Top News – Arrestohet `El Chapo` i Azisë/ E kërkonin `me qiri` në të gjithë botën
24/01/2021 11:54

Policia holandeze ka vënë në pranga kreun e njerit preh grupeve më të mëdha të drogës në botë, mbështetur në një urdhër arresti të lëshuar të lëshuar nga Australia. Tse Chi Lop - shtetas kanadez i lindur në Kinë – besohet të jetë njeriu në krye të asja që njihet si “kompania”, e që dominon një treg të paligjshëm lëndësh narkotike me vlerë 70 miliardë dollar në Azi. I konsideruar si një I listuar si një nga të arratisurit më të kërkuar në botë, Tse u arrestua në aeroportin Schiphol të Amsterdamit. Australia tani do të kërkojë ekstradimin e tij dhe do të nisë menjëherë ndaj tij një process gjyqësor. Policia Federale Australiane (AFP) beson se Kompania, e njohur gjithashtu si Sindikata Sam Gor, është përgjegjëse për deri në 70% të të gjitha drogave të paligjshme që hyjnë në vend. 56-vjeçari është krahasuar me lodrin meksikan të drogës Joaquin "El Chapo" Guzman për shkak të përmasave që ka marrë perandoria e tij. Policia Australiane thuhet se e kishte ndjekur Tse për më shumë se një dekadë para se ai të arrestohej teksa ishte gati të merrte avionin për në Kanada. Policia holandeze veproi në bazë të një njoftimi të Interpolit. Reuters publikoi një hetim të veçantë ndaj Z. Tse në 2019 - duke e përshkruar atë si "njeriu më i kërkuar i Azisë" dhe tha se të ardhurat e sindikatës x, vetëm nga shitjet e metamfetaminës mund të kenë shkuar deri në 17 miliardë dollarë në 2018.Përpjekja për të arrestuar Tse, e njohur si Operacioni Kungur, përfshiu rreth 20 agjenci nga I gjithë globi.

Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15
Top News – Varianti i tmerrshëm kalifornian/ Ekspertët, është 11 herë më vdekjeprurës
26/02 18:08
Top News – Apeli i mbretëreshës/ ‘Bëni vaksinën, mendoni edhe për të tjerët’
26/02 16:53
Top News – Dezertori koreano verior/ Pamje nga kamerat e sigurisë, si e kaloi kufirin – Pa koment
26/02 16:52
Top News – 1 miliard doza në vit/ Brenda fabrikës ku prodhohet vaksina Kineze – Pa koment
26/02 16:38
Top News-Teste covidi që i bën vetë/ Siemens, prodhim në masë pas miratimit në gjermani – Pa komente
26/02 16:37
Top News – Lihet në burg i ‘forti’ i ‘Myslym Shyrit’/ Gjergj Cukali akuzohet për vendosje tritoli
26/02 16:37
Top News – Shkencëtarët kubanë/ Dy vaksina anti covid në fazën e tretë të testimit – Pa koment
26/02 16:36
Top News – Ish shefi i policisë secrete/ Maqedoni e Veriut, dënohet me 12 vite burg
26/02 14:31
Top News – Pandemia e koronavirusit/ Zhduk gripin në SHBA, zero raste në spitale
26/02 13:06