ka viktima, por gjendja është alarmante
19/01 22:45
Top Channel/ Blinken shkon në Ukrainë/ Sekretari amerikan i shtetit bisedime për krizën
19/01 19:58
Top Channel/ Macron kthen sytë nga Ballkani: T’i ofrojmë perspektivë të sinqertë anëtarësimi
19/01 19:55
Top News- Rusia rrethon Ukrainën / Sa trupa janë vendosur në kufijtë e Europës
19/01 19:11
Top News- E para në Europë…!/Britania nuk do kërkojë më pasaportën e vaksinimit!
19/01 18:28
Top News-Kur Vladimir Putin e donte NATO…!/Si u afrua Perëndimi me Rusinë pas Luftës së Kosovës
19/01 16:54
Top News- Pas vendosjes së trupave ruse në kufi/Vendi i BE në alarm për situatën në Europën Lindore
19/01 16:35
Top News-Vrasës me pagesë dhe trafikantë/12 Kriminelët e kërkuar në Britani fshihen në Spanjë
19/01 14:58
Top News – Ukraina-Pushtimi rus i afërt! / Moska ka përfunduar grumbullimin e trupave në kufi
19/01 14:45
Top News – Fton Rusinë në rrugën paqësore… / ’Diplomacia lëvizëse’ e Blinken, pas Kievit në Berlin
19/01 14:38
Top News – Sa 500 bomba bërthamore…! / NASA përllogarit fuqinë e vullkanit në Tonga
19/01 14:37
Top News – Turqi, qielli bëhet i kuq / Shpërthim në gazsjellës, çmimet e naftës në qiell
19/01 14:26
Top News-OKB, ofertë pune për ish kancelaren /Merkel do kryesojë komitetin e pronave publike globale
19/01 14:19
Top News – Atentatet e dështuara në mes të Romës/ Në shënjestër shqiptari i shesheve të kokainës
19/01 12:59
Top News – Bie borë në Sahara…! / Fenomeni i rrallë në shkretëtirë, dunat zbardhen
19/01 12:50