Top News -Arrestohet “Skënderbeu” i drogës/Itali, siciliani identifikohej me emrin e heroit shqiptar
23/11/2020 15:35

Policia italiane ka zhvilluar një operacion masiv antidrogë, të titulluar “Skanderbeg”. Në operacionin e quajtur ‘Skënderbeu’, 101 persona janë nën hetim, marrës të një urdhri paraburgimi të lëshuar nga gjyqtari hetues, ku i akuzon për vepra të ndryshme penale si pjesë e shoqatës së tipit mafioz, shoqatës kriminale që synon trafikimin dhe shitjen e drogës , me rrethanën rënduese të metodës dhe qëllimit mafioz, dhe për mbajtje dhe mbajtje pa leje të armëve të zjarrit. Hetuesit thanë se janë duke u hetuar persona, që dyshohet s kanë lidhje me organizata mafioze, të tilla si Cosa Nostra. Ata janë duke u hetuar për vepra të tilla si trafiku ii drogës, pjesëmarrje në organizatë kriminale, shkruajnë mediat italiane. Mediat e vendit fqinj shkruajnë se lënda narkotike shitej në 12 sheshe të ndryshme. Droga shitej më së shumti në sheshin e San Giovani Galermo, bastion “historik” ku bëhet tregti me lëndët narkotike. Në këtë operacion të madh policor, kanë marrë pjesë rreth 400 karabinierë. Stacioni policor në Katania u mbështet edhe nga skuadra e helikopterëve në Siçili, njësia e helikopterëve dhe ajo e qenve. Mediat fqinje nuk përcaktojnë kombësinë e personave që janë hetuar, por policia italiane ka vendosur t’i vërë emrin këtij operacioni atë të heroit tonë kombëtar.

Top News – “Verbohen” nga stuhia e dëborës/ Japoni, aksident fatal, përplasen 130 makina
19/01 14:03
Top News – Me kokrra gruri e fara, artisti shqiptar krijon portretin e Joe Biden
19/01 13:15
Top News – Ekspertët nxjerrin listën, ja cilat medikamente ndihmojnë ndaj koronavirusit dhe cilat jo
19/01 12:59
Top News – Plani i Joe Biden për emigrantët, një rrugë 8 vjeçare drejt arritjes së shtetësisë
19/01 12:47
Top News – Arrestohet mbështetësja e Trump/ Vodhi të dhëna në Kongres, tentoi t`ua shiste rusëve
19/01 11:58
Top News – Vajza e Joe Biden e shqetësuar: Druhem për sigurinë e tij në ditën e betimit
19/01 11:49
Top News – “Është shtet kriminal”/ Ligjvënësit britanikë i “shpallin luftë” Kinës
19/01 11:19
Top News – Kur humbet luftën me natyrën! Qytetet nëpër botë që po “gllabërohen” nga deti
19/01 10:38
Top News – Itali, qeveria nuk rrëzohet/ Conte merr votëbesimin nga deputetët
18/01 22:58
Top News – Gjermani, ashpërsohen masat/ Kush nuk pranon karantinën në paraburgim
18/01 22:13
Top News – Navalny mbetet në burg/ gjykata ruse cakton 30 ditë paraburgim
18/01 20:11
Top News – I gjunjëzuar nga koronavirusi/ Brazili nis vaksinimin, në vend shpërthejnë protesta
18/01 20:07
Top News – Habit prifti ultra-ortodoks/ Vaksina anti-covid i bën njerëzit gay
18/01 19:11
Top New – Korrupsion në nivele të larta/ Trashëgimtari i samsungut dënohet me burg
18/01 19:10
Top News – Rusia, përplasje me Holandën/ Moska dëbon dy diplomatë Holandezë
18/01 17:35
Top News – Tragjike, fëmija 2 vjeç bie nga dritarja/ I vëllai vdiq në 2017 në të njëjtën mënyrë
18/01 13:13
Top News – Shkopinj gome e gaz lotsjellës, rrihen pa mëshirë emigrantët e nisur drejt SHBA-së
18/01 12:58
Top News – “Ndragheta”/ U mbështet nga klani mafioz, përfundon në pranga kryebashkiaku në Itali
18/01 12:31
Top News – SHBA/ Fortifikimi nuk ndalon protestat, tubues të armatosur përpara zyrave qeveritare
18/01 11:53
Top News – Lironi menjëherë Navalnin!/ BE dhe SHBA paralajmerojnë Rusinë
18/01 11:48